שתף קטע נבחר

צילום: EPA

שעות לפני המוות: זיגייר קיבל הודעה קשה מאשתו

הדו"ח המלא שהותר לפרסום בפרשת "האסיר X" מפרט את מחדלי השב"ס ומתאר את היממה האחרונה בחיי זיגייר, שתלה עצמו במקלחת של בית הסוהר. מש"ק המודיעין אמר כי זיגייר "בכה, היה עצבני ונסער" אחרי שפגש את אשתו. נמנע ממנו למסור לה פתק - והוא קרע את הפתק בזעם. הפרקליטות: "המעורבים לא יועמדו לדין"

האם השיחה האחרונה בין "האסיר X " בן זיגייר לרעייתו היא ששברה אותו? בדו"ח שהותר היום (ה') לפרסום על פי החלטת בית משפט השלום בראשון לציון מופיעים פרטים מהשיחה בין זיגייר לאשתו ביומו האחרון - 15 בדצמבר 2010, ונכתב כי בסיומה הבחין מש"ק המודיעין כי זיגייר "בוכה, עצבני ונסער". בנוסף, נכתב כי השיחה כללה "הודעה קשה עבור זיגייר".

 

 

כשעה לאחר פרסום הדו"ח הודיעה פרקליטות המדינה שלא ניתן לקבוע כי חומר הראיות מוכיח במידת הוודאות הדרושה במשפט פלילי, כי אנשי שב"ס או אחרים גרמו למות המנוח ברשלנות. לפיכך לא יוגשו כתבי אישום בפרשה. "סיומה של הבחינה, בהחלטה שלא להעמיד לדין את מי מהמעורבים - אין בה כדי להפחית מהתחושות הקשות המלוות אותם ואותנו", נכתב בהודעת הפרקליטות. "עם זאת, מובן כי אחריות לשלומו של הנתון במשמורת שב"ס, אין משמעה, כשלעצמה, הטלת אחריות פלילית על מי מאנשי השב"ס

 

 

לפי הדו"ח, בשעה 11:10 נכנסו לתא המנוח אשתו ובתו הקטנה, שאותן ליווה מש"ק המודיעין. בשעה 12:05 נכנס מש"ק המודיעין לתא על מנת ללוות את בני משפחתו של המנוח החוצה, ובעדותו מסר כי הבחין שהוא בוכה, עצבני ונסער. המנוח ביקש למסור לאשתו פתק שהחזיק, אולם מש"ק המודיעין סירב ובתגובה לכך קרע המנוח את הפתק והביע זעם.

 

פרשת בן זיגייר - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

אשתו של זיגייר, סוכן המוסד שעל פי פרסומים זרים העביר מידע מסווג שהוביל לחשיפת סוכני מוסד על ידי חיזבאללה, ביקשה לאפשר לה להיכנס שוב לתא על מנת לנסות להרגיעו והמש"ק נעתר לכך באופן חריג. לדבריו, נכנסה אשת המנוח לתא למספר דקות נוספות ובצאתה הבחין כי היא בוכה. בחומר הראיות נכללות עדויות לגבי תכני המפגש בין המנוח לרעייתו. מאלה נלמד כי אלה כללו הודעה קשה למנוח.

 

מש"ק המודיעין מסר כי דיווח אודות זאת לקמ"ן החדש וזה דיווח לעובדת הסוציאלית, והורה לסוהרים במשל"ט להקדיש תשומת לב מיוחדת למנוח. העובדת הסוציאלית ל.ש העידה כי דווחה על ידי הסוהר במשל"ט על ההתרחשות במסגרת ביקור אשת המנוח, אולם מאחר שלא היה מדובר בפעם הראשונה בה המנוח היה נסער ובוכה לאחר שיחות טלפון לביקורים של המשפחה, לא ראתה היא בסערת רגשות זו אירוע חריג ועל כן לא נתנה כל הנחיה מיוחדת בעניין זה. היא אף מסרה בהודעתה כי בסביבות השעה 17:00-18:00 קיימה שיחה טלפונית עם סוהר ונאמר לה כי הוא רגוע וצופה בטלוויזיה.

 

מסקנות הדו"ח: לא נשמרו כללי הפיקוח

על פי הדו"ח עבר זיגייר הוגדר אובדני ודרוש פיקוח. הוא עבר מספר בדיקות פסיכיאטריות במהלך מעצרו. פסיכיאטר שנפגש איתו ב-14 בנובמבר, כשנה לפני מותו, ציין שזיגייר דיווח על שני ניסיונות התאבדות בעברו והוסיף שאובחן כסובל מהפרעת חרדה. בסיכום הפגישה צוין כי "אין צורך בהשגחה על רקע פסיכיאטרי".

 

למרות זאת, בדו"ח מצוין שזיגייר הוגדר מראש כעציר המחייב פיקוח והשגחה שוטפים. הוא היה בביקורת שוטפת של גורמי בריאות מחשש למסוכנות לפגיעה אובדנית. הוראות ההשגחה הועברו למפקד בית הסוהר דאז ולקצין האג"מ, ועל פי הדו"ח - אלה אף יושמו בקפדנות עד יום האירוע. ממצאי החקירה העלו כי בשעות שקדמו להתאבדות לא מולאו ההוראות הבאות:

 

  • חדר הפיקוח ננטש
  • מ-17:52 לא בוצע פיקוח מתועד על העציר עד מציאת הגופה
  • מצלמה 116 לא שידרה לחדר הבקרה בשל תקלה

 

ממלאי התפקידים האחראים

הדו"ח מציין מספר ממלאי תפקידים שאחראים למחדלים. על פי השופטת בלטמן-קדראי, רס"מ מ.ע (אחראי יומן מפקח ביום האירוע) נמנע מלערוך רישומים, לא הבחין בסימנים מחשידים. רס"ר א.ד. (סמל מבצעים במרכז שליטה) לא קיים כללי הפיקוח, לא וידא רישום ביומן, איפשר בקרה בחוסר כוח אדם. סגן גונדר נ.ע (קצין אג"מ איילון, קצין הבטיחות של הכלא), לא הקפיד על תקינות ציוד המצלמות, לא וידא פיקוח המנוח.

 

חתונתו של זיגייר. הודעה קשה ()
חתונתו של זיגייר. הודעה קשה

 

רב כלאי ע.ע. (קצין מודיעין איילון עד דצמבר 2010), לא פעל בנחישות לתיקון אמצעי הראייה באגף 15. רב כלאי ש.ע (קצין טכנולוגיות בכלא איילון), לא פעל בנחישות לתיקון אמצעי הראייה באגף 15. העובד הסוציאלית ל.ש לא זיהתה את סערת הנפש שבה היה זיגייר כחריגה. 

 

מסקנת הדו"ח: "בחינת נסיבות האירוע מובילה למסקנה כי אילו הייתה מתקיימת כלפי המנוח חובת הפיקוח מתוך חדר הפיקוח, הייתה הכניסה של המנוח למקלחת בשעה 18:54 מפוקחת. היו נצפות באמצעות מצלמה 116 פעולותיו החריגות בתוך המקלחת, וניתן היה היה להבחין במצב חריג המחייב התערבות. חקירת מותו המצער העלתה כי קיימות ראיות לכאורה לכך שמחדלי גורמים שונים בשב"ס גרמו את מותו".

 

היום האחרון של בן זיגייר

בדו"ח החדש מופיעים גם פרטים נוספים מיומו האחרון של זיגייר.

18:05: האור בחדר נכבה, הנדון מסדר כיסא ועליו מצעים בסמוך למיטה ונכנס למיטתו.

18:05: הטלוויזיה בתא נדלקת.

18:06: הטלוויזיה בתא נכבית, הנדון לא נראה.

18:54: הנדון קם ממיטתו, הטלוויזיה נדלקת.

18:54: הנדון נכנס לשירותים ולא יוצא עוד, החדר חשוך מעט, חדר השירותים חשוך יותר, בהמשך נצפו תנועות לא ברורות וצלליות אדם. בחדר השירותים/מקלחת.

20:19: נדלק אור בתא ונצפה במקלחת פלג גוף עליון של הנדון ללא תנועה.  

  

  

התאבדות העציר X: הפרשה שהסעירה את המדינה

דו"ח חלקי על אודות נסיבות מותו של זיגייר פורסם כבר בפברואר, כמה ימים לאחר חשיפת הפרשה. לפי תחקיר בעיתון הגרמני "דר שפיגל", זיגייר עבד בשירות הביון הישראלי במשך חמש שנים - עד שנעצר בגין "פשעים חמורים" שהיקפם לא פורסם. חקירה פנימית שתכניה הגיעו לידי העיתון הגרמני גוללה את הרקע למעצר וההתאבדות שהגיעה אחריו. לפי "דר שפיגל", זיגייר נחשד שהעביר לתומך של חיזבאללה את שמותיהם של שני אישים שפעלו בשירות המוסד - זייד אל-חומסי ומוסטפה אל עוואדה.

 

לפני כחודשיים הסעירה הפרשה את מערכת הביטחון בישראל. רשת הטלוויזיה האוסטרלית ABC חשפה את דבר מותו של אסיר אוסטרלי בתאו בכלא איילון בישראל. לפי הממצאים שהותרו אז לפרסום קיימות ראיות לכאורה לכך

שמחדלים של גורמים בשב"ס הביאו למותו של זיגייר. בדו"ח החלקי שפורסם בפברואר והוכן על ידי השופטת דפנה בלטמן-קדראי, נכתב שהוא נמצא תלוי בחדר המקלחת שבתא 15 השמור כשעל צווארו כרוך סדין רטוב הקשור לחלון. השופטת בלטמן-קדראי כתבה כי על סמך נתיחה נגרם מותו ככל הנראה מחנק. היא הוסיפה שיש ראיות לכאורה לאשמה של גורמים בשב"ס בגרימת המוות של האסיר. בדו"ח מצוין שגם שב"ס בדק את נסיבות ההתאבדות.

 

המדינה טענה לאחר תום החקירה שיש לסגור את התיק כיוון שלא נלמד שמותו של זיגייר נגרם בגלל עבירה. המדינה טענה שאין קשר סיבתי בין הליקויים לבין מותו של זיגייר וכי אין בהם משום פלילים. מנגד טענה משפחתו שהמחדלים מהווים גרימת מוות ברשלנות. 

 

דבר מעצרו ונסיבות מותו של בן זיגייר, אזרח אוסטרלי-ישראלי, פורסמו רק שנתיים לאחר שהתאבד. רק בעקבות הפרסום הודתה ישראל בקיומו של זיגייר. לפי דיווחים בתקשורת הזרה, הוא נולד ב-1976 באוסטרליה ובתחילת שנות האלפיים גויס למוסד. ב-2009 שב לאוסטרליה, ולאחר כשנה נחקר על ידי שירות הביון האוסטרלי בחשד שריגל לטובת ישראל במדינות ערב. הוא הכחיש קשר למוסד.

 

זיגייר הוחזר בינואר 2010 לישראל בשל דאגה לשלומו לאחר שהובן כי חיזבאללה חשף את זהותו. כמו כן, רצו במוסד לנזוף בו כיוון שנודע שהתרברב בהיותו סוכן. לאחר שהגיע לישראל, התעורר חשד שיש קשר בינו לבין גל מעצרים של סייענים לבנונים. לפי תחקיר של "דר שפיגל", במערכת הביטחון חשדו שהוא העביר לחיזבאללה שמות של שני אנשים מלבנון שפעלו בשירות המוסד.

 

בסוף ינואר 2010 הוא נעצר, הושם בכלא איילון והוגש נגדו כתב אישום ב"תיק פשע חמור". לטענת המדינה, בחקירתו הוא הודה בחשדות, וכאמור בסוף 2010 תלה את עצמו בתא.

  

לפני חודש אמר שר החוץ של אוסטרליה בוב קאר שארצו ממשיכה לחכות שישראל תגיב לבקשתה לספק עוד מידע על הנסיבות שהובילו למותו: "אני לא מכיר שום דין וחשבון מקיף על מה שאירע. מה הביא לתפיסתו, למעצרו ולהתאבדותו? ביקשנו מהם מידע רלוונטי עבור אוסטרליה בנושא, ונמשיך לעשות זאת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קברו של זיגייר באוסטרליה
צילום: EPA
צילום: מתוך אתר The Australian
זיגייר. מת בגלל מחדלים של השב"ס?
צילום: מתוך אתר The Australian
מומלצים