שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מדד הבאזז: השמיים הפתוחים מקפיצים את אל על

  בראש טבלת הבאזז לאזכור מניות ברשת כיכבה השבוע חברת התעופה, לאחר החתימה על הסכם השמיים הפתוחים והשביתה שהסתיימה בתוך יום וחצי. עוד בראש הדירוג: מניות אפריקה ישראל, בנק לאומי ושופרסל

  אישור הסכם השמיים הפתוחים והשביתה בחברות התעופה הישראליות העלו בשבוע שעבר את השאלה האם פימי תיסוג מהסכם ההשקעה באל על. ברשת גם כן נוצר עניין סביב סוגיה זו. מניית חברת התעופה איבדה השבוע 4% בצל החלטת הממשלה לאשר את מדיניות השמיים הפתוחים, שאמורה להגביר את התחרות בענף התעופה בישראל מצד חברות אירופאיות ולהוזיל משמעותית את מחירי הטיסות.

   

   

  לאחר שביתה, שנמשכה זמן קצר, הגיעה הנהלת החברה ונציגי המדינה להסכמות על הגדלת ההשתתפות בהוצאות הביטחון של החברה והטיסות חזרו לפעול כרגיל.

   

  הסנטימנט השלילי במניה נבע גם מהאפשרות כי קרן הפרייבט אקוויטי "פימי" תיסוג מכוונתה להשקיע בחברה עד 75 מיליון דולר לאור החלטת הממשלה. מהמורות נוספות בדרך להשקעה הן דרישת פימי להסכם עבודה קיבוצי חדש למורת רוחם של העובדים.

   

   

   

  אפריקה ישראל בדרך להנפקת זכויות נוספת. שוב בעל הבית, לב לבייב, מכניס את ידו לכיס ומתחייב להזרים 104 מיליון שקל. בכוונת החברה לגייס סכום נוסף של 115 מיליון שקל מהציבור על מנת לחזק את האיתנות הפיננסית של הקבוצה. את 2012 סיימה החברה בהפסד של כמיליארד שקל שנבע בעיקר מירידת ערך של נדל"ן בהקמה ברוסיה. כתוצאה מכך עלתה רמת המינוף של הקבוצה ל-70%. כצפוי, ההודעה על ההנפקה לחצה את מניית אפריקה כלפי מטה, ובסיכום שבועי נרשמה ירידה של 4%.

   

   

   

  בנק לאומי שוב בכותרות. יחד עם בנק פועלים, השניים צפויים לקבע הפסד של כמעט מיליארד שקל, כמחציתו מחיקת ערך של שטרי הון כתוצאה מהסדר החוב עם יצרנית השבבים הישראלית טאואר. המחיקות בוצעו בשנת 2008 ועתה בכוונת לאומי והפועלים למכור את יתרת האחזקה שברשותם. חלק מהיתרה נמכרה בתחילת אפריל ובידי בנק לאומי נותרה אחזקה שוות ערך ל-14.1% מהון המניות בדילול מלא.

   

   

  שופרסל אף היא היתה בכותרות לאחר שחברת הייעוץ לגופים המוסדיים - אנטרופי - הביעה התנגדות נחרצת למענק שאמור לקבל מנכ"ל החברה. על פי הודעה ששיגרה שופרסל לבורסה נראה כי הלחץ עבד ונושא אישור המענק בסך 1.3 מיליון שקל ירד מסדר היום של האסיפה הכללית. את 2012 סיימה החברה בסטגנציה בשורת ההכנסות, בשחיקה של המרווח התפעולי ל-3.1% ובצניחה של הרווח הנקי ל-200 מיליון שקל בלבד לעומת 274 מיליון שקל ב-2011.

   

   

  הכותב הינו הכלכלן הראשי של אקסלנס נשואה

   

  להורדת מדד הבאזז חפשו "אקסלנס באזז" ב-AppStore וב-Google Play

   

  הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושא הכתבה. האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה

  בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. מדד הבאזז הוא מדד המחשב את כמות האזכורים של מניות שונות בכלי התקשורת השונים. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מטוסי אל על מושבתים בנתב"ג
  צילום: עמית מגל
  מומלצים