שתף קטע נבחר

ללמוד מהגירעון

קיצוץ בתקציב משרד החינוך ירחיק את ישראל ממדינות ה-OECD. בימי גירעון יש לפעול להגברת שעות לימודי כלכלה וצרכנות נכונה כבר בבתי הספר

השבוע גברו הדיווחים, לפיהם משרד החינוך יאלץ לתרום את חלקו לקיצוץ מתקציב משרדו. הקיצוץ הזה, בייחוד בשעות הוראה, מרחיק את ישראל משמעותית ממדינות המערב. ישראל כבר היום מזדחלת אחריהן בהישגי תלמידיה. הקיצוץ הזה מתווסף למציאות פיזית עגומה של כיתות עמוסות ומחסור במעבדות, כך שקשה לקבוע שניתן לבצע התייעלות אמיתית בהישגי מערכת החינוך שלנו אם הקיצוץ התקציבי הזה אכן יאושר בממשלה.

 

עוד בערוץ הדעות:

נישואים אזרחיים - תפוח האדמה הלוהט / גלעד קריב

רוחה של תאצ'ר נושבת בממשלת ישראל  / ברק הרשקוביץ

 

התמודדות עם גרעון ממשלתי היא דווקא הזדמנות לחדד ולהעמיק את שיעורי הכלכלה והצרכנות הנבונה במערכת החינוך. כבר בגיל צעיר צריך להטמיע בילדינו את המחויבות והאחריות לנהל עסק רווחי, או לפחות לא מפסיד. בנוסף, אני רואה כאן הזדמנות לשינוי דפוסי חשיבה מערכתית, שהחלה עם יוזמת השר לצמצום מספר בחינות הבגרות, ויציאה ממסגרת "הלימודים הטכניים" אל מסגרת מאתגרת ומלמדת יותר.

 

עד כה מערכת החינוך עסקה במירוץ לתעודה, תוך התבססות על יכולת השינון של תלמידיה. מי שזוהי אינה חוזקה עבורו יכול היום למצוא את עצמו הרחק מאחור - דבר מעוות לכשעצמו, שכן בכך מערכת החינוך יוצרת ביודעין אפליה בין תלמידיה. אני קוראת לשר החינוך לתת דגש על חינוך טכנולוגי, לרבות סדנאות לימוד חוויתיות. לתפיסתי, אותה אני מובילה גם ברשת עמל, ככל שהתלמידים יחוו יותר דרך הידיים והרגליים, כך גם יוכלו לצאת עם ערך רב יותר לעתידם המקצועי והאישי. יש בכך ערך משמעותי יותר מכל שינון או ישיבה בכיתה.

 

דבר נוסף שיש לתת עליו דגש הוא חינוך התלמידים להזדמנויות, בייחוד בשוק תחרותי ומתחדש ללא הרף. ככל שהתלמידים ירכשו מיומנויות רבות יותר, כך גם ייקל עליהם להשתלב בעתיד בשוק העבודה. זהו תפקידה המשמעותי של מערכת החינוך! אין זה דבר מובן מאליו שלתלמיד יש כישורים

 אלה, אותם גם ניתן לשפר ביצירת ממשקים מקדימים עם התעשיה הישראלית וחברות פרטיות, שלבטח ישמחו להיות מעורבים בהכשרת הדור הבא של עובדיהן.

 

לא מדובר בתפיסה שהיא בלתי ישימה, אלא בהחלפת דיסקט. אני מאמינה שלכל תלמיד יש חלומות גדולים, ומתפקידה של מערכת החינוך לאפשר לתלמידים למצוא את הדרך להגשימם. אם לא תעשה כן, יש בכך חטא גדול כלפי אותם תלמידים. אני סבורה שהלימודים חשובים הרבה יותר מכל תעודה, ועלינו לעשות הכל כדי שכל תלמיד ייצא מהמערכת כשיש לו כלים מעשיים להתקדם בחייו. זהו המבחן האמיתי בו תעמוד ההחלטה על צמצום תקציב משרד החינוך.

 

עו"ד רוית דום היא מנכ"ל רשת עמל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים