שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ת"א ננעלה במגמה מעורבת; לאומי ירד ב-1.08%

  ת"א 25 ירד ב-0.15% ות"א 100 עלה ב-0.12%. הקיצוץ בתקציב המדינה לשנים 2013-14 יסתכם בסכום של כ-18 מיליארד שקל, מס החברות יעלה ב-1% ל-26% והמע"מ יעלה ב-1%. מניית אל על התאוששה ועלתה ב-2.5%. מחזור המסחר - 1.15 מיליארד שקל

  המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ב') במגמה מעורבת, לאחר שבשעות המסחר הראשונות התנהלו המדדים בטריטוריה הירוקה עד פרסום הגזירות הצפויות בתקציב המדינה לשנה וחצי הקרובות. מחזור המסחר הסתכם ב-1.15 מיליארד שקל.

   

  מדדי המניות

  מדד תל-אביב 25 ירד ב-0.15% ל-1,201.62 נקודות, מדד תל-אביב 100 עלה ב-0.12% ל-1,073.35 נקודות, מדד בלוטק 50 עלה ב-0.4% ל-299.03 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-0.66% ל-326.06 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד קיימו היום פגישה ממושכת עם ראשי אגף התקציבים בנוגע לתכנית תקציב המדינה הבא, לשנת 2014-2013. בפגישה הציגו אנשי האוצר לנתניהו תוכנית לקיצוץ הוצאות הממשלה ב-18 מיליארד שקל בשנים הקרובות.

   

  "לא נסתתר מהגירעון ולא נגיד שרק באנו לתקן. להפך. נתייחס לגירעון כאל הזדמנות כי הוא מכריח אותנו לשנות סדרי עדיפויות במדינת ישראל", כך אמר לפיד בישיבת הסיעה השבועית של יש עתיד. עם זאת, העלאת המסים המתוכננת כעת, נמוכה בהרבה מזו שתכנן האוצר תחילה. העלאת המסים הנמוכה מהמתוכנן מתאפשרת הודות להצעת לפיד להעלות את יעד הגירעון ל-2014 מ-2.75% מהתוצר (כ- 28 מיליארד שקל) לרמה של 3%-3.25%. בעקבות זאת יועלה גם יעד הגירעון לשנה הנוכחית, ככל הנראה לרמה של 3.75% מהתוצר.

   

  תוספת המסים תבוצע בעיקר על ידי העלאת שיעור המע"מ ב-1% ל-18%, שתבוצע עם אישור התקציב בכנסת לקראת תחילת חודש מאי. בתחילת השנה הבאה יועלו גם שיעור מס הכנסה ליחידים (שכירים ועצמאים) ב-1% החל ממדרגת המס השנייה (החלה על שכר ברוטו של כ- 8,900 שקל בחודש) ושיעור מס החברות ב-1%, לרמה של 26%. בתוך כך מניות הבנקים מזרחי, פועלים, דיסקונט ולאומי הגיבו בירידות.

   

  יניב פגוט, אסטרטג ראשי בקבוצת איילון אמר בעקבות תוכנית הקיצוצים שהגיש שר האוצר כי "אין חדש תחת השמש. החדשות הטובות והצפויות, במידה רבה, מבחינת שוק ההון המקומי הן כי ממשלת ישראל עושה מאמץ כביר לחזור למסגרת תקציבית אחראית, זאת על מנת לא להפוך את החריגות העצומות בגירעון הממשלתי לשגרת חיים מאיימת אשר תביא בתורה הפחתות דירוג חוב ועלייה בעלות מימון החוב הממשלתית".

   

  השביתה נמשכת

  בית הדין הארצי לעבודה ידון הערב (18:00) בבקשה שהגישה אתמול בערב התאחדות התעשיינים להוציא צווי מניעה נגד עובדי חברות התעופה אל על (המניה עלתה ב-2.5%), ישראייר וארקיע, השובתים מאתמול בבוקר, וכן נגד עובדי נתב"ג שאמורים לשבות מחר.

   

  אל על, ישראייר וארקיע השביתו אתמול בבוקר את הטיסות, על רקע אישור הסכם "שמים פתוחים" בממשלה. החברות הודיעו אתמול בערב כי ימשיכו בהשבתת הטיסות "עד הודעה חדשה". ההסתדרות הודיעה כי תשבית את נתב"ג מחר - ככל הנראה למשך ארבע שעות.

   

  שוק האג"ח

  אתמול הגישו נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח בקשה לבית המשפט המציגה תכנית הבראה לקונצרן אי.די.בי בד בבד עם דחיקתו של דנקנר ומנהליו מהקונצרן. הנהלת החברה הבת של אי.די.בי אחזקות שחתמה באחרונה על הסדר חוב עם מחזיקי האג"ח שלה, מתכחשת למצבה הפיננסי הבעייתי וטוענת כי היא בעלת כושר פירעון. מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח לעומת זאת מצויידים בחוות דעת כלכלית, לפיה אי.די.בי פתוח חדלת פירעון וכי מנהליה פועלים לטובת האינטרסים של בעל השליטה שלה ולכן יש לקחתה מידיו.

   

  לאי.די.בי פתוח כיום די מזומנים בקופה לעמוד בהתחייבויותיה עד תום 2013, בידיה נכסים בעלי ערך שהיא יכולה לממש בשווי של מיליארדי שקלים והיא הצליחה לחמוק בדוחות השנתיים מהערת "עסק חי" הלא מחמיאה. אלא שבעלי האג"ח מתעקשים ומבהירים בפנייה לבית המשפט "אי.די.בי חברה לפתוח בע"מ ־ אחת מחברות ההחזקות הגדולות במדינת ישראל, אם לא הגדולה שבהן - מצויה במצב של חדלות פירעון", נכתב.

   

  אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות, התייחס למסחר בשוק האג"ח הממשלתי וכתב בסקירתו השבועית כי "שר האוצר יאיר לפיד, מאיים עלינו שלא נהפוך לספרד או יוון אבל לפי מה שקורה בשוק האג"ח הממשלתיות, החשש האמיתי צריך להיות שלא נהפוך ליפן. מתחילת אפריל ירדו התשואות על האג"ח השקליות ל-10 שנים ב-25 נ"ב. היינו יכולים להמשיך ולצקצק בלשון או להשתמש במשפט השחוק ביותר בקרב כלכלנים שטועים בתחזיות: "מתישהו השוק יבין" אבל ננסה להשתכנע ולהפוך גם אנחנו לשוריים על שוק האג"ח", כתב גרינפלד.

   

  מניות במרכז

  שבועיים בלבד לאחר שחזי לפיד, מנכ"ל החברה התפטר מתפקידו, הודיעה היום אלווריון כי מינתה את אסף קטן למחליפו. קטן הצטרף לאלווריון ב-2010 ושימש כסגן נשיא החברה לענייני אסטרטגיה ופיתוח עסקי. עוד הוסיפו מאלווריון כי קטן היה שותף מרכזי ברכישת חברת ווביון (wavion).

   

  דניה סיבוס, זרועה הבנייה והתשתיות של אפריקה ישראל, הודיעה היום כי החליטה להיכנס לפעילות קבלנית בארה"ב באמצעות החברה בת, דניה ארה"ב. בשלב הראשוני חתמה דניה ארה"ב על הסכם לבניית שני פרויקטים לצרכי מגורים המיועדים להשכרה בניו יורק בהיקף כולל של 12 מיליון דולר (כ-44 מיליון שקל).

   

  אלביט הדמיה נסחרת לאחר שאתמול הודיעה על זימון אסיפת מחזיקים לצורך דחיית מועדי תשלום אג"ח מסדרה ד' של החברה. גורמים בשוק ההון מעריכים כי הזינוק במניה הנו תוצאה של ספקולציות לגבי הסדר חוב המתגבש מול בנק הפועלים.

   

  "במידה ולא תירשם התקדמות בפתיחת השוק הסיטונאי בחודשים הקרובים אנו נשקול מחדש את המלצתנו למניית בזק, כמו גם את מחיר היעד הנגזר", כך לפי אילנית שרף, אנליסטית פסגות ברוקראג'. "למרות השינויים בדרג הפוליטי, משרד התקשורת ממשיך לקדם את הרפורמות השונות, אם כי, על פניו נראה שההתקדמות הינה איטית", הוסיפה שרף וקבעה את מחיר היעד למניה על 4.6 שקלים.

   

  "בנק לאומי נכנס כאן למבוי סתום. אם דנקנר יחזור מארגנטינה עם אדוארדו אלשטיין לצידו ועם נכונות להסדר, מה יגיד אז הבנק? כל חבר כנסת יכול להכתיב לבנק מה לעשות וזה מצב מסוכן מאד", כך אמר אתמול פרופ' אמיר ברנע, על התנהלות בנק לאומי (המניה ירדה ב-1.08%) בפרשת הסדר החוב עם גנדן.

   

  כפי שנחשף הבוק ב"כלכליסט", בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן יוביל הנפקת אג"ח ענק בוול סטריט בהיקף של קרוב ל-2 מיליארד דולר של שותפויות הנפט דלק קידוחים ואבנר, אשר בשליטת תשובה. ההליך יחל בשבוע הבא ועשוי להימשך כמה חודשים, אולם בכל מקרה יסתיים עוד השנה. אבנר ודלק קידוחים מחזיקות כל אחת ב־15.63% ממניות תמר.בנוסף לנובל ‏(36%‏), ישראמקו ‏(28.75%‏) ודור גז ‏(4%‏).


  פורסם לראשונה 22/04/2013 10:18

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים