שתף קטע נבחר

ברק אובמה בטקס בבוסטון: "נמשיך במירוץ"

הנשיא האמריקני התחייב בנאומו בקתדרלה בבוסטון לאתר את האשמים בביצוע הפיגוע במרתון בעיר ביום שני: "אנחנו נמצא אתכם, אתם תעמדו לדין". כמו כן, אובמה התמקד בניסיון להפיח תקווה בשומעיו, ובייחוד במשפחות ההרוגים והפצועים: "הנאמנות שלנו לדרך החיים שלנו, של חברה פתוחה וחופשית תימשך"

האמריקנים אבלים. נשיא ארצות הברית ברק אובמה הגיע הערב (יום ה') לבוסטון עם אשתו מישל, ושם מילא את תפקיד "המנחם הלאומי" בטקס לזכר קורבנות הפיגוע במרתון בעיר. אובמה נטל מחדש את התפקיד הבלתי-רשמי רק כמה חודשים לאחר שהביע את תנחומיו בפני משפחות 26 ההרוגים בטבח בבית הספר בעיירה ניוטאון בקונטיקט. "אנחנו נקום ונמשיך, ונסיים את המרוץ", אמר הנשיא האמריקני בנאומו.

 

 

הפיגוע בבוסטון העדכונים האחרונים:

בוסטון: חיפושים אחר שני חשודים שתועדו

 

"ברגע אחד יופיו של יום שני רוסק, והיום נהפך לטרגדיה. ולכן, הגענו להתפלל, להתאבל ולאמוד את האובדן. אולם, גם באנו לדרוש מחדש את החסד של העיר הזאת", אמר אובמה. 2000 איש השתתפו בתפילה בכנסייה הקתולית, שבה התנהל טקס בין-דתי. במקום נכחו ארבעה מושלי מדינת מסצ'וסטס לשעבר, ובהם שני מועמדים לנשיאות לשעבר, מיט רומני הרפובליקני ב-2012 ומייקל דוקאקיס הדמוקרטי ב-1988.

  

"הגענו להתפלל, להתאבל ולאמוד את האובדן", אובמה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"הגענו להתפלל, להתאבל ולאמוד את האובדן", אובמה(צילום: EPA)

 

בני הזוג אובמה בטקס בקתדרלה בבוסטון (צילום: AP) (צילום: AP)
בני הזוג אובמה בטקס בקתדרלה בבוסטון(צילום: AP)

 

"אם חשבו להפחיד אותנו להפיץ טרור, לערער את הערכים שלנו כאמריקנים, ברור שהם בחרו בעיר הלא נכונה. לא כאן בבוסטון", אמר הנשיא אובמה באירוע תפילה ואזכרה לנפגעי מרתון בוסטון. אובמה אמר למבצעי הפיגוע "אנחנו נמצא אתכם, אתם תעמדו לדין".

 

בפנייה אישית לתושבי בוסטון אמר אובמה: "בוסטון אולי היא עירכם, אבל היא שלנו גם. היא אחת מהערים המאפיינות את ארצות הברית. היא אחת מהערים המוכרות בעולם. הסיבה לכך ההיא שבוסטון פותחת את לבה לעולם. לאורך דורות קיבלתם דורות על דורות שנחתו על חופינו. מהגרים שהגיעו להצטרף למדינתנו".

 

הקהל שנאסף מחוץ למקום (צילום: AP) (צילום: AP)
הקהל שנאסף מחוץ למקום(צילום: AP)

  

בני הזוג אובמה הגיעו לטקס בקתדרלה בבוסטון (צילום: AP) (צילום: AP)
בני הזוג אובמה הגיעו לטקס בקתדרלה בבוסטון(צילום: AP)

 

עם נחיתתו בבוסטון שעה לפני תחילת התפילה, נפגש הנשיא האמריקני עם אנשי שירותי החירום ומתנדבים שמיהרו לסייע לנפגעים ועם משפחות של נפגעים. לקראת צאתו חתם אובמה על צו לסיוע חירום למדינת מסצ'וסטס.

 

מאז הפרסום על "התקדמות משמעותית" בחקירה בעקבות צפיה בקטעי וידאו בהם מופיע אדם שנראה מניח מטען ומסתלק, לא התקיימה מסיבת עיתונאים לדווח על מצב החקירה. הערכה היא שחוקרי FBI והמשטרה מנהלים "מרדף חם" אחרי חשוד, או שמדובר במבוי סתום ולצוות החקירה אין מה לדווח. כמו כן, מתנהל ויכוח פנימי בתוך בכירי החקירה אם פרסום צילומים של חשודים יסייע או יפגע בחקירה.


 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

התמונות מזירת הפיגוע. פצועים שפונו מהאזור (צילום: AP) (צילום: AP)
התמונות מזירת הפיגוע. פצועים שפונו מהאזור(צילום: AP)

בדברים מוקדמים יותר התחייב הנשיא למצוא את האחראים להטמנת מטעני החבלה. לפי החקירה עד כה, מדובר במטענים מאולתרים שהוכנו בבית והוסתרו בתיקים. את התיקים הניחו מבצעי הפיגוע בתוך הקהל שהגיע לצפות במרוץ. הרשויות זיהו חשודים בסרטון שצולם לפני הפיצוצים, אולם עד כה לא נעצר איש.

 

הלילה דיווחה רשת CNN כי חוקרי הפיגוע הצביעו על שני חשודים אפשריים על סמך התמונות מאזור קו הסיום של המרתון, דקות לפני שני הפיצוצים שהרגו שלושה בני אדם ופצעו כ-180 אחרים. לפי גורם משטרתי, התמונות של שני החשודים נשלחו לכל הסוכנויות הפדרליות והמקומיות במטרה לזהות את החשודים, שתוארו כ"בעלי עניין" בפרשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאם בטקס הבין-דתי בבוסטון. אובמה
צילום: EPA
אחד הרצים במרתון עם בתו מחוץ לקתדרלה
צילום: AP
מומלצים