שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  שבוע מסחר תנודתי בבורסה המקומית

  המסחר בבורסה השבוע התנהל ברובו במגמה מעורבת המאפיינת שבועות של פקיעת אופציות. בסיכומו של שבוע סיימה הבורסה המקומית בעליות שערים ברוב המדדים המובילים. מדד המעו"ף ות"א 100 עלו בכ-0.11% ובכ-0.45% בהתאמה. הוביל את העליות מדד הנדל"ן שעלה בכ-1.7%

  שבוע המסחר האחרון בבורסה המקומית שהיה גם שבוע פקיעת אופציות המעו"ף לחודש אפריל, התנהל ברובו במגמה מעורבת ובתנודתיות רבה המאפיינת שבועות של פקיעת אופציות.

   

  במוקד השבוע עמדו סכסוך העבודה בשוק התעופה המקומי בעקבות אישור הממשלה להסכם "שמיים פתוחים" ופרסום תוכניתו של שר האוצר לפיד לתקציב 2013. כמו כן עמדו במוקד העניינים קונצרן אי.די.בי והמגעים בדבר הסדר חובות החברה, החברות כיל וחברה לישראל שהגיבו בירידה להחלטתה של חברת פוטאש הקנדית להשהות את קניית כיל וחברת מלאנוקס שפרסמה דו"חות פושרים לרבעון הראשון של השנה.

   

  בחו"ל, המשך עונת דו"חות החברות לרבעון הראשון של השנה בארה"ב כשבמוקד השבוע עמדו דו"חותיה של ענקית הטכנולוגיה אפל, מספר נתוני מאקרו מעורבים בארה"ב ונתון אבטלה בספרד שהצביע על זינוק בשיעור המובטלים לשיעור של 27.1%, שיא של כארבעה עשורים.

   

  יום א'

  יום המסחר הראשון בבורסה המקומית נפתח בירידות שערים, בניגוד למגמה החיובית בשוקי חו"ל בסוף השבוע על רקע עונת דו"חות החברות בארה"ב לרבעון הראשון של השנה ועל אף הורדת הדירוג של בריטניה ע"י סוכנות דירוג האשראי פיץ'.

   

  במוקד היום, השביתה הגדולה בשלוש חברות התעופה הישראליות: אל על, ישראייר וארקיע, כתוצאה מהחלטת הממשלה לדון בהסכם "שמיים פתוחים". בנוסף, קונצרן אי.די.בי ממשיך לעמוד בכותרות לאחר החלטת דירקטוריון בנק לאומי שלא לאשר את הסדר החוב עם חברת האם גנדן. לאחר יום מסחר תנודתי, בו עברו המדדים המובילים מירידות חדות לעליות ובחזרה לירידות, נסגר יום המסחר בבורסה המקומית בירידות שערים בהובלת מניות הטכנולוגיה. מניות התקשורת ובראשן מניות הסלולר רשמו עלייה נאה בניגוד למגמה. מחזור המסחר הסתכם בכ-690 מיליון שקל.

   

  יום ב'

  ביום שני נפתח המסחר בעליות שערים במדדים המובילים, בהמשך למגמה החיובית בשוקי אסיה. במוקד היום עמד פרסום תוכניתו של יאיר לפיד, שר האוצר, לתקציב השנתי של 2013, תוכנית הכוללת בין היתר קיצוץ של כ-18 מיליארד שקל בתקציב הממשלתי והעלאת מיסים של כ-5 מיליארד שקל.

   

  השוק המקומי לא אהב את הבשורה, ולמרות מגמה חיובית באירופה וחוזים ירוקים בארה"ב, עברו המדדים המובילים בבורסה המקומית לירידות שערים חדות שתוקנו קלות לקראת סוף המסחר והבורסה סגרה את היום במגמה מעורבת. מדד מניות הביטוח הוביל את העליות ואילו מניות התקשורת בלטו בצד השלילי. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל.

   

  יום ג'

  בניגוד לעליות בבורסות ארה"ב, ובדומה למגמה בשוקי אסיה, נפתח המסחר ביום ג' בבורסה המקומית בירידות שערים. במוקד היום עמדה חברת בבילון שזינקה בכ-6% לאחר הודעתה על הסכם שיתוף פעולה עם ענקית האינטרנט YAHOO. במהלך היום השתנתה המגמה בבורסה המקומית והמדדים המובילים סגרו את יום המסחר בעליות שערים בהובלת מניות הבנקים. מדד מניות התקשורת נחלש בניגוד למגמה. מחזור המסחר הסתכם בכ-770 מיליון שקל.

   

  יום ד'

  ביום רביעי נפתח המסחר בבורסה המקומית בעליות שערים בהמשך לעליות הנאות בבורסות ארה"ב ואסיה. במהלך היום ובדומה למגמה החיובית באירופה, נשמרה המגמה והבורסה המקומית סיימה את היום בעליות שערים בהובלת מניות הטכנולוגיה. מניות התקשורת המשיכו להיחלש בניגוד למגמה. מחזור המסחר הסתכם בכ-880 מיליון שקל.

   

  יום ה'

  יום המסחר האחרון של השבוע בבורסה המקומית שהיה גם יום פקיעת אופציות המעו"ף לחודש אפריל, נפתח בירידות שערים קלות במדדים המובילים, בניגוד לעליות הנאות בשוקי אסיה והמגמה המעורבת בארה"ב.

   

  במוקד היום עמדו החברות כי"ל והחברה לישראל, שירדו בצורה חדה לאחר הודעתה של ענקית האשלג העולמית, חברת פוטאש הקנדית כי היא יורדת בשלב זה מכוונתה לרכוש את חברת כיל. בנוסף, חברת הטכנולוגיה מלאנוקס נחתכה קשות לאחר פרסום דו"חות פושרים ביום ד' בערב. במהלך היום נשמרה המגמה בבורסה המקומית והמדדים המובילים סגרו את היום במגמה מעורבת עם נטייה לירידות שערים בהובלת מניות הביטוח. לאחר מספר ימים של ירידות, הוביל מדד מניות התקשורת את העליות. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל.

   

  סיכום השבוע

  בסיכומו של שבוע סיימה הבורסה המקומית בעליות שערים במרבית המדדים המובילים. מדד המעו"ף ומדד ת"א 100 עלו בכ-0.11% ובכ-0.45% בהתאמה. מדד הבנקים הוסיף כ-1.2% לערכו והוביל את העליות מדד מניות הנדל"ן שעלה בכ-1.7%. מדד מניות הטכנולוגיה ומדד מניות התקשורת נחלשו בכ-0.1% ובכאחוז בהתאמה.

   

  מבין המניות בלטה השבוע לטובה מניית קומפיוגן שעלתה בכ-10.85%. מנגד בלטה לשלילה מניית אפריקה ישראל שירדה בכ-8%.

   

  בסקטור אג"ח הממשלתיות, העקום השקלי סיים בעליות קלות בחלקו הקצר והבינוני וללא שינוי בחלקו הארוך. העקום הצמוד ירד קלות בחלקו הקצר ונותר ללא שינוי בחלקו הארוך והבינוני.

   

  בסקטור אג"ח הקונצרניות, מדד התל בונד 20 נותר כמעט ללא שינוי עם עלייה מינורית של כ-0.03% ואילו מדד התל בונד השקלי איבד כ-0.12% מערכו.

   

  בגזרת ההנפקות, חברת נורסטאר והבנק הבינלאומי סיימו את השלב המוסדי בהרחבת סדרת אג"ח קיימת לכל אחת מהן, דורי בנייה סיימה את השלב הציבור והמוסדי בהנפקת סדרת אג"ח חדשה ואופציות למניות, וחברת סאמיט סיימה את השלב הציבורי בהרחבת סדרת אג"ח קיימת.

   

  הכותב הינו עובד באדמונד דה רוטשילד ניהול תיקי השקעות בע"מ ("החברה"), העוסקת בניהול השקעות ובשיווק השקעות. אין באמור משום הצעה, המלצה ו/אושידול לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ני"ע כלשהם. הכותב, החברה ו/או חברות קשורות שלה, ו/או קרנות נאמנות שבניהולן, עובדיהן,נושאי משרה, בעלי שליטה בהם, עשויים להחזיק לרכוש ו/או למכור ני"ע המתוארים בכתבה ו/או שיש להם זיקה אחרת לני"ע, כולם או חלקם, אחרי, במהלך או לפני פרסום הכתבה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים