שתף קטע נבחר

חקירה בגיל 93: הטבח מאושוויץ יואשם ברצח?

התביעה בשטוטגארט תחליט אם להגיש כתב אישום נגד האנס ליפשיס, שטוען כי כחייל S.S באושוויץ רק בישל לשומרי המחנה ולא היה עד להשמדת היהודים. הבסיס לחקירה: תיק ג'ון דמיאניוק, שהורשע על בסיס העובדה ששירת בסוביבור

תובע בגרמניה אמר היום (ד') כי קשיש בן 93 הודה כי שירת כחייל אס.אס במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, וכעת הוא נחקר על-ידי הרשויות בגרמניה בחשד לסיוע לרצח. הקשיש מצדו טוען כי שימש בסך הכול כטבח.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

האיש, האנס ליפשיס, גורש מארה"ב בשנת 1983 אחרי שהתברר כי שיקר בנוגע לעברו הנאצי כשהיגר לשיקגו בשנות ה-50, לאחר המלחמה. אין שום ראיה הקושרת אותו לפשעי מלחמה ספציפיים, אולם התובע תומס וויל מהמוסד הגרמני המטפל בנושאים הקשורים לפשעי הנאצים, אמר כי חוק גרמני ישן מאפשר להגיש נגדו כתב אישום במדינה.

 

אושוויץ, בימי מלחמת העולם השנייה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אושוויץ, בימי מלחמת העולם השנייה(צילום: EPA)

 

התיק נגד ליפשיס מקודם כעת במסגרת אותה תיאוריה משפטית שסייעה לקדם את תיק החקירה נגד ג'ון דמיאניוק שהורשע ב-2011 כי הוא "איוון האיום" שהיה מעורב ברצח עשרות אלפי יהודים, על סמך העובדה ששירת כשומר במחנה סוביבור. דמיאניוק מת בשעה שעברה בעוד ערעורו תלוי ועומד.

 

לפי הקו המשפטי הזה, גם ללא הוכחה של השתתפות בפשע ספציפי, ניתן להאשים אדם ששירת במחנות ההשמדה בקשר לרצח מפני ששימושם היחידי של המחנות האלה היה רצח אנשים. אף שהרשעתו של דמיאניוק אינה נחשבת למחייבת בנוגע למשפטיהם של אחרים החשודים כפושעי מלחמה, מפני שהוא מת לפני השלמת הדיון בערעורו, התובע וויל אמר כי תיק דמיאניוק והקו המשפטי שננקט בו מהווים בסיס לחקירותיהם של כ-50 בני אדם אחרים.

 

לדברי התובע, החקירה הראשונית של ליפשיס הסתיימה, וכעת הועבר התיק לתובעים בעיר שטוטגארט שיחליטו אם יש די ראיות להעמידו

לדין.

 

בראיון החודש למגזין "די וולט" בביתו בדרום-מערב גרמניה, אמר ליפשיס כי הוא העביר את כל ימיו באושוויץ כטבח המבשל עבור שומרי האס.אס האחרים במחנה, ולא היה עד לשום מעשה זוועה. עם זאת, הוא הודה כי "שמע" על מה שמתרחש במחנה. כמיליון וחצי בני אדם, רובם הגדול יהודים, נרצחו באושוויץ בשנים 1940-1945.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדרך אל המוות. מחנה אושוויץ בירנקאו
צילום: EPA
מומלצים