שתף קטע נבחר

נשק כימי סורי: "העולם מחכה למנהיגות ארה"ב"

לחץ על אובמה. חברי קונגרס רפובליקנים, ובראשם ג'ון מקיין, קראו לנשיא לפעול בהתאם להבטחתו כי אם ייעשה שימוש בנשק כימי בסוריה תהיה זו חציית קו אדום. "יש לאובמה מחויבות מוסרית", אמר בכיר בית הנבחרים. דמוקרטים הסכימו אך טענו: העולם צריך לפעול יחדיו

הודעת הבית הלבן על כך שהמשטר הסורי השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו מביאה את חברי הקונגרס לדרוש פעולה. הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, שאליו נשלח המכתב המודיע על ממצאי המודיעין, הוביל את המגמה באומרו אמש (יום ה') שעל הנשיא אובמה לתאם תגובה שתמנע מהנשק הזה ליפול לידי קבוצות קיצוניות. "אובמה אמר שאם בשאר אסד ישתמש בנשק כימי הדבר ישנה את כללי המשחק, שתהיה זו חציית קו אדום. אני חשוב שדי ברור שהקו האדום נחצה", אמר מקיין – וזכה לתמיכה גם מהצד הדמוקרטי.

 

עדכוני חדשות נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"אנחנו צריכים שתהיה לנו יכולת מבצעית לאבטח את מאגרי הנשק הכימי הזה. אנחנו לא רוצים שייפול לידיים הלא נכונות, והידיים הלא נכונות שייכות לחלק מהשחקנים במאבק שמתחולל בסוריה", אמר מקיין, שבמשך חודשים קרא לאובמה להיות פעיל יותר במלחמת האזרחים הסורית ולסייע יותר למורדים.

 

מקיין זכה לתמיכה גם מצדו השני של המתרס הפוליטי. יו"ר ועדת הסנאט לענייני מודיעין, דיאן פיינשטיין, הסכימה איתו ש"קווים אדומים נחצו בסוריה". היא אמרה כי "יש לנקוט פעולה כדי למנוע שימוש בנשק כימי בקנה מידה גדול יותר", אך כיוונה לאו דווקא לפעולה אמריקנית.

 

"על העולם להתאחד כדי למנוע זאת על ידי פעולה מתואמת שתביא להכלה בטוחה של מאגרי הנשק הכימי הסוריים", אמרה פיינשטיין, בכוונה לצעדים באמצעות האו"ם.

 

הרפובליקנים לא מסכימים. "יש לשים קץ למעורבות הפסיבית בסכסוך הזה", אמר הסנאטור מרקו רוביו והוסיף כי אם יתאפשר לאסד להעמיק את הכאוס בארצו לדבר "יהיו השלכות הרות אסון לאינטרסים האמריקניים לעשרות השנים הבאות". "אני קורא לנשיא אובמה להסביר לקונגרס ולעם האמריקני אילו צעדים נוספים הוא מתכוון לנקוט כדי לממש את הצהרותיו הקודמות".

 

חיות מתות בחאן אל-אסל שליד חלב. לטענת התושבים, הן מתו מחומר כימי שפיזרו כוחות אסד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיות מתות בחאן אל-אסל שליד חלב. לטענת התושבים, הן מתו מחומר כימי שפיזרו כוחות אסד(צילום: רויטרס)

 

יו"ר ועדת הכוחות המזוינים של בית הנבחרים, הווארד מקקאון, אמר שלאובמה יש כעת "מחויבות מוסרית עמוקה" לפעול. יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים, מייק רוג'רס, אמר: "עכשיו משאישרנו כי נעשה שימוש בנשק כימי, השאלה היא מה התוכנית שלנו למעבר לסוריה שאחרי אסד? העולם ממתין למנהיגות אמריקנית".

 

קו אדום? מה זה קו אדום?

ואילו "וושינגטון פוסט" קורא לנקוט משנה זהירות, במיוחד לאור טעויות העבר, ובראשן ההכרזה על הימצאות נשק להשמדה המונית בידי עיראק, שאפשרה את הפלישה האמריקנית למדינה. בהקשר זה העיתון מצביע על שלוש נקודות להבהרה בנוגע להצהרת הבית הלבן, שראוי לשים אליהן לב לפני שממהרים לקרוא לפעולה:

 

1. במכתב של הבית הלבן נכתב כי קיימות "הוכחות פיזיולוגיות" ל"חשיפה" לגז מסוג סארין. אך המכתב מדגיש שלא ניתן לקבוע מה בדיוק הביא לחשיפה הזו, ומכאן, שאין זו הוכחה לשימוש בנשק כימי בידי המשטר.

 

על פי דמשק, אלה הם פצועים בהתקפת נשק כימי של המורדים בחלב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
על פי דמשק, אלה הם פצועים בהתקפת נשק כימי של המורדים בחלב(צילום: EPA)


על פי המורדים, אלו אזרחים שנפגעו בהתקפת נשק כימי מצד המשטר ()
על פי המורדים, אלו אזרחים שנפגעו בהתקפת נשק כימי מצד המשטר

 

2. הבית הלבן העריך ששימוש בנשק כימי היה רק "בכמות קטנה". בניתוח של העיתון נכתב כי מבחינה צבאית אין היגיון בשימוש כה מוגבל בנשק מסוג זה, בהתחשב באזהרות החמורות שנשמעו מצד וושינגטון בנושא. העיתון סבור כי שיקולי העלות-תועלת של המשטר הסורי יובילו אותו להימנע משימוש בנשק כימי, אך לא לוקח בחשבון את ההשפעה של שימוש מוגבל כזה על המורדים או על מצב האוכלוסייה האזרחית.

 

3. לבסוף, מצביע העיתון על כך שהקו האדום האמריקני כלל אינו חד משמעי. הוא מצטט את אובמה שאמר באוגוסט כי "קו אדום עבורנו הוא אם נראה המון נשק כימי מתחיל לזוז לכל מיני מקומות או להיכנס לשימוש". אך כל עוד לא ידוע מה בדיוק גרם לחשיפה לגז סארין, לא ברור שהדבר עונה להגדרה העמומה של אובמה. ייתכן שהחשיפה נבעה למשל מדליפה, או מהחלטה של מפקד בשטח.

 

בין כך ובין כך, מדובר בשינוי גרסה מצדה של וושינגטון, המורגש במיוחד על רקע ההתייחסות הישראלית לנושא. רק השבוע אמר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, כי ידוע לו על שימוש בגז סארין נגד כוחות האופוזיציה. מזכיר המדינה ג'ון קרי אמר כעבור כמה שעות כי בשיחה עם בנימין נתניהו לא היה יכול ראש הממשלה לאשר את דברי ברון. הייגל אמר בתגובה לדברים כי הוא מופתע מהערכת צה"ל מאחר שבפגישתו עם שר הביטחון משה יעלון השבוע לא הוצג בפניו מידע זה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 26/04/2013 00:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורד בחלב חובש מסכת גז מחשש לנשק כימי בהפצצה של כוחות המשטר
צילום: רויטרס
הייגל, שלשום. "מידה מוגבלת של ביטחון"
צילום: AP
מומלצים