שתף קטע נבחר

לא שומר על לשונו: "השר להטרדה מינית" במצרים

שר ההסברה המצרי סלאח עבד אל-מקסוד אמור להיות הפה והפנים הממלכתיים של המדינה, אולם שמו נקשר באחרונה דווקא להטרדות מיניות של נשים. כשמגישת טלוויזיה עמדה להקרין בפניו קטעי וידאו, הוא אמר לה: "אני מקווה שזה יהיה חם כמוך"

"השר להטרדה מינית". זה הכינוי הלא מחמיא שדבק באחרונה לשר ההסברה של מצרים סלאח עבד אל-מקסוד. בשעה שתופעת ההטרדות המיניות ממשיכה להעסיק את מצרים ולהעיב על האווירה הציבורית, דווקא השר המצרי שאמור להיות הפה והפנים של ממשל הנשיא מוחמד מורסי זוכה לביקורות חריפות התנהגויות בלתי הולמות כביכול כלפי נשים בחודשים האחרונים.

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"חלון למזרח התיכון" - כתבות אחרונות:

התליין היחיד במצרים מתוודה: הגשמתי חלום חיים

טרנד מצרי: משרדי שידוכים מציעים רעולות פנים

על שיפוד: סעודיה מקבלת את הארבה בפה פתוח

אפילו בסוריה המדממת, האהבה מצליחה לנצח

 

האירוע האחרון שאליו נקשר שמו של השר אירע בשבועיים האחרונים. אל-מקסוד נשא נאום באוניברסיטת קהיר ובמהלך דבריו הוא שיבח את חופש העיתונות במצרים שנמצא ברמה מאוד גבוהה. עיתונאית עצמאית בשם נדא מוחמד קטעה את נאומו של השר ושאלה אותו: "אדוני השר, היכן החופש הזה כשהעיתונאים מתים ומוכים בכל מקום?". שר ההסברה המצרי, שכנראה נפגע מהשאלה המפתיעה, ענה בדרך שהצחיקה כמה עיתונאים שנכחו במקום, אך עוררה סערה גדולה בעיתונות במצרים וברשתות החברתיות. "תבואי לפה ואני אראה לך איפה", השיב השר במשפט בעל אופי סקסיסטי.

 

"היכן חופש העיתונות. תבואי לכאן ואני אראה לך איפה"

 

"ברור שהיה מדובר פה בהטרדה מינית", אמרה העיתונאית לאחד מאתרי החדשות בעולם הערבי. "התלוננתי מיד על המקרה, דבר שגרר קריאות לפטר את שר ההסברה, אך ללא תועלת". העורכת לעניינים פוליטיים בעיתון המצרי Daily News Egypt, סארה אבו בכר, עקבה אחר פרשת השר.

ומה הייתה תגובתה? "כל ממשלה מכובדת הייתה מסלקת את האיש הזה שהפך ל'שר להטרדה מינית', אבל הממשלה הנוכחית הראתה שהיא מתעלמת מהעיתונאיות".

 

הסערה הציבורית האחרונה במצרים אינה הראשונה שמעורר שר ההסברה, שכבר הודה בעבר כי הוא משתייך לתנועת "האחים המוסלמים". בספטמבר האחרון התארח השר אל-מקסוד בתוכנית טלוויזיה מאוד פופולרית בדובאיי שנקראת "הרחוב הערבי" בהגשת אשת התקשורת הסורית המפורסמת זינה יאזג'י. במהלך התוכנית אמרה המגישה לשר המצרי כי היא תציג בשידור מספר דעות של עיתונאים וקיוותה שהוא ישמור על חיוכו עד סוף התוכנית. השר השיב בצחוק: "אני מקווה שזה יהיה חם כמוך".

 

העיתונאית הנבוכה ענתה בשלילה: "השאלות שלי חמות ואני קרה". כבר אז עוררה התנהגותו של השר גינויים חריפים, אולם הפעם נראה שהסערה הציבורית לא תשכך במהירות על רקע השתיקה של ממשלת מצרים בנושא - אתמול ערכו כמה ארגוני נשים ותנועות פוליטיות הפגנה מול משרדי רשות השידור בקהיר במחאה נגד שר ההסברה המצרי.

 

 

האירוע שמסמל יותר מכל את עוצמת המחאה נגד "השר להטרדה מינית" אירע בתחילת השבוע שעבר. אל-מקסוד הוזמן לשאת נאום פתיחה בוועידת התקשורת והדמוקרטיה באוניברסיטת קהיר, המקום שבו העיר הערה סקסיסטית לעיתונאית העצמאית. אולם, נאומו בוטל ברגע האחרון אחרי שקבוצה של סטודנטים התאספה למחות נגדו, הניפה שלטים בגנותו והשמיעה קריאות שהמסר שלהן היה: "אנחנו לא רוצים לארח את מי שתקף מינית".

 

על רקע המצב הביטחוני, הכלכלי החברתי המידרדר מתכנן הנשיא מורסי לבצע חילופי גברי בממשלתו של ראש הממשלה הישאם קנדיל, שלא נראה שהיא מצליחה עד כה להתמודד עם הבעיות הקשות שניצבות בפניה. ייתכן שכחלק מצעד זה יוחף שר ההסברה השנוי במחלוקת, אבל לא בטוח שפתרון זה יספק מצרים רבים שתובעים להעניש אותו. סארה אבו בכר מהעיתון Daily News Egypt אמר בהקשר זה כי יש לטפל בשר גם במישור המוסרי וגם במישור המשפטי.

 

סיפורו של שר ההסברה המצרי אינו נדיר בחברה המצרית, שבה יותר ויותר נשים מתלוננות על הטרדות מיניות ועל התבטאויות מילוליות לא הולמות שמוטחות לעברן, במקרים רבים במהלך הפגנות מחאה ועצרות המוניות בכיכרות ערים..

 

פעילי אופוזיציה במצרים לא הופתעו מסיפורו של שר ההסברה המצרי ואף טענו כי עוד לפני שהוא עורר סערה ציבורית, רוח "האחים המוסלמים" נושבת בממשלה שאינה מתעניינת בזכויות האשה. "התגובות של שר ההסברה המצרי בסך הכול תואמות דפוסי התנהגות קודמים ובייחודאת  החוקה של המדינה לאחר המהפכה שאושרה למרות המחאות שהיא לא מעניקה שוויון בין המינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארגוני הנשים קראו להענישו. השר אל-מקסוד
יחליף את השר הסורר? הנשיא מורסי
צילום: AFP
מומלצים