שתף קטע נבחר

החופשה בפתח, השודדים בהיכון: כך תמנעו פריצה

עונת הקיץ מתקרבת ואיתה עולה כמות החופשות המתוכננות. לפני שאתם אורזים מזוודות ומתכוננים לנופש כדאי לחשוב על מיגון לביתכם, כי עונת החופשות היא גם תקופה פעילה במיוחד של פריצות לבתים. אז כיצד תוכלו למגן את הבית? מדריך

תקופת החופשות של כולנו היא עונת השיא של הפורצים, שמחכים לנסיעה המשפחתית על מנת לפרוץ לבית ולגנוב את היקר לנו ביותר. למרבה הצער, גם מעבר לעונת החופשות, פריצות לבתים הן תופעה כואבת ונפוצה מדי בישראל.

 

 

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנים האחרונות נפתחים בממוצע 27 אלף תיקים בכל שנה על פריצה לבתים. המשמעות של מספר זה מבהילה: בכל קצת פחות מ-20 דקות בממוצע מתרחש ניסיון פריצה לבית או לדירה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

העיקרון הוא פשוט - הגנב הממוצע מחפש לעצמו את העבודה הקלה ביותר, כלומר את הבית הנוח ביותר לפריצה. ככל שהוא יגלה יותר מכשולים, כך גובר הסיכוי שהוא יוותר על הפריצה. לכן, ככל שנציג בפניו יותר מכשולים ונשתמש בטכנולוגיות הטובות ביותר בשמירה על הבית, כך נקטין את הסיכויים שהפורץ יבחר בביתנו כשאנחנו בחופשה או אפילו סתם באמצע יום העבודה.

 

החלפת צילינדר

רמת המיגון של הדלת נקבעת כמעט באופן בלעדי על ידי איכות הצילינדר המותקן בה. לכן, כדאי מאוד לשמור על צילינדר באיכות גבוהה שיקשה על הפורץ. רן אילון, מנעולן מוסמך הפועל באזור ירושלים והסביבה, אומר כי "קיים היצע גדול של סוגים ודרגות איכות בשוק. הצילינדרים הטובים ביותר הם דגם MT5 של מולטי לוק וצילינדר מסוג לוקסיס של רב-בריח.

 

דגמים אלו עשויים מחומרים חזקים והם באים עם כרטיס שכפול, המהווה אמצעי הגנה נוסף - רק עם כרטיס זה ניתן לשכפל מפתח לדלת. כך מפחיתים את הסיכוי שישכפלו את המפתח מבלי שתדעו ויפרצו אל הבית כשאתם לא נמצאים".

 

לדברי אילון, לגנבים יש אמצעי הנקרא בקרב המנעולנים 'כלי דגדוג', איתו ניתן לפרוץ את הצילינדר מבלי לקדוח או לשבור שום דבר, תוך מספר דקות. הצילינדרים האיכותיים בנויים בדרכים חדשניות כך שלא ניתן לפרוץ אותם עם אותו 'כלי דגדוג'.

 

ברמת איכות הצילינדר הבאה ניתן למצוא דגמים כמו אינטראקטיב של חברת מולטי לוק, למשל, המציעים בעיקר הגנה איכותית נגד קדיחה.

 

טיפ חשוב: קיימים גם צילינדרים באיכות נמוכה במיוחד בשוק, אפילו ב-30 שקל וב-20 שקל. לכן, חשוב מאוד לוודא שהמנעולן מתקין לכם צילינדר איכותי. בדקו את שם הדגם ודרשו התקנה של צילינדר מאיכות גבוהה בלבד, גם אם המחיר יקר יותר - זה עשוי להשתלם מאוד בפעם הבאה שינסו לפרוץ אליכם. על כל צילינדר יש מדד איכות של כוכבים, עם דירוג מקסימלי של 5 כוכבים. בדקו כי על הצילינדר שמותקן אצלכם יש לפחות 3 כוכבים. בכל מקרה, ודאו שהמנעולן לא מנסה להתקין לכם צילינדר מאיכות נמוכה ועוד גובה על כך 400 שקל.

 

לדברי אריה כהן, מנעולן מוסמך המנהל את אריה שירותי מנעולים, "גם אם סטודנט רוצה צילינדר פשוט למספר חודשים בדירה שכורה, לא כדאי להתקין צילינדר באיכות נמוכה, לרבות תוצרת סין, שעלול להתקלקל אחרי שימוש קצר בלבד ולאלץ את הלקוח להזמין שוב מנעולן לתיקון הבעיה. לכן, גם בטווחי המחירים הנמוכים, כדאי להתקין צילינדר מבית טוב שישמש אתכם נאמנה".

 

מנעול עליון

אמצעי ביטחון פופולרי ויעיל הוא מנעול ג'ואל (מנעול כספת) אותו כולנו מכירים בתור המנעול העליון, שנמצא בחלק מהדלתות. אם הדלת כוללת צילינדר תחתון בלבד, ניתן לפרוץ אותו ב-5 דקות. המנעול העליון מקשה על הפורץ, גורם לו להסתכן ולהתעכב יותר, מה שיגדיל את הסיכוי ללכידתו ולמניעת הפריצה.

 

מנעול עליון ()
מנעול עליון

 

טיפ חשוב: לא בכל המקרים מנעול עליון יהווה פיתרון יעיל. "כשאני רואה שהמשקוף של הדלת רעוע לחלוטין", אומר כהן, "אני ממליץ ללקוח שלא להתקין מנעול עליון. במקרים כאלו, הפורץ פשוט יקרע את המשקוף מהמקום במשיכה חזקה, והמנעול העליון לא שווה כלום".

 

עוד בנושא:

מה לעשות כשהדלת נטרקת? טיפים לננעלים הנואשים

איך תהרסו את מנעול הדלת שלכם? 7 דרכים להרוס מנעול 

 

סורגים

סורגים הם אביזר חובה בדירות קרקע, קומות ראשונות ושניות. הסורגים מקשים מאוד על הפורץ. חשוב לא פחות - הסורגים הם אמצעי בולט במבט מבחוץ, כך שהם גורמים לפורץ לשקול פעמיים האם שווה לו לנסות ולפרוץ. כפי שאמרנו, הגנב יעדיף תמיד את הבית שאין בו הרבה משוכות, ולסורגים חלק מרכזי שיכריע את הכף בהחלטה.

 

טיפ חשוב: לא כל מנעולן הוא מתקין סורגים, וההיפך. את הסורגים יתקין לכם לרוב הזגג, אך יש מנעולנים שמציעים גם התקנה של סורגים. לכן, אם אתם רוצים שילוב של מיגון הדלתות והתקנת סורגים, ודאו כי אתם מזמינים מנעולן מומחה שהוא גם זגג, עם המלצות וניסיון בשני התחומים.

 

מצלמת אבטחה

המצלמה היא אמצעי הרתעה מעולה, שגורם לפורצים רבים לעשות 'אחורה פנה'. במחיר של כ-800 שקל, אפשר לקנות מצלמה באיכות טובה שמשקיפה על כל איזור הכניסה של הבית. המצלמה מצלמת את השטח 24 שעות ביממה וכל החומר המוקלט נשמר במחשב.

 

 (צילום: thinkstock) (צילום: thinkstock)
(צילום: thinkstock)

 

אילון ממליץ על מצלמה גם לשימוש בתוך הבית, "כדי להגן עלינו מפני פורצים מבית כמו עוזרת בית לא הגונה וכמובן גם בשמירה על התכשיט היקר לנו ביותר - הילדים".

 

ואם 800 שקל זה יקר לי? אם ברצונכם להרתיע את הפורצים אך לא מתעקשים על צילום הווידיאו, ניתן לקנות מצלמות דמה שנראית בדיוק כמו מצלמה אמיתית, רק מפלסטיק. "אפשר למצוא מצלמות כאלו ב-30 שקל, ואפילו ב-5 שקלים בחנויות צעצועים. הן עושות עבודה טובה מאוד בהרתעת הפורצים, בעלות מינימלית", אומר אילון.

 

מנעולן מורשה - יש דבר כזה?

מסתבר שיש, ומדובר בנושא חשוב מאוד. תעודת "מנעולן מורשה" ניתנת על ידי משטרת ישראל, ומנעולנים מורשים הם היחידים המורשים לפרוץ דלתות. השוק שופע באנשים לא מורשים העוסקים במנעולנות, שלמעשה עוברים על החוק כשהם פורצים לכם את הדלת הנעולה.

 

הזמינו רק מנעולן מורשה (לפריצה וגם להתקנה), וכך תדעו שהגיע אליכם אדם המוסמך לעשות את העבודה. חשוב שתוודאו עם בעל המקצוע בהזמנה הטלפונית שיש ברשותו תעודה כזו וציינו שאתם מבקשים לראות אותה עם הגיעו.

 

לתחכום של גנבי ארצנו אין גבול, וכבר היו מקרים מצערים של מי שהעמידו פני מנעולנים לכאורה, ועשו יד אחת עם פורצים כשהחליפו צילינדר וציידו את משתפי הפעולה במפתח מדויק. זאת ועוד - ידועים מקרים על גנבים שעומדים מחוץ לבית כלשהו, קוראים למנעולן בטענה שננעלו בחוץ, ומקבלים פריצה מקצועית וקלילה תמורת 300-400 שקל בלבד. במקרה של פריצה לבית, מנעולן אחראי ומקצועי ירצה לראות תעודה מזהה כלשהי המקשרת אתכם לשם על הדלת או לכתובת המגורים.

 

אמנם לא תוכלו לבקש בעצמכם מבעל המקצוע להראות תעודת יושר, אך בבתי הספר למנעולנות דורשים מהתלמידים תעודת יושר מהמשטרה, כך שתעודת הסמכה מאחד מבתי הספר תראה על כך שבעל המקצוע שמולכם, ככל הנראה, לא ינסה לעבור על החוק ולנצל אתכם לרעה.

 

בקיצור, אל תמהרו להתקשר למספר של המנעולן מהמגנט ששמו לכם על הדלת - בדקו המלצות ורשימות של בעלי מקצוע שעברו סינון ובקרת איכות.

 

 

יוצאים לחופשה בקרוב - מה אפשר לעשות?

התרחיש הגרוע ביותר של חזרה מחופשה, הוא למצוא בית פרוץ, ולכן כדאי להתכונן לחופשה גם בהיבט של מיגון הבית. תמיד טוב לומר לבן משפחה, לשכנים או לחבר שאתם סומכים עליו לקפוץ אל הבית, להשקות את העציצים, לאסוף דואר ולהותיר רושם כללי של בית מלא, אבל זה לא מספיק.

 

יציאה לחופשה היא הזדמנות מצוינת לשדרוג הצילינדר לדגם חדש ומתוחכם יותר. "טכנולוגיות המיגון של הצילינדרים מתיישנות יחסית מהר, ולכן מומלץ להחליף את הצילינדר כל 10-15 שנים, כדי לשמור על קצה התקדמות הטכנולוגיה של אמצעי המיגון, וחשוב מכך, על קצב ההתקדמות של הפורצים בפיתוח כלי הפריצה".

 

כהן מוסיף כי "גם במקרים בהם יש חשד שעוזרת לקחה את המפתח או בעל מקצוע שהיה אצלו מפתח - מומלץ להחליף צילינדר, ללא קשר לגילו או ליציאה הקרובה שלכם לחופשה. בכל מקרה, כשאתם יוצאים לחופשה השאירו מפתח משוכפל אצל קרוב משפחה שאתם סומכים עליו - כבר הגעתי לפרוץ דלתות של אנשים ששכחו את סט המפתחות היחיד שלהם בחו"ל, וחזרו לבית נעול".

 


מחירון מומלץ למיגון הבית

מחירון מומלץ למיגון הבית
סוג עבודה מחיר מומלץ בשקלים
ביקור מנעולן 150-200
מערכת אזעקה נפחית לדירת מגורים 3,500-4,500
מחיר דלת פלדלת סטנדרטית (כולל התקנה) 1,800-2,200
התקנת מנעול עליון (מנעול כספת) 350-550
מנעול עליון לדלת 280-420
התקנת צילינדר דלת עץ 180-220
התקנת צילינדר מולטילוק אינטרקטיב 350-550
צילינדר אינטראקטיב (ללא עבודה) 240-280
צילינדר מולטי לוק 7X7 (ללא עבודה) 150

רוצים לדעת עוד? היכנסו למחירון המנעולנות המלא

 

המחיר שהמנעולן לקח גבוה מדי או שסרב להראות תעודה - מה אפשר לעשות?

"מוקד הגישור ויישוב המחלוקות מהווה פתרון אופטימלי למקרים מעין אלו", אומרת יפעת צימרמן, סמנכ"ל השיווק של חברת "המקצוענים". המוקד המוקד פועל כמתווך בין הצרכן לבעל מקצוע בכל מקרה של מחלוקת.

 

לדבריה, "תהליכי סינון מוקדם שאנחנו מפעילים מאפשרים לצרכן להיות שקט שהמנעולן שהזמין מצויד בתעודת מנעולן מורשה. לעניין המחיר, אם צרכן סבור כי המחיר שנגבה ממנו גבוה מדי, הוא מוזמן לפנות למוקד שמטרתו הגנה על הצרכן. במקרה הצורך נדאג להחזר כספי. בעל מקצוע שגבה תשלום מופרז על שירותיו יוסר ממאגר בעלי המקצוע שלנו. כך אנחנו מעודדים את בעלי המקצוע לגלות הוגנות מלאה כלפי הצרכנים ומייצרים פול של בעלי מקצוע הגונים העובדים אתנו לאורך שנים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים