שתף קטע נבחר

נתניהו: איראן טרם חצתה את הקו האדום

ראש אמ"ן לשעבר ידלין טען שהקו שהציב ראש הממשלה בנאומו באו"ם כבר נחצה למעשה, נתניהו עונה גם לו וגם לאולמרט: "זה עוד לא קרה, אבל איראן מתקרבת לשם בשיטתיות". הוא הביע תמיכה בחוק שמחייב משאל העם למסירת שטחים בריבונות ישראלית מלאה, ליברמן מתנגד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ענה היום (ב') לראשונה בקולו להתבטאות החריגה של ראש אמ"ן לשעבר, עמוס ידלין, שטען כי איראן חצתה כבר את הקו האדום שהציב מבחינת צבירת חומר גרעיני לפצצה. "איראן טרם חצתה את הקו האדום שהצבתי באו"ם אבל היא מתקרבת אליו בשיטתיות", הוא אמר בפתח ישיבת סיעת הליכוד-ביתנו בכנסת.

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

בשבוע שעבר טען ידלין ש"לכל צורך ענייני - איראן חצתה את הקו האדום החדש של ישראל". הוא התייחס לקו ששרטט נתניהו בנאומו בעצרת האו"ם בספטמבר: "בקיץ איראן תגיע למרחק של חודש עד חודשים מהחלטה על פצצה. זהו טווח פריצה שיקשה מאוד על עצירת איראן בהחלטה לפרוץ לפצצה".

 

דבריו של נתניהו היום באים גם על רקע התבטאותו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, אתמול בניו יורק. "הם לא מתקדמים כבר שנים ומישהו גרם לכך שהם לא יתקדמו", אמר אולמרט. "נעשתה הגזמה באיום האיראני".

 

יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט, התייחס בפתח ישיבת סיעתו שלו לדברים וטען: "בימים של ל"ג בעומר, לצערי אולמרט בחר להבעיר מדורה בניו יורק. המדורה הזאת מוטעית ומזיקה וכל הפטפטת בעניין האיראני מיותרת".

 

נתניהו מסמן את הקו האדום בספטמבר באו"ם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו מסמן את הקו האדום בספטמבר באו"ם(צילום: רויטרס)

 

נתניהו התייחס ל"צבר איומים" על ישראל ומלבד איראן הזכיר כי "סוריה מתבקעת, ניצבים בה כוחות חדשים והם מציבים שתי סכנות אפשריות - תקיפה מקו רמת הגולן ונפילת כלי נשק קטלניים בידי חיזבאללה וארגוני הטרור.

 

"בדרום, אנחנו עוקבים אחרי כל ההתפתחויות הללו, עוקבים אחרי כל תרחיש. לא נאפשר פגיעה באזרחינו לא בצפון ולא בדרום. אם יימשכו ההתקפות בעזה לא נאפשר טפטוף. נגיב בעצמה הרבה יותר חזקה".

 

נתניהו: משאל עם בנושא שיכול לחרוץ גורלות

הסכם מדיני לא נראה באופק, אבל שאלת משאל העם במקרה של מסירת שטחים שוב עולה על השולחן - ואיתה חילוקי דעות בתוך הליכוד-ביתנו. נתניהו אמר בישיבת הסיעה כי יקדם הצעה שכזו, שאותה הציג יו"ר הקואליציה, ואולם מספר 2 בסיעתם, אביגדור ליברמן, הודיע שהוא מתנגד לה.

 

"אני תומך במשאל עם מהטעם הפשוט שזה נושא שיכול לחרוץ גורלות", הסביר נתניהו. "אני לא חושב שהסכם מדיני יכול להיות מוכרע ברוב מזדמן". לפי הסברו של יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, ההצעה מדברת על משאל עם רק במקרה של העברת שטחים בריבונות מלאה של ישראל, כלומר רלוונטית רק למזרח ירושלים שסופחה (ולרמת הגולן), ולא ליתר הגדה המערבית.

 

"אנחנו לא מתלהבים מחוק משאל העם", אמר מנגד ליברמן. "ממשלה צריכה למשול ולא להעביר כל דבר להכרעת העם". עם זאת, הוא סייג ואמר שאם תתקבל החלטה לתמוך, "נכבד את עמדת הקואליציה". נתניהו ביקש להזכיר ש"יכולים להיות חילוקי דעות בינינו".

 

הנאום בעצרת הכללית. "איראן מתקדמת אל הקו בשיטתיות" (צילום: שחר עזרן) (צילום: שחר עזרן)
הנאום בעצרת הכללית. "איראן מתקדמת אל הקו בשיטתיות"(צילום: שחר עזרן)

 

בפתח ישיבת הסיעה הבהיר יו"ר הקואליציה לוין, כי נוסח החוק הסופי למשאל עם, שאמור להיות חוק יסוד, כבר גובש. "הצעת החוק הזאת מהווה המשך ישיר של חוק שחוקק בקדנציה הקודמת נוגעת אך ורק לשטחים ריבוניים של מדינת ישראל ומבוססת על ההסכמות שמופיעות במסגרת הסכמים קואליציוניים שנחתמו לקראת כינונה של הממשלה.

 

"ההצעה עברה גם בכנסת ה-17 וה-18", אמר עוד לוין. "לא היה לזה תקדים, (שנדרש) רוב של 61.

 התהליך הזה מחייב ליבון ודיון פנימי בתוכנו. בפעם הקודמת הגענו להסדרים שגובשו ואושרו בכנסת ברוב גדול לרבות הסדר שבו ברוב של 80 חברי כנסת אפשר לבטל את משאל העם".

 

לוין מתח ביקורת על המהלך העצמאי של בנט בנושא: "המהלך של בנט, שנועד רק לקבל תמונה בעיתון, ועוד על סיפור שאינו שלו, פגע פגיעה אנושה באפשרות להעביר את החוק", אמר, "זה לא מאפשר לסיעות הקואליציה למצות את יכולת הדיון הפנימי בנושא, ולכן עלול לסכן את המהלך".

 

ליברמן קרא עוד בישיבה "לשים לב לחוקים כמו המשילות, אני מבקש לתת לכך קדימות בדיונים, וגם בסוגיית השוויון בנטל. מבקשים שכל הסיעה ייתמכו בגישה שלנו שגם בני מיעוטים חייבים לשאת בשוויון בנטל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה נתניהו. צבר איומים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גיל יוחנן
ח"כ יריב לוין. החוק מוכן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים