שתף קטע נבחר

דו"ח: 70% מהחרדים שגויסו נקלטו בשוק העבודה

מבדיקה שערך מינהל המחקר במשרד הכלכלה עולה כי מרבית החרדים ששירתו בצה"ל בשנים 2007-2012 במסגרת תוכנית שח"ר נקלטו בשוק העבודה לאחר שחרורם. בנט: "שילוב החרדים בחברה הישראלית כבר לא פנטזיה"

מבדיקה שערך לאחרונה מינהל המחקר במשרד הכלכלה, עולה כי 70% מהחרדים ששירתו בצה"ל בשנים 2007-2012 במסגרת תוכנית שח"ר (שירות חרדי), נקלטו לאחר שחרורם בשוק העבודה. בסביבתו של שר הכלכלה, נפתלי בנט, רואים בממצאים עדות לקשר מובהק בין השירות בצה"ל לבין השתתפות עתידית בכוח העבודה האזרחי וראיה לתועלת הכלכלית שבחוק השוויון בנטל.

 

 

שח"ר היא תוכנית המספקת לצעירים חרדים מסגרת צבאית המתאימה לאורח חייהם, תוך שילובם בתפקידים צבאיים שיש להם ביקוש בשוק העבודה האזרחי. מדובר בעיקר בתפקידים טכניים בחיל האוויר וחיל הים. מסגרת זו מאפשרת למדינה להשיג שתי מטרות במהלך אחד: גם שוויון בנטל השירות הצבאי, וגם צמצום של ממדי העוני והתלות בקצבאות בקרב האוכלוסייה החרדית.

 

מסקנה נוספת שעולה ממצאי הבדיקה היא שבמסגרת שילוב החרדים בשוק התעסוקה, יש לשים דגש על הכשרה תעסוקתית למקצועות נדרשים בתעשייה. בהקשר זה, נפגש אתמול שר הכלכלה עם נציגי התאחדות התעשיינים, ושמע מהם כי בתעשייה הישראלית תולים תקוות גדולות בשילובם של החרדים בשוק התעסוקה.

 

כמה מהנציגים בפגישה ציינו בפני השר כי התנופה האדירה שממנה נהנתה התעשייה בשנות ה-90, מיוחסת בעיקר להגירה מברה"מ לשעבר, אשר הזרימה כוח עבודה מיומן ואיכותי לישראל תוך זמן קצר ואפשרה להגדיל תפוקות במהירות. כעת, הסבירו התעשיינים לשר בנט, השפעתה של ההגירה ההיא הולכת ומתפוגגת, בעקבות יציאתם של רבים מהעולים לשעבר לפנסיה.

 

המאגר הבא של כוח אדם איכותי

בתעשייה הישראלית רואים באוכלוסייה החרדית, ששיעור התעסוקה בה נמוך יחסית כיום, את המאגר הבא של כוח אדם איכותי לתעשייה. התעשיינים הביעו בפגישה תקווה כי תוכניות משרד הכלכלה לשילוב חרדים יכללו השקעה מוגדלת בהכשרה תעסוקתית המותאמת ישירות לצרכי התעשייה. הכשרה זו נדרשת, שכן בניגוד לעולים מברה"מ לשעבר, שזכו להכשרה טכנולוגית באיכות גבוהה בארץ מוצאם, החרדים מגיעים לשוק התעסוקה ללא הכשרה דומה.

 

ההכשרה למקצועות נדרשים בתעשייה אינה ארוכה, וניתן לבצע אותה במסגרת הצבא או במסגרת משרד הכלכלה. בשבוע שעבר ערך השר בנט סיור פתע במרכז הכוון תעסוקתי שמפעיל משרד הכלכלה בבני ברק. בנט נפגש עם תלמידים חרדים בקורסי השמה, ואף נטל חלק בשיעור להנדסאי חשמל שנערך במקום. השר קיבל סקירה מקיפה על פעילות המרכז, שעתיד לגדול מאוד לאחר שיעבור חוק השוויון בנטל.

 

"שילוב החרדים בחברה הישראלית כבר לא פנטזיה", אמר בנט. "השתלבותם בחברה הוא יעד לאומי והורתי לפתח תוכניות ייחודיות, לפתח מסגרות עבודה חדשות ולהקצות לכך משאבים רבים כבר בקדנציה הקרובה. הציבור החרדי רוצה לעבוד, אך האחריות היא גם עלינו - אנחנו צריכים לעבוד קשה כדי שיהיה לציבור החרדי איפה לעבוד - זוהי ההשקעה הכי משתלמת שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר הכלכלה, נפתלי בנט. "יעד לאומי"
צילום: גיל יוחנן
הפגנה הקוראת לשוויון בנטל
צילום: בני דויטש
מומלצים