שתף קטע נבחר

נחשף: וייטנאמי התחזה לחייל אמריקני שנחשב מת

בסרט תיעודי חדש בבימויו של במאי קנדי מפורסם נטען כי חייל אמריקני שמטוסו הופל לפני 44 שנה במלחמת וייטנאם נמצא בחיים ושהוא חי עם המשפחה החדשה שהקים. אלא שה"דיילי מייל" הבריטי חשף כי מדובר במתחזה: בדיקות DNA שנלקחו מהאיש לפני 20 שנה הוכיחו שהוא אינו סמל ג'ון הרטלי רוברטסון

עיתוני כל העולם דיווחו על פתרון התעלומה ארוכת השנים, אבל עכשיו מתברר כי מדובר בהונאה: חייל אמריקני שלחם במלחמת וייטנאם ונחשב מת נמצא בכפר מרוחק במדינה האסייתית 44 שנה אחרי שמטוסו הופל. כך נטען בסרט תיעודי חדש, Unclaimed שמו, בבימויו של הבמאי הקנדי המפורסם מייקל יורגנסון. בסרט נטען שסמל ג'ון הרטלי רוברטסון בן ה-76 נמצא בחיים ושהוא חי עם המשפחה החדשה שהקים בוויטנאם אחרי שאיבד את זכרונו ושכח לדבר אנגלית ואף את שמות אשתו ושני ילדיו.

 

חדשות נוספות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד חדשות בעולם :

האיש עם האיבר הגדול בעולם - עכשיו גם זמר

דיווח: אובמה נערך לשלוח נשק למורדים בסוריה

 

אלא שה"דיילי מייל" הבריטי חשף היום (יום ד') כי האיש שטוען שהוא החייל רוברטסון איננו אלא מתחזה שניסה להונות את קהילת ותיקי מלחמת וייטנאם ושסוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (CIA) לקחה ממנו דגימות DNA לפני 20 שנה שהוכיחו שהוא משקר.

 

 

מטוסו של רוברטסון הופל בשנת 1968 ועלה באש והוא נשבה על ידי חיילים צפון וייטנאמים. מאז, בצבא ארצות הברית הגדירו אותו כ"חייל שנהרג במהלך פעולה". אולם, במשך שנים טענה משפחתו שייתכן שהוא שרד את התרסקות המטוס ושיש בידיה מסמכים שמוכיחים כי הוא הוחזק למשך תקופה מסוימת בכלא הווייטנאמי.

 

במאי הסרט דווקא היה סקפטי בהתחלה

כאן נכנס לתמונה טום פונס, בוגר מלחמת ויייטנאם, שנסע בשנת 2008 לווייטנאם לשליחות הומניטרית ונודע לו על "עמית לצבא" שמטוסו הופל לפני יותר מ-40 שנה ושהוא הוגדר מת. הוא פגש את האיש שטען שהוא רוברטסון ולאחר מכן גייס את הבמאי יורגנסון כדי שיסייע לו ויתעד את ניסיונותיו להוכיח שהאיש שפגש הוא אכן החייל האמריקני שכולם חשבו שנהרג במלחמה.

 

לדבריו של פונס, אחד הדברים שהניעו אותו היה שבועתו הצבאית שלא להפקיר חיילים מאחור. יורגנסון סיפר שהוא היה סקפטי בהתחלה לגבי הכוונה לחפש אדם שנעדר זה 44 שנה והוגדר מת, אולם הסכים להתגייס למשימה - גם אם יוכח שמדובר באיש שמתחזה לרוברטסון.

 

 

במהלך הראיון שערכו עם "רוברטסון", הוא סיפר להם שהצליח לברוח מהשבי הווייטנאמי לאחר ארבע שנים ושאישה מקומית טיפלה בו ומאוחר יותר הפכה לאשתו. הוא טען גם שאימץ את זהות בעלה המנוח של רעייתו וקרא לעצמו בשמו - דן טאק נגוק - ושמעולם לא ניסה ליצור קשר עם משפחתו.

 

סיפור מצוץ מהאצבע

יוצרי הסרט אף הטיסו את האיש לקנדה למפגש עם אחותו בת ה-80 של רוברטסון הולי שזיהתה אותו בוודאות.

 

בסרט התיעודי נרמז כי לרשויות האמריקניות היו רמזים שרוברטסון נמצא בחיים, אלא שכתב של ה"דיילי מייל" יצר קשר עם היחידה לחיילים נעדרים במשרד ההגנה האמריקני (DPMO) וגילה שהאיש העונה לשם דן טאק נגוק הגיע לידיעת היחידה בשנת 2006 אחרי שטען שהוא החייל האמריקני ג'ון הרטלי רוברטסון שכולם חשבו שנפל בקרב מעל לאוס בשנת 1968.

 

דן טאק נגוק עבר תחקור על ידי הרשויות האמריקניות והוא הודה שהוא אינו סמל רוברטסון אלא אזרח וייטנאמי. מתחקיר שביצע העיתון הבריטי עולה כי בשנת 2008, הווייטנאמי ניסה שוב להתחזות לחייל האמריקני הנעדר ונלקח לשגרירות ארה"ב בעיר הבירה של קמבודיה פנום פן, ושם לקחו ממנו טביעות אצבע. טביעות האצבע נבחנו על ידי הבולשת הפדרלית האמריקנית (FBI), וזו מצאה כי הן אינן תואמות את טביעות האצבע של רוברטסון.

 

על פי הערכות, ניסיונותיו של דן טאק נגוק להוכיח שהוא חייל אמריקני נעדר נועדו להשיג במרמה כספים מהממשל האמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניסה לסחוט את הרשויות בארה"ב. דן טאק נגוק
מומלצים