שתף קטע נבחר

אובמה: נשק להשמדה המונית - שינוי כללי משחק

נשיא ארה"ב לא נכנע ללחץ מבית, ובתגובה ראשונה על הדיווחים שאסד השתמש בנשק כימי, נמנע מלאיים במתקפה צבאית: "זו הערכה ראשונית, יש להיזהר". עם זאת הבהיר: "שימוש בנשק להשמדה המונית פירושו חציית קו נוסף ושינוי כללי המשחק"

הוא לא ממהר לשדה הקרב: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נזהר אמש (יום ו') מלקבוע חד-משמעית שמשטר אסד בסוריה חצה את הקו האדום והשתמש במידה מצומצמת - כפי שאישרו גורמי מודיעין בארה"ב ובישראל - בנשק כימי. במסיבת עיתונאים בבית הלבן עם מלך ירדן, עבדאללה השני, אמר אובמה כי הדיווחים על השימוש של צבא אסד בנשק כימי "ראשוניים בלבד", אך הבהיר גם כי שימוש של צבא סוריה בנשק פוטנציאלי להשמדה המונית נגד אזרחים, פירושו יהיה "חצייה של קו נוסף" והדבר ייחשב לצעד ש"משנה את כללי המשחק". יצוין כי בעבר אמר אובמה כמה פעמים ששימוש בנשק כימי בסוריה יהיה מבחינת ארה"ב קו אדום.

 

עוד חדשות וסיפורים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

"ירי פגזים על אזרחים והרג בני אדם ללא הבחנה הוא מזעזע, אבל הפעלת נשק שיכול לשמש להשמדה המונית נגד אוכלוסייה אזרחית הוא חצייה נוספת של קו ביחס לנורמות הבינלאומיות ולחוק הבינלאומי", אמר הערב אובמה במסיבת העיתונאים. "זה הולך להיות צעד שמשנה את כללי המשחק. עלינו לפעול בזהירות. עלינו לגבש את ההערכות האלה בצורה מכוונת. אבל אני חושב שכולנו מכירים בכך שאיננו יכולים לעמוד ולאפשר שימוש שיטתי בנשק כמו נשק כימי נגד אוכלוסייה אזרחית".

 

אובמה והמלך עבדאללה בבית הלבן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה והמלך עבדאללה בבית הלבן(צילום: AFP)

 

במסיבת העיתונאים אמר אובמה כי יש צורך בשינוי פוליטי בסוריה, וכי ארה"ב תפעל עם מדינות כמו ירדן כדי לקבל אישור חד-משמעי יותר לדיווחים וההערכות שלפיהם נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה. נשיא ארה"ב אמר כי המצב בסוריה אינו עומד להיפתר בן לילה, והוסיף כי מבחינות רבות קו אדום כבר נחצה במדינה, כשעשרות אלפי בני אדם נרצחו על-ידי המשטר.

 

מוקדם יותר הערב ניסה גם דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, להיזהר בקביעה שנעשה שימוש בנשק כימי בסוריה, אף ששר ההגנה צ'אק הייגל הודה אתמול כי כפי שטענה ישראל, שימוש "מצומצם" בנשק שכזה אכן נעשה לאחרונה על-ידי משטר אסד. קרני לא נסוג באופן מובהק מההערכה הזו, אולם הדגיש את הצורך לאמת את הדברים מעבר לכל ספק, כדי לתת להם גושפנקה בלתי ניתנת לערעור.

 

בתדרוך בבית הלבן אמר הדובר כי חשוב "לסגור את כל הפינות" בתיק הנשק הכימי לפני נקיטת צעד כלשהו, אך הבהיר כי ארה"ב אינה יכולה

להציג כעת לוח זמנים ולקבוע כמה זמן יידרש לה ולאחרים לאמת את הטענות לשימוש בנשק כימי. "אני לא הולך להציב לוח זמנים לאימות הדיווחים על נשק כימי, מפני שהעובדות צריכות להיות מה שמניע את החקירה הזו, לא קו אדום", אמר הדובר. "אנחנו ממשיכים לפעול כדי לבנות על ההערכות שנעשו על-ידי קהילת המודיעין, שרמות האמינות כאן משתנות, שלא מדובר בתיק סגור וחתום".

 

בתשובה לשאלת אחד הכתבים אמר קרני כי הנשיא אובמה ישקול שורה של אופציות בהן, אך לא באופן בלעדי, הפעלת כוח צבאי, אם ייקבע שסוריה אכן השתמשה בנשק כימי. "הוא שומר את כל האופציות פתוחות להגיב לזה. לעתים קרובות כשאנשים אומרים שכל האופציות מונחות על השולחן, כולם מדברים רק על האופציה הצבאית. חשוב לזכור שיש אופציות בפני המפקד העליון במצב כזה שכוללות את האופציה הזו, אך אינן מסתכמות בה בלבד".

 

מטפלים בפצועי המתקפה הכימית בסוריה, החודש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטפלים בפצועי המתקפה הכימית בסוריה, החודש(צילום: EPA)

אחד הנפגעים במתקפה. גם קצף מהפה ()
אחד הנפגעים במתקפה. גם קצף מהפה

 

מוקדם יותר כינה ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, את השימוש בנשק כימי "פשע מלחמה". "מה שאנחנו רואים מטריד מאוד", אמר קמרון בראיון ל-BBC. "קיימות עדויות מוגבלות אבל הולכות וגוברות שראינו שימוש בנשק כימי, כנראה על ידי המשטר. זה מאוד רציני, זה פשע מלחמה, ואנחנו ניקח את זה ברצינות". עם זאת, קמרון הבהיר כי הוא אינו ממהר לשלוח את צבאו לדמשק. "אנחנו עובדים עם האופוזיציה כדי ללחוץ על המשטר ולהביא לנפילתו", הוסיף - אבל המשיך להתנגד לנוכחות בריטית צבאית בסוריה: 'אני לא רואה לראות את זה, ואני לא חושב שזה צפוי לקרות. אבל אנחנו כן יכולים להגביר את הלחץ על המשטר'".

 

 

שלשום, לאחר הודעתו של הייגל כי המשטר הסורי השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו, החלו חברי הקונגרס ללחוץ על אובמה לפעול צבאית בסוריה. הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, שאליו נשלח מכתב המודיע על ממצאי המודיעין, אמר כי על הנשיא אובמה לתאם תגובה שתמנע מהנשק הזה ליפול לידי קבוצות קיצוניות. "אובמה אמר שאם בשאר אסד ישתמש בנשק כימי הדבר ישנה את כללי המשחק, שתהיה זו חציית קו

אדום. אני חשוב שדי ברור שהקו האדום נחצה", אמר מקיין - וזכה לתמיכה גם מהצד הדמוקרטי.

 

בינתיים, נמשכת בכל זאת המחלוקת לגבי אמינות הדיווחים על שימוש בנשק כימי בסוריה. מומחים אומרים כי הטענות הישראליות והמערביות  לשימוש בנשק שכזה אינן עומדות בתקן של מומחי האו"ם כדי להכריז חד-משמעית על שימוש בנשק כימי. פקחי האו"ם יוכלו לקבוע אם נעשה שימוש ברכיבים כימיים אסורים רק אם יקבלו גישה לאתרים שבהם אירע לכאורה הדבר ויקחו דגימות אדמה. רק כך, אומרים בארגון, ניתן להשיג הוכחה חותכת, והוכחה שכזו לא הוצגה על-ידי הממשלות וסוכנויות המודיעין המאשימות את סוריה בהפעלת נשק כימי נגד המורדים.

 

"זה הבסיס היחיד שלפיו הארגון למניעת השימוש בנשק כימי יוכל לספק הערכה רשמית בנוגע לשאלה האם נעשה שימוש בנשק כימי", אמר מייקל לוהן, דובר הארגון שמושבו בהאג.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 26/04/2013 21:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים