שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ננעלה בעליות; בבילון קפצה ב-5.8%

  ת"א 25 עלה ב-0.5% ות"א 100 הוסיף 0.6%. אל על זינקה ב-7.2% על רקע סיום השביתה. בבילון חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם יאהו. מחזור המסחר: 772 מיליון שקל

  הבורסה בתל-אביב ננעל היום (ג') בעליות שערים על רקע קביעת יעד הגירעון של הממשלה ל-2014 וסיום השביתה של חברות התעופה. מחזור המסחר הסתכם ב-772 מיליון שקל בלבד.

   

  מדדי מניות

  מדד תל-אביב 25 עלה ב-0.51% ל-1,207.71 נקודות, מדד תל-אביב 100 עלה ב-0.59% ל-1,079.66 נקודות, מדד בלוטק 50 עלה ב-0.27% ל-299.85 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-0.71% ל-328.38 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  פי שנחשף ב"כלכליסט", רשות ניירות ערך צפויה להכריז היום על הקמת ועדה לשכלול המסחר והתחרות בבורסה. יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר יכריז כי במסגרת הוועדה יבחן נושא התכווצות מחזורי המסחר באחד העם. הרקע להקמת הועדה היא התכווצות של מחזורי המסחר בבורסה הפוגעת בחברות הציבוריות הנסחרות ובגופים המוסדיים המשקיעם בבורסה.

   

  במסגרת הדיונים בוועדה יבחן גם נושא הארכת שעות המסחר בימים שני עד חמישי וקיצורו ביום ראשון. מדובר ביוזמה של הבורסה שצריכה לקבל את אישור רשות ני"ע. הרשות לא החליטה עדין בסוגיה אך נוטה להתנגד לקיצור המסחר ביום א'.

   

  "יש ריכוזיות בהקצאת אשראי במערכת הבנקאית. יש תמונת מראה של הריכוזיות בבנקים. הבנקים משקפים את החברות במשק ונטפל בבעיה זו בחוק הריכוזיות", כך לדברי דודו זקן, המפקח על הבנקים בדיון בוועדת הכספים בנושא התספורות המרובות ומחיקת החובות לאיילי ההון על ידי הבנקים.

   

  לדבריו, "אפשר לראות הסטה של אשראי דרך טיפול המפקח על הבנקים מהגופים הגדולים למשקי בית. אי אפשר לעבור ביום אחד ממצב ריכוזי למצב לא ריכוזי בכלל. הנחת היסוד שלנו - הלוואות צריך להחזיר עד השקל אחרון וצריך למצות את כל הדרכים לגבות את החוב - מגדול עד קטן. על זה מושתת כל התיווך הפיננסי".

   

  שוק האג"ח

  כפי שנחשף ב"כלכליסט", סוכנות מכוניות לים התיכון יבואנית פיאט, מנהלת מגעים מתקדמים לרכשית הזיכיון של יבואנית סובארו יפנאוטו. זאת לאחר ששמעון ברזילי, בעל זיכיון סובארו בירושלים, שכיהן כמנכ"ל החברה ועמד בראש קבוצת משקיעים שרכשה את יפנאוטו, התמהמה בהעברת סכום הרכישה. העסקה צפויה להיחתם בימים הקרובים.

   

  חברת בי קומיוניקיישנס (בי־קום) שבשליטת שאול אלוביץ', שדרכה הוא שולט (31%) בבזק, מנהלת מגעים ראשוניים לגיוס של כ־600 מיליון דולר בהנפקת אג"ח בבורסת לונדון או בניו יורק. ל"כלכליסט" נודע כי בשבוע שעבר ביקרו אור אלוביץ', בנו של בעל השליטה וסמנכ"ל ההשקעות של קבוצת אלוביץ', ועמיקם שורר, היועץ המשפטי ומנהל הפיתוח העסקי בקבוצה, בלונדון כדי לקדם את הגיוס.

   

  מניות במרכז

  כפי שנחשף ב"כלכליסט", ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש ביום חמישי האחרון עם סטיבן הארפר, ראש ממשלת קנדה. השניים נפגשו בלונדון, שם שהו לרגל הלווייתה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר, ובשיחה ביניהם עלה גם נושא המיזוג בין פוטאש לכיל.

   

  בבילון (המניה עולה ב-5.8%) חתמה עם יאהו על הסכם שיתוף פעולה בתחום האינטרנט הכולל בין יתר את תחום המובייל. החברות יחלקו בהכנסות מפרסום באינטרנט. בבילון מעריכה כי להסכם תהייה תרומה מהותית לחברה אך בשלב זה אין ביכולה להעריך עד כמה.

   

  סודהסטרים מתרחבת בישראל. יצרנית מערכות ביתיות להכנת משקאות מוגזים בניהולו של דניאל בירנבאום תקים מפעל ייצור באלון תבור שבגליל בו יקלטו 100 עובדים.

   

  אל על (המניה עולה ב-7.2%) תיסחר על רקע סיום השביתה אמש על רקע הבטחת הממשלה למימון כמעט מלא של עלויות האבטחה שלה. המדינה תשתתף ב-97.5% מעלויות האבטחה, בהיקף של כ-120 מיליון דולר בשנה. במסגרת ההסכם הבטיחה אל על להתייעל בתמורה.

   

  הבנק הבינלאומי בניהולה של סמדר ברבר-צדיק, השלים אמש בהצלחה את השלב המוסדי של הרחבת כתבי התחייבות נדחים סדרת כ"א. סה"כ גויס בשלב זה כ-380 מיליון שקלים, לאחר שהבנק נהנה מביקושי שיא של 1.15 מיליארד שקל - פי 3 מהסכום אותו ביקש הבנק לגייס. לידר הנפקות הובילו את הגיוס.

   

  שופרסל, מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, מסרה אמש כי דירקטוריון החברה הוריד מסדר היום של האסיפה הקרובה את הדיון לאישור הבונוס השנתי למנכ"ל איציק אברכהן. אברכהן אמור היה לקבל בונוס שנתי של 1.3 מיליון שקל על שנת 2012.

   

  אפריקה ישראל תנסה לגייס היום עד 233 מיליון שקל בהנפקת זכויות ואופציות. החברה אישרה שלשום בלילה את הפרסום ב"כלכליסט" שלפיו בעל השליטה לב לבייב יזרים את חלקו בהנפקה - 104 מיליון שקל - ולמעשה ינצל את זכויותיו בשל האחזקה של 47.3% ממניות אפריקה ישראל.


  פורסם לראשונה 23/04/2013 10:11

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים