שתף קטע נבחר

אובמה מודה: נשק כימי הופעל, לא ברור על-ידי מי

נשיא ארה"ב עדיין לא שש לקרב בסוריה, אבל מודה לראשונה: "יש לנו ראיות לשימוש בנשק כימי". הוא הבהיר שלא ברור איזה צד תקף בנשק זה - אסד או המורדים, וממשיך להתעקש: "אסור להיות פזיזים, יש לוודא את העובדות לפני שיוצאים לפעולה"

הקו האדום נחצה, אבל זה עדיין לא מספיק כדי להניע את גלגלי המלחמה: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הבהיר הערב (יום ג') כי הוא עדיין אינו ממהר לצאת לפעולה בסוריה, אבל הודה כי בניגוד לעבר, לממשל האמריקני יש כעת "ראיות מסוימות" לכך שבמדינה נעשה לאחרונה שימוש בנשק כימי. אובמה, שביקש בסוף השבוע להמתין למידע מבוסס יותר על השימוש לכאורה בנשק שכזה בסוריה ולהיזהר בדיבורים על התערבות בינלאומית במלחמת האזרחים, הדגיש הערב שהממשל עדיין אינו יודע מי מהצדדים בסוריה השתמש בנשק הכימי - משטרו של בשאר אסד או המורדים.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

במסיבת עיתונאים אמר אובמה כי לפני כל נקיטה של פעולה נוספת בסוריה, יש לברר היטב את העובדות. הוא אמר כי קביעה פזיזה בכל הנוגע לנשק הכימי בסוריה עלולה להקשות על גיוס הקהילה הבינלאומית לפעול. אובמה, שהציג בחצי השנה האחרונה שוב ושוב את השימוש בנשק כימי בסוריה כקו אדום שיסמן מפנה בהתייחסות ארה"ב למתחולל בארצו של אסד, שב ואמר הערב כי שימוש בנשק כימי בסוריה ישנה את כללי המשחק.

 

טיפול בנפגעי נשק כימי לכאורה בסוריה, צילומים עדכניים:

 

נשיא ארה"ב אמר כי הוא אינו יודע כיצד נעשה השימוש בנשק כימי בסוריה או על-ידי מי, והדגיש שכשהוא אומר ששימוש בנשק כזה יהיה בבחינת "גיים צ'יינג'ר" (מעשה המשנה את כללי המשחק), הוא מתכוון לכך שארה"ב תצטרך לשקול מחדש את קשת אפשרויות הפעולה שיש לה בנוגע לסוריה. בכך נמנע שוב מהתחייבות לפעולה צבאית. אובמה אמר כי ביקש כבר בשנה שעברה מצבא ארה"ב להכין אופציות פעולה נגד סוריה, אולם סירב לפרט בנושא. הוא הצליף בקהילה הבינלאומית, ואמר כי המתחולל בסוריה מטיל בה דופי.

 

אובמה הסביר את החלטתו שלא לפעול עדיין בסוריה: "כשאני מקבל החלטות על ביטחון לאומי ואפשרות לפעולה נוספת, אני רוצה להיות בטוח שאני יודע את העובדות. אם נקפוץ לפעול בלי ראיות, נמצא את עצמנו בלי תמיכה בינלאומית. חשוב לנו לפעול נכון, לחקור ולוודא בביטחון מה קרה בסוריה. אנחנו משתמשים בכל האמצעים שלנו עם המדינות השכנות, וקראנו לאו"ם לחקור". הזהירות של אובמה נובעת במידה רבה ממה שנתפס כיציאתו החפוזה של הנשיא הקודם ג'ורג' בוש הבן למלחמה בעיראק, שבסיומה לא נמצאה אף לא ראיה אחת לנשק להשמדה המונית שהיה בידי הרודן סדאם חוסיין, נשק שהוצג בחודשים שלפני המלחמה כעילה לצורך בפעולה.

 

עוד סרטון שהפיצה האופוזיציה הסורית:

 

בשבוע שעבר, על רקע הודעת ראש חטיבת המחקר באמ"ן כי ישראל יודעת שבסוריה נעשה שימוש בנשק כימי, הודה גם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל כי שימוש בנשק שכזה אכן נעשה. ההצהרה הזו עוררה לחץ כבד על אובמה מצד מחוקקים רפובליקנים וגם דמוקרטים לקיים את הבטחתו, ולהתערב צבאית בנעשה בסוריה. אלא שהבית הלבן ואובמה הבהירו בסוף השבוע כי אף שיש הערכה כי שימוש בנשק כזה נעשה, יש עדיין להמתין ולברר את הדברים, וכי לא מדובר ב"תיק סגור" שבו האשמה של שימוש בנשק כימי הוכחה מעבר לכל ספק.

 

משטר אסד הקפיד בימים האחרונים להכחיש את הטענות שהשתמש בנשק כימי, וביום ראשון טען לראשונה כי בסוף השבוע עשו המורדים עצמם שימוש בנשק כימי שפגע בחיילי צבא אסד. גם ב-24 השעות האחרונות התרבו הדיווחים על שימוש בנשק כימי בסוריה, כששני הצדדים מטיחים האשמות זה בזה. לא ברור אם יש ממש בדברים, שכן משטר אסד מקשה מאוד על פעילותם של עיתונאים זרים בסוריה, וגם אמינותם של המורדים מוטלת בספק לעתים קרובות.

 

נפגע נשק כימי לכאורה בסוריה ()
נפגע נשק כימי לכאורה בסוריה

 

הלילה דיווחה רשת "אל-ג'זירה" הקטארית, הנמנית עם יריביו של משטר אסד, כי שני בני אדם נהרגו ו-20 נפצעו בעיר סראקב שבפרברי אידליב לאחר שמטוסי קרב של צבא אסד השליכו באזור שקיות שהכילו "חומרים מוזרים". סרטוני וידאו שהועלו לרשת תיעדו כביכול פצועים שסובלים מחנק ומקשיי נשימה מקבלים טיפול בבתי חולים מאולתרים. באחד הסרטונים הראה איש צוות רפואי את הקצף הלבן שיוצא מפיו של אחד הנפגעים.

 

אובמה במסיבת העיתונאים הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה במסיבת העיתונאים הערב(צילום: AP)

 

בסוף השבוע האחרון טענו גורמי אופוזיציה סורים כי טילים שהכילו חומרים כימיים שוגרו לעבר העיר דאריא שבפרברי דמשק בימים חמישי

ושישי. עוד נטען כי 42 בני אדם נחנקו כתוצאה מהגזים הרעילים שהתפזרו במקום ונרשמו כמה מקרים של הקאות חריפות.

 

בישראל ובמדינות נוספות עוקבים אחר תגובת אובמה לטענות על שימוש בנשק כימי בסוריה, גם על רקע תוכנית הגרעין של איראן. יש הרואים בדיווחים על שימוש בנשק כימי מבחן אומץ ומנהיגות לאובמה, שיעיד אם מדובר בנשיא אמריקני שעומד בהבטחותיו ואינו מהסס לממש את איומיו - כמו אלה שהשמיע נגד טהרן - ברגע שבו מתברר שקו אדום אכן נחצה או עומד להיחצות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אובמה הערב. עדיין מבקש לשמור על איפוק
צילום: AP
מומלצים