שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צוינברג', חגי אהרון

דרמה מול חיפה: צה"ל יירט מל"ט מעל הים

מטוסי F-16 של חיל האוויר יירטו מטוס ללא טייס, לפי הערכות של חיזבאללה, כ-8 עד 10 קילומטרים מחופי חיפה לאחר שזיהו אותו עוד בשמי לבנון. ספינות של חיל הים ערכו חיפוש אחר שבריו של כלי הטיס. תושבים הבחינו ביירוט מעמדות תצפית בכרמל

צה"ל הצליח לסכל מה שנראה כניסיון נוסף של חיזבאללה להחדיר מל"ט לישראל: מטוסי F-16 של חיל האוויר יירטו בצהריים (יום ה') מול חופי חיפה כלי טיס ללא טיס שהגיע לישראל וטס מכיוון צפון לדרום. קולות נפץ נשמעו ושובלי עשן נראו בשמיים. כלי שיט של חיל הים ערכו חיפושים אחרי שבריו של כלי הטיס שהתפוצץ באוויר. ככל הנראה, מדובר במל"ט ששוגר על-ידי ארגונו של חסן נסראללה. המטוסים הוקפצו מבסיס רמת דוד. אחרי הפיצוץ דווח על גיחות של מטוסי חיל האוויר בלבנון.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

  

החשש: פעולה של חיזבאללה. מזכ"ל הארגון נסראללה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
החשש: פעולה של חיזבאללה. מזכ"ל הארגון נסראללה(צילום: EPA)

  

בהודעת דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, נאמר כי "היום סוכל ניסיון חדירת כלי טיס בלתי מאויש לשטח מדינת ישראל. קצת אחרי 13:00 זוהה כלי טיס בלתי מאויש מצפון לדרום מהחוף הלבנוני ומתחיל לנוע לכיוון דרום. מערך ההגנה האווירי זיהה אותו בטווחים של מרחק כבר בשטח הלבנוני במשך דקות לא מועטות, והיה גילוי רציף עד ההפלה. הוקפצו גם מטוסי קרב וגם מסוקי קרב ולאחר וידוא שלא מדובר בכלי טיס ידידותי ובטח שלא כלי שלנו. מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, אישר את ההפלה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להחדרת המל"ט לתחומי ישראל ואמר כי "אני רואה בחומרה רבה את הניסיון הזה לפרוץ את גבולנו. נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל". את העדכון על ניסיון חדירת המל"ט קיבל נתניהו כשהיה בטיסה בדרכו לצפון. מסוקו נחת לזמן קצר עד לסיום היירוט, ואז המשיך ליעדו. סגן שר הביטחון דני דנון אמר בעקבות הפלת המל"ט: "האיראנים באמצעות חיזבאללה מנסים ובודקים אותנו. אנחנו נגיב במקום שנמצא לנכון, אבל תהיה תגובה".

 

על האיומים הכלליים מאזור הצפון אמר נתניהו בעת ביקורו בכפר ג'וליס כי "אנחנו עוקבים בעניין ובדאגה על המתרחש בסוריה ובלבנון. סוריה מתבקעת ולבנון בלתי-יציבה. בשני המקומות נשקפים איומים בלתי מבוטלים כלפי מדינת ישראל. בסוריה יש שני איומים ישירים: הראשון, זליגת נשק מתקדם לידי ארגוני הטרור והשני ניסיון חדירה של מחבלים וטרוריסטים דרך גבולותינו וירי לעבר יישובנו במדינת ישראל. מדינת ישראל תיערך בכל איום גם מסוריה וגם מלבנון, מהים, מהאוויר ומהיבשה".

 

גם שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט התייחס לנושא ואמר כי "מדובר באירוע חמור מאוד, אני מברך את חיל האוויר שאיתר וטיפל ביירוט המטוס ללא טייס. זו תזכורת לכולנו שבעוד אנחנו מטפלים בבעיות הפנימיות בחברה ובכלכלה הישראלית אנחנו עדיין נמצאים בג'ונגל לא פשוט. מעבר לקווים יש אנשים שלא אוהבים אותנו היהודים ואנחנו צריכים להיות 24/7 בהיכון, יש שם איזושהי לבה רותחת".

 

חיפושים אחר שברי המל"ט, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חיפושים אחר שברי המל"ט, היום(צילום: עידו ארז)

 

מלבד מטוסי קרב הוזנקו גם מסוקי קרב לעבר המל"ט שהופל בגובה של 6,000 רגל (1.8 ק"מ). המל"ט הופל 8 עד 10 קילומטרים מחופי חיפה בלב ים לאחר שזוהה בשעה 13:30 על-ידי המכ"מים של חיל האוויר והופל ב-13:40. בצה"ל ציינו כי המל"ט שהופל היה קטן יחסית, וטרם ידוע מאיזה דגם או אם היה חמוש בחומרי נפץ, כמו מל"טים התקפיים אחרים שיש ברשות חיזבאללה. בצבא לא יודעים מה היה היעד שלו, אך הוסיפו כי הוא טס בקו צור-צידון לכיוון דרום.

 

הזיהוי של המל"ט הלבנוני בוצע על-ידי חיילי יחידת הבקרה האווירית צפון של חיל האוויר, שהזניקו את מטוסי הקרב. ביחידה הגבירו בשנה האחרונה את רמת הדריכות מחשש לחדירות דומות כפי שאירע היום, ובחודשים האחרונים נרשמו הזנקות מטוסים רבות יחסית בשל זיהויים של עצמים חשודים.

 

גם סוללת הפטריוט יכולה הייתה להפיל את המל"ט. חיפה, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גם סוללת הפטריוט יכולה הייתה להפיל את המל"ט. חיפה, היום(צילום: עידו ארז)

 

ביחידה ניהלו את האירוע גם בשלביו המתקדמים שבהם הופל המל"ט. במקביל לזיהוי ולמעקב, הועלתה רמת הכוננות גם של סוללת הפטריוט הפרושה בחיפה ובהתאם לפקודה, גם הן יכלו להפיל את המל"ט. משיקולים מבצעיים, בהם הצורך לראות את המל"ט באוויר מקרוב, הוחלט שמטוסי הקרב הם אלו שיבצעו את היירוט.

 

דובר צה"ל לא התייחס לשאלה אם הייתה התרעה לחדירת המל"ט, אך בחודשים האחרונים הוחלט בצבא לבצע שינויים מבצעיים של מערך סוללות הפטריוט בצפון מחשש אירוע החדירה מלפני כחצי שנה. מפקד חיל האוויר אמר בנושא לפני מספר חודשים כי "חיל האוויר צריך להגן על השמיים, ונהיה מוכנים גם לתרחישים בהם ייכנסו כלי טיס קטנים".

 

"להיערך לפינוי מתקני הדלק"

חרושת השמועות בדבר האירוע מול חופי חיפה פשטה במפרץ במהירות. חלק מהתושבים היו עדים לתקיפה עצמה, רבים עמדו בתצפית באזור "סטלה מאריס" וצפו על הפעילות הצבאית במפרץ כשמסוק המשיך לסרוק אחר שברי המל"ט.

 

אחד מעדי הראייה סיפר כי הבחין במטוסים ומסוקים מעל המפרץ. לדבריו, "זה נראה כמו אירוע חריג אבל לא ידענו בדיוק מה קורה". ראש העיר חיפה יונה יהב אמר כי "זה הזמן להיערך מבחינת מיגון ופינוי של מתקני הדלק והפטרוכימיה שבמפרץ חיפה". יהב שיבח את פעילות הצבא והזכיר כי חיפה נמצאת לאורך השנים האחרונות בחזית בכל הנוגע לאירועים ביטחוניים מכיוון לבנון.

  

לפני כחצי שנה, ב-6 באוקטובר 2012, יירטו שני מטוסי קרב של חיל האוויר

מסוג F-16I מל"ט של חיזבאללה שהצליח לחדור לשטח ישראל. שרידי המטוס נפלו בשטח פתוח באזור דרום הר חברון. ימים ספורים לאחר מכן חשף מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי מדובר בכלי טיס שיוצר מאיראן וכי הוא הספיק לטוס מעל "כמה בסיסים צבאיים חשובים" לפני שהופל.

 

תחקיר האירוע בצה"ל העלה כי המל"ט חדר לישראל דרך הים התיכון, באזור רצועת עזה, והחל לנוע מזרחה. בצבא טענו כי לאורך כל טיסתו, המטוס היה תחת ליווי ובקרה מוחלטת של מטוסי הקרב הישראליים - אך הוחלט להפילו רק באזור יעיר יתיר "משיקולים מבצעיים ומשיקולים של הגנה על יישובים".

 

כמו כן, במהלך מלחמת לבנון השנייה ב-7 באוגוסט 2006 הופל מעל הים התיכון מזל"ט בשם "אבאביל" ששיגר חיזבאללה. חיל האוויר הפיל אז את כלי הטיס כעשרה קילומטרים מחופי עכו. בנוסף, באפריל 2005 ובנובמבר 2004 טסו מזל"טים מסוג זה מעל צפון הארץ ושבו ללבנון מבלי שהופלו.

 

Read this article in English 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, רועי קייס, מורן אזולאי ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צה"ל חיפש אחר שברי המל"ט, היום
צילום: עידו ארז
מומלצים