שתף קטע נבחר

אריה מליניאק

קהו חושיו / מליניאק על התפטרות אבנר קופל

מה שהפיל את יו"ר האיגוד המתפטר כצפוי, ומוקדם מהצפוי, זו גישת "אני ואפסי עוד". גם אם גייס שני מיליון שקלים, כפי שהוא טוען, זה לא מעניק לו זכות לעשות בכסף כראות עיניו

סיכום חלקי של התפטרות אבנר קופל: המינוי שלו היה ביזיון, ההתפטרות היא הזדמנות. אני לא יודע מהן הסיבות האישיות, מקווה שבריאותו טובה. הסיבה האמיתית, לדעתי, היא הליכים משפטיים שלא קשורים לאיגוד הכדורסל. ימים, שבועות או חודשים יגידו.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

מי שמתלונן על כך שהוא נדרש לשתי חתימות על כל פעולה שהוא מבצע באיגוד, לא מבין איך מתנהל מוסד ציבורי. על אדם כזה חובה לפקח בשבע עיניים. יושב ראש לא אמור לעסוק בשיפוצים, אלא להעביר החלטה, לאשר תקציב, לדאוג שלא יהיו העדפות של מקורבים במכרז, להביא את ההצעות לאישור, לפקח על ביצוע ללא חריגות. מה כל כך מסובך?

 

לא מבין איך מתנהל מוסד ציבורי. קופל (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
לא מבין איך מתנהל מוסד ציבורי. קופל(צילום: ראובן שוורץ)

 

 

יו"ר לא מתקשר בעצמו לספקים, בטח לא למקורבים שלו, ולא מוציא כספים ללא אישור מראש. ראשי מוסדות הספורט לא קולטים שמגבלות אתיות חלות עליהם . ביקורת דומה הייתה נגד אבי לוזון, על המינוי של גיא לוזון למאמן הנבחרת הצעירה. אם היועץ המשפטי של איגוד הכדורסל נרתם למאמץ למנוע מצביקה שרף להתמודד מול קופל, כפי שצביקה טוען, צריך לברר איזה אינטרס היה לאיגוד הכדורסל שלא תהיה התמודדות בין קופל לשרף.

 

האופוזיציה שמה עין על קופל, וזה ייזקף לזכותה. כי הממצאים שעולים לכאורה מטיוטת דו"ח המבקר הם חמורים. לא נעים שחומרים מודלפים, אבל רק מי שיש לו מה להסתיר מודאג מהדלפות. קופל התמנה לתפקידו בתמיכת נציגי כל מרכזי הספורט, והיה לו רוב מוחלט בנשיאות. השאלה "למה זה התהפך?" לא צריכה להיות מופנית לשמעון מזרחי ולמרכז הפועל, אלא קופל צריך לשאול זאת את עצמו. הוא כנראה חשב בטעות שקיבל מנדט לעשות באיגוד ככל העולה על רוחו. אם לשמעון מזרחי יש חשבון עם קופל בגלל הפיינל־פור, למה הוא תמך בבחירה שלו מלכתחילה? אם חברי הנשיאות היו ממשיכים להיות חותמת גומי להחלטות שקופל קיבל ללא ידיעתם, הם היו עלולים להסתבך בעצמם.

 

חשב בטעות שקיבל מנדט לעשות באיגוד כעולה על רוחו. קופל (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
חשב בטעות שקיבל מנדט לעשות באיגוד כעולה על רוחו. קופל(צילום: ראובן שוורץ)

 

קופל גייס, לטענתו, שני מיליון שקלים. גם אם זה נכון, זה לא מעניק לו זכות לעשות בכסף כראות עיניו. אולי במינהלת הליגה היה מקובל לתת לו אישורים בדיעבד להוצאות. למשל, בפרשת השימוש במסכי לדים של המינהלת, שמיועדים להקרנת פרסומות במשחקים ונעשה בהם שימוש בחתונת בתו. הספירה לאחור לסיום כהונתו החלה ביומו הראשון בתפקיד, כשנכנס לאיגוד הכדורסל כמו פיל לחנות חרסינה.

 

קופל כנראה רגיל לחיות ברמה אחרת של הוצאות, ומאות שקלים לכיבוד וארוחות נראים סבירים בעיניו. ייתכן שאמיר שלח גבה עבור עיצוב הפנים סכום נמוך ממה שהוא נוהג לגבות, אבל זה עדיין יכול להיות סכום גבוה משמעותית ממה שאחרים גובים.

 

מה שהפיל את קופל כצפוי, ומוקדם מהצפוי, זו גישת "אני ואפסי עוד". זה מחזיר אותי לשנות ה־70, כאשר ועדה בראשות השופט עציוני בדקה שחיתויות בכדורגל וקבעה לגבי סגן יו"ר ההתאחדות עזריקם מילצ'ן: קהו חושיו. זה בדיוק מה שקרה לקופל. ואם אתם מודאגים שמעכשיו יהיה משעמם, אפשר להירגע. קורבן הבגידה מבטיח לחזור בקרוב ולהטיף מוסר לאלו שינסו לתקן את הנזקים שהשאיר מאחוריו.

 

גישת "אני ואפסי עוד". קופל (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
גישת "אני ואפסי עוד". קופל(צילום: טל שחר)

 

גילוי נאות: אבנר קופל הגיש נגדי לאחרונה תביעת לשון הרע.

 

ועוד הערה: בימים האחרונים אני מקבל הצעות מאנשים שמבקשים את הסכמתי להציג אותי כמועמד ליו"ר איגוד הכדורסל. אבקש להבהיר שאינני מועמד לשום תפקיד, ולא אנהל פגישות סודיות בבתי־קפה־שנקלעים־לשם־במקרה־צלמים־של־מדורי־רכילות, לשמוע הצעות שאיני מעוניין בהן ולדחות אותן. אני מרוצה ממה שאני עושה, ובזאת הסתיים הדיון בעניין זה.

 

רגל פה, רגל שם

אני אוהד הפועל ר"ג יותר מ-50 שנה. ב-20 מתוכן אנחנו בסכנת עלייה או ירידה. יושבים על הגדר, רגל פה ורגל שם. זה מעייף. רוב השנים השמחות היו בלאומית. רוב השנים העצובות בליגת העל. גם העונה הנוכחית הייתה קשה. לשחק ברוב המשחקים טוב מהיריב, להחמיץ פנדל בזמן פציעות ולספוג מקרנות בדקה ה־92 - כל אלה גרמו לי לחזור הביתה לעיתים בתחושת בחילה. דווקא ההפסד לעכו והירידה גרמו לי תחושת הקלה. כמה אפשר?

 

במגרש שאורכו 70 מטר היינו מועמדים לאליפות. יש לנו בעיה ב-20 המטרים הנותרים - עשרה ליד השער שלנו ועשרה ליד שער היריב. שם מוכרע המשחק. שם ירדנו.

 

לפני ארבע שנים הרסו לנו את המכתש. אין טענות. מגרש כדורגל לא יכול להתנחל על הקרקע הכי יקרה במדינה. אבל לפני שהורסים מגרש, את אוסישקין או את המכתש, צריך לדאוג לאצטדיון חלופי. הפועל ומכבי פ"ת לא פינו את האורווה לפני שהשלימו את המושבה. מכבי נתניה לא יצאה מהקופסה לפני שהאצטדיון החדש היה מוכן. את הפועל ר"ג בכדורגל והפועל ת"א בכדורסל פשוט העיפו לרחוב, והרסו את המכתש ואת אוסישקין.

 

היה צריך לדאוג לאצטדיון חלופי. המכתש (צילום: יועד כהן) (צילום: יועד כהן)
היה צריך לדאוג לאצטדיון חלופי. המכתש(צילום: יועד כהן)

 

אצטדיון ר"ג והיכל נוקיה מתאימים למכבי ת"א, לא לקבוצה קטנה. יושבי בלומפילד וטדי לא יבינו מה זה לשחק כל העונה רדיוס ללא קהל. בלי בית, בלי בעל בית. ארקין שפך הרבה כסף לכסות את ההתנהלות השערורייתית של ירון קוריס, ולא היה מוכן לתת כמה שקלים להביא בלם או חלוץ. זכותו.

 

עלינו לליגת העל ב־2008/9 עם עוד חמש קבוצות. כולן יושבות עד היום על הגדר. עכו, סכנין, ראשל"צ, רעננה, הפועל חיפה, באר־שבע. עם הכסף של אלונה, בלי הכסף של יואב כץ. רגל פה, רגל שם. העלייה בעונה שעברה הייתה בחטא. אני הייתי מוריד את ר"ג ובני־לוד יד ביד לליגה ארצית. החטא היה בעלייה, את העונש קיבלנו בירידה ביום שבת. כשהתחילו הדיבורים על כמה הפועל חיפה, באר־שבע, בית"ר ירושלים ומכבי נתניה "חשובות לליגה", היה ברור שר"ג לא תישאר. לא בגלל זה הפסדנו, וגם לא נורא. המשך יבוא בעונה שמחה בלאומית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
אבנר קופל
צילום: עוז מועלם
מומלצים