שתף קטע נבחר

טלוויזיה מיוחדת שעושים אנשים מיוחדים

"אין הבדל גדול בין הסיפורים שאנחנו מביאים בתוכנית שלנו לבין מה שרואים בערוצי הטלוויזיה האחרים. מה שבאמת קורה בכישורית קורה בכל מקום אחר בעולם. אלה פשוט סיפורים על אנשים שיש להם אהבות וכעסים, הצלחות וכישלונות, שמחה ועצב, כמו אצל כל אחד". יוחנן, המתגורר ומשדר טלוויזיה מכפר של בעלי צרכים מיוחדים, מספר

להיות אדם עם צרכים מיוחדים זה קודם כל מלחמה יום יומית נגד עצמך. למשל אני, עד גיל 8 לא הלכתי. ניסיתי ופעם אחת ונפלתי, ופעם שנייה ופעם שלישית ופעם עשירית, עד שבסוף הגעתי למה שהגעתי ואני לא רק הולך.

 

כשהגעתי לכישורית חשבתי שזו תהיה בשבילי תחנה זמנית, להשתקם להבריא ולהמשיך בחיים. הרגשתי שכל עולמי חרב עלי, שאין חברים, בדידות. שאין עתיד. כל הזמן יש מחשבות, אם לא הייתי פה, מה היה, איך היה ואיפה יותר טוב. אבל פה ניתנה לי האפשרות להתפתח ולגלות כיוונים שאני לא יודע אם לא הייתי פה, אני בספק אם הייתי מגיע לאותם כיוונים.

 

 

קודם כל אני העורך והמגיש הראשי של תוכנית הטלוויזיה "כישוריTV", המשודרת בערוץ 98, הערוץ הקהילתי. בנוסף, אני גם מפיק ואני גם תסריטאי. בשבילי זה מהפך אדיר בחיים שלי, לא ציפיתי שאגיע לזה. אני לא אתכחש לסביבה שאני נמצא בה. בסביבה רגילה או בשוק החופשי, אני לא מאמין שהייתי מגיע לתפקידים האלה. באולפן של כישוריTV כבר הספקתי לראיין את בוזי הרצוג, ציפי לבני, ניצן הורביץ, צחי הנגבי ועוד אנשים חשובים מתחומים שונים.

 

לוקחים אחריות על החיים שלנו

כישורית היא בית לאנשים עם צרכים מיוחדים המתנהל כמו קיבוץ, בו מתקבלות ההחלטות באופן דמוקרטי. אסיפת החברים חשובה לי מאד כי אני חושב שקודם כל פה החיים שלנו. אנחנו צריכים עד כמה שאפשר לקחת את האחריות על החיים שלנו. אנשים בעלי צרכים מיוחדים ובכללם אני גם לנו יש דעות לגבי דברים מסוימים וחשוב לי שדעתנו תישמע.

 

בנוסף לעבודתי בענף כישורי TV, אני נציג כישורית במועצה אזורית משגב. זה אומר לייצג את כישורית והאינטרסים שלה במליאת המועצה. כלומר - אם יש דיון שקשור לפיתוח פה באזור, אני צריך לשבת לפני הישיבות עם מזכיר הקיבוץ, ללמוד את החומר, ללמוד לאן פני כישורית, ללמוד מה הצרכים של כישורית, ולהשמיע את הקול שלה במועצה. זה נותן לי תחושת סיפוק, זה נותן לי עמדת כח והשפעה, זה נותן לי הרגשה נפלאה.

 

בכישורית חיים היום למעלה ממאה וחמישים חברים (כך קוראים לנו, מפני שאנחנו חיים בקיבוץ). אבל לי מספיק חברים על כף יד אחת, חמישה חברים בלבד, אבל טובים. אנחנו שותים קפה ביחד. קוראים עיתון. נפגשים כמה חבר'ה בכרמיאל או באיזשהו מקום ומדברים על מה היה בחדשות, אם יש דברים מעניינים, ומחליפים דעות.

 

אני אוהב לדבר עם אנשים, להכיר, לשמוע אנשים חדשים. למשל אני מדריך את הקבוצות שבאות להתרשם מאולפן שלנו בכישוריTV. מדי פעם גם מסתובב איתם בקיבוץ, בכישורית, לא רק בכישוריTV ואני חושב שאני עושה את זה טוב.

 

בתוכנית הטלוויזיה שלנו אנחנו מספרים בעצם את סיפור חיינו במגוון כתבות וראיונות באולפן. הכל מתבצע ע"י חמישה עשר חברים שעובדים בענף. חלק הם כתבים ואחרים יותר בצילום והעריכה. הכתבות הן על כל דבר שקשור לחיים של חברי כישורית וגם על נושאים הנוגעים לאנשים עם צרכים מיוחדים מחוץ לכישורית. למשל תוכנית שכולה עוסקת בנושא התעסוקה לאנשים מוגבלים, במפעלים בצפון וסיפורים מעניינים אחרים.

 

כל חודש אנחנו עושים שידור חי אצלנו בקיבוץ, ישר לבתי החברים. אחר כך עורכים קצת, מתקנים קצת ושולחים לשידור בערוץ 98. ניתן לצפות בתוכניות שלנו גם ביוטיוב תחת kishorit1.

 

צפו במהדורת "כישוריTV"

 

אין הבדל גדול בין הסיפורים שאנחנו מביאים בתוכנית שלנו לבין מה שרואים בערוצי הטלוויזיה האחרים. מה שבאמת קורה בכישורית קורה בכל מקום אחר בעולם. אלה פשוט סיפורים על אנשים שיש להם אהבות וכעסים,

הצלחות וכישלונות, שמחה ועצב, כמו אצל כל אחד.

 

כשבאים לכישורית אנשים חשובים אני כמעט תמיד מראיין אותם באולפן, כך זכיתי לארח את כבוד נשיא המדינה שמעון פרס. כל שאיפה כמעט אפשרית, איך שאומרים "YES WE CAN" שגם אנשים בעלי צרכים מיוחדים, אף פעם אסור לנו להתייאש, ולהרים ידיים.

 

 עם קצת עזרה נכונה והכוונה נכונה יכולים לעשות הכל. איך אומרים "השמיים הם הגבול". כששואלים אותי מהי כישורית בשבילי אני עונה ללא היסוס - כישורית בשבילי היא בית לחיים. הכי ברור.

 

  • כותב המאמר - יוחנן בייט, הוא חבר בקהילת כפר "כישורית" לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים. יוחנן עורך ומגיש התכנית "כישורית TV" המשודרת מידי שבוע בימי שבת בשעה 21:30, ובימי שלישי ב-10:00, בערוץ 98, הערוץ הקהילתי - ערוץ הטלוויזיה הפלורליסטי היחיד בישראל.

 

  • הערוץ משודר בהוט וביס ובו למעלה ממאה וחמישים מגזינים שונים, שאותם יוצרים פעילים מרחבי הארץ (כאלפיים פעילים מתנדבים), בלוח שידורים של 24 שעות ביממה. התכנים והיוצרים בערוץ מגוונים מאוד במקומם הגיאוגרפי, באג'נדה שאותה הם מייצגים, בגיל ואפילו בשפות השונות. המשותף לכולם הוא הרצון ליצור, להביע ולהשפיע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילם: ישראל אשל
יוחנן בייט
צילם: ישראל אשל
צילם: ישראל אשל
ניתנה לי האפשרות להתפתח ולגלות כיוונים חדשים
צילם: ישראל אשל
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים