שתף קטע נבחר

קורבנות הנשק הכימי: "ריח מוזר, קצף בפה"

ארה"ב הודתה שאסד השתמש בנשק כימי, לא ברור אם חציית הקו האדום תוביל להתערבות צבאית. תושב חלב סיפר על הפצצה שהרגה את משפחתו: "קצף יצא מהפה ומהאף של אשתי וילדיי". לביתו לא חזר: "לא יודע אם ניקו את הכימיקלים"

ההודאה האמריקנית בכך שבשאר אסד חצה את הקו האדום והשתמש בנשק כימי עדיין רחוקה מלהוביל לתגובה צבאית מצדו של ברק אובמה - ולקורבנות השימוש בגז נותר רק לספר על המוות בייסוריהם של קרובי משפחתם. המתקפה הכימית ב-13 באפריל שהרגה את משפחתו של יאסר יונס הייתה מצומצמת. אם המכונאי בן ה-27 לא היה מצליח לצאת מדלת חדרו לרחוב בחלב באישון לילה, כשהוא אוחז בבנו הקטן בחזהו, כנראה שאף אחד לא היה יודע על אותה מתקפה שחיסלה כמעט משפחה שלמה.

 

 

עוד בחדשות ynet:

 

אשתו וילדיו של יונס, ששרד והתראיין לעיתון הבריטי "טיימס", הם כנראה רק שלושה מהקורבנות ההולכים ומתרבים של השימוש בנשק כימי, שאתמול הודה בו לראשונה שר ההגנה האמריקני, צ'אק הייגל. האישה ושני הידים הקטנים מתו כשהם מתעוותים, הוזים ונחנקים מקצף לבן שכיסה את האף והפה. הרופאים שלהם סבורים כי גז עצבים הרג אותם.  

 

צפו בקורבנות המתקפה הכימית בחלב:

 

דבריו של הייגל נאמרו יממה לאחר שהוא ומזכיר המדינה ג'ון קרי טענו כי אין עדויות ברורות לשימוש בנשק כימי על ידי הצבא הסורי, ולמרות שראש חטיבת המחקר באמ"ן חשף כי לצה"ל נודע כי אסד השתמש לפחות פעם אחת בגז סארין. כעת דורשים בארצות הברית מהנשיא ברק אובמה להתערב צבאית בסוריה, לאחר שהדגיש פעמים רבות כי נשק כימי הוא "קו אדום אמריקני".

 

היום אמר ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון כי "קיימות עדויות מוגבלות אבל גוברות", שהממשלה הסורית השתמשה בנשק כימי. בראיון ל-BBC כינה זאת קמרון "פשע מלחמה, דבר מאוד חמור", ואמר כי הסכים עם הבית הלבן כי שימוש בנשק כימי יהיה "קו אדום" להתערבות. "אנחנו עובדים עם האופוזיציה כדי ללחוץ על המשטר ולהביא לנפילתו", הוסיף - אבל המשיך להתנגד לנוכחות בריטית צבאית בסוריה: "אני לא רואה לראות את זה, ואני לא חושב שזה צפוי לקרות, אבל אנחנו כן יכולים להגביר את הלחץ על המשטר".

 

בינתיים, מלחמת האזרחים שגבתה כבר את חייהם של יותר מ-70 אלף אזרחים לא מפסיקה לרגע - וגם נשק כימי הוא כבר לא טאבו. יונס הוא כאמור אחד הנפגעים ממנו. בעת שישן במיטתו, ב-3 בלילה, חשב יאסר כי משפחתו ניצלה במזל מאחד מפגזי צבא אסד, שנפל באותו לילה ברובע שייח מקסוד, שם גרה משפחת יונס. כשהלך לכיוון המסדרון, הוא שם לב שהאוויר כבד והניח שהפצצה התפוצצה בגרם המדרגות המוביל לביתו. ואז הרגיש חריפות עזה ומוזרה באוויר, ושמע קול הדומה לזה של חיה. זה היה הקול של אשתו וילדיו מתקשים לנשום.  

 

"הסתובבתי וחזרתי לחדר", הוא אומר ל"טיימס" בסיוע מתרגם. "אשתי וילדיי התקשו לנשום. קצף יצא מהפיות שלהם. לאוויר היה ריח חד ומוזר. הגרון שלי החל להצטמצם והלב שלי דפק כפטיש. הראייה שלי הלכה ונעלמה. תפסתי את בני סאדיק ורצתי לרחוב. אז נפלתי. אני לא זוכר שום דבר נוסף".

 

הזיות, עוויתות, קצף לבן

כאשר שב יאסר להכרה, אשתו גאדיר (25) ובניו שאפיק (שנה וחצי) ויחיא (4 חודשים) כבר לא היו בחיים. 13 בני אדם נוספים, בהם כוחות הצלה וצוותי רפואה, נהרגו באותה מתקפה "קטנה". כולם סבלו מאותם סימפטומים - הזיות, עוויתות וקצף לבן באף ובפה. בדו"ח בית החולים בנוגע לפציעות נכתב כי הם נגרמו מ"חומרים רעילים לא ידועים".

 

בכאוס שבמלחמת האזרחים הסורית לאף בית חולים שבאזורים שבשליטת המורדים אין את המכשור לבחון מה היה הגז הרעיל שבו נעשה שימוש. עם זאת, גורמים רפואיים אמרו לעיתון הבריטי כי מיד לאחר המתקפה הכימית צוות של "סוכנות רפואית אמריקנית" הגיע לבית החולים באפרין ולקח כמה דגימות מהקורבנות. יכול להיות שאלו הדגימות שעליהן התבסס הייגל כשאישר שצבא אסד אכן השתמש בנשק כימי. למרות זאת, עדיין לא ברור אחראי לאותו ירי בשייח מקסוד.

 

פעיל כורדי באזור שצילם את ההרס שגרמה הפצצה, לפני ששאף את הגז הרעיל, אמר כי היו לה "שני חלקים". רופא בבית החולים המקומי סיפר כי "קיבלנו בתחילה חמישה קורבנות, ואז קבוצה שנייה. קצף עליה מהפיות של רבים מהם, והאישונים שלהם התרחבו. גם כמה מחברי הצוותי הרפואי הושפעו. נתנו לכולם אטרופין. על רובם זה השפיע באופן חיובי".  עבור אשתו של יאסר וילדיו הקטנים זה היה מאוחר: "מה אעשה? לא נשאר לי כלום. אני לא יכול לחזור לביתי ולא יודע אם ניקו את הכימיקלים. אני מחכה שהגשם ישטוף את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים