שתף קטע נבחר

"המטוסים תקפו 3 פעמים בסוריה, משטח לבנון"

בחלוף שעות מאז תקיפת ישראל בסוריה, מתבררים עוד פרטים. לפי גורם ביחידת מורדים בדמשק, מטוסי F-16 תקפו שלוש פעמים. אחת התקיפות, לדבריו, בוצעה בעיר אל-סבורה שממערב לדמשק. גורמים אמריקנים: המטוסים הטילו את הפצצות מעל שטח לבנון. ייתכן שהשתמשו במערכת "פופאי". צה"ל העלה כוננות עקב קרבות סמוך לגבול בגולן

דיווחים אמריקניים אישרו שישראל אכן תקפה בסוריה, אולם לגבי יתר הפרטים הנוגעים למיקום הפעולה והיעד - יש עדיין הרבה סימני שאלה. בחלוף השעות מתבררים יותר פרטים. גורם ביחידת מורדים שעוסקת באיסוף מידע בדמשק סיפר כי מטוסי F-16 הוציאו לפועל שלוש תקיפות בדרך הצבאית שמחברת בין דמשק לביירות, ואחת התקיפות פגעה באתר שנמצא ליד הדיביזיה המשוריינת הרביעית של צבא סוריה, המוצבת בעיר אל-סבורה שממערב לדמשק (במפה למטה). לפי מקורות זרים, המטוסים היו מעל שטח לבנון כאשר תקפו.

 

עוד חדשות ועדכונים בפייסבוק של ynet

 

עוד דיווחים ופרשנויות על התקיפה בסוריה

התקיפה בסוריה, המסר לאיראן / רון בן ישי

גורם ישראלי ל-AP: היעד - טילים לחיזבאללה

דיווחים בארה"ב: ישראל תקפה בסוריה בליל חמישי

 

נציג המורדים סיפר שהתקיפה כוונה נגד שיירה של טילים נגד מטוסים שהייתה בדרכה לחיזבאללה, אבל ההערכות האמינות יותר מדברות על טילי קרקע קרקע שיועדו לארגון השיעי בלבנון. גורם ישראלי שהתראיין מוקדם יותר לסוכנות הידיעות AP ציין כי המשלוח הסורי הכיל טילי קרקע-קרקע לטווח ארוך. לדברי הגורם לא מדובר בנשק כימי, אך בכזה שעלול לשנות את "כללי המשחק". גורם ישראלי נוסף ששוחח עם העיתון "ניו יורק טיימס" ציין על רקע הדיווחים, כי "הנשק הכימי אולי מושך תשומת לב רבה, אבל נשק קונבנציונלי מתקדם מדאיג אותנו הרבה יותר".  

 

האזור שבו בוצעו התקיפות, לדברי אחד המורדים הסורים (צילום: Google maps) (צילום: Google maps)
האזור שבו בוצעו התקיפות, לדברי אחד המורדים הסורים(צילום: Google maps)

 


טנקים של צה"ל בגבול עם סוריה, השבוע    (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טנקים של צה"ל בגבול עם סוריה, השבוע (צילום: AFP)

 

קאסם סעד א-דין, מפקד בצבא סוריה החופשי, ציין שאינו סבור שהנשק שהותקף היה טילי נ"מ. "המידע שהגיע לידינו עולה שאכן הייתה תקיפה ישראלית נגד שיירה שהובילה טילים לחיזבאללה. עדיין לא אישרנו את המיקום המדויק של הפעולה", הוסיף. "אין לנו שום מידע ודאי אולם אנחנו מעריכים שמדובר בטילים ארוכי-טווח מסוג כלשהו, בעלי יכולת לשאת חומרים כימיים", שיער סעד א-דין.

 

התקיפה בוצעה בלי לחדור לסוריה?

שאלה מרכזית נוספת שעוד אין לה מענה היא אם המטוסים הישראליים חדרו למרחב האווירי הסורי. הגורמים האמריקנים ששוחחו עם רשת CNN והיו הראשונים לדווח על התקיפה, ציינו כי ממידע מודיעיני מסווג שנבחן על ידי גופי מודיעין עולה כי חיל האוויר לא חצה את הגבול וזו ככל הנראה בוצעה מתוך שטח לבנון. בסוכנות הידיעות רויטרס צוין כי לחיל האוויר יש פצצות שניתן לשגר ממרחק עשרות קילומטרים מהיעד, והן עשויות לאפשר לישראל לתקוף מטרה בסוריה מבלי לחדור לתחומה.

 

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, העריך מוקדם יותר כי התקיפה עצמה לא התבצעה מעל שטח לבנון אלא אף מטווח רחוק יותר, אולי אפילו מעל הים. אחת ממערכות החימוש שמסוגלות לעשות זאת היא מערכת "פופאי" מתוצרת רפאל, בעלת שיעור דיוק גבוה גם מטווחים שמעל מאה ק"מ ושיכולה לפעול גם בלילה ובכלל תנאי מזג האוויר.

 

בסוף ינואר דווח כי חיל האוויר תקף בסוריה שיירת נשק בדרכה לכיוון גבול סוריה-לבנון. בהמשך הודתה דמשק כי הותקפה וטענה כי "מרכז מחקר צבאי" באזור ג'מראיה הוא שהופצץ. הקומפלקס הביטחוני בג'מראיה, שם יוצר על פי דיווחים גם נשק כימי, נמצא בפאתי הבירה דמשק, כ-15 ק"מ מהגבול. לפי חלק מהסברות, דמשק שיקרה לגבי יעד התקיפה כדי להסוות את העובדה שהעבירה נשק רוסי לחיזבאללה, ומערכות נ"מ מתקדמות מדגם SA-17. גם לפני התקיפה הזו דווח על ריבוי גיחות ישראליות מעל לבנון.

 

צה"ל העלה כוננות בגלל קרבות בגולן הסורי

במקביל, הועלתה בסוף השבוע רמת הכוננות והדריכות בפיקוד צפון, בתגובה לקרבות בגולן הסורי שסמוכים מאוד לגבול הישראלי. גורמי אופוזיציה סורים בקוניטרה דיווחו כי הבוקר נשמעו באזור קולות עזים כתוצאה מהפגזות של כוחות אסד באזור הכפר ג'בא, שנמצא בתוך האזור המפורז בגולן. לדברי אותם גורמים,

הקרבות התרחשו בשעות המוקדמות של הבוקר ועד לשעה 7:00, ובמהלכם פגעו פצצות מרגמה בכמה בתים. גם בצד הדרומי של הגולן דיווחו גורמי אופוזיציה כי כוחותיו של אסד מפגיזים את היישובים נאפעה וג'מלה שנמצאים קרוב לאזור המפורז ברמה. 

 

בעיתון "ניו יורק טיימס" דווח אתמול, עוד בטרם החלו הדיווחים על התקיפה, כי יחידות חי"ר מובחרות ויחידות מודיעין התפרסו באחרונה לאורך הגבול בגולן בתור תגבורת – עדות לחשש הגובר בישראל, לפי העיתון, מפני הלחימה המתמשכת בסוריה. בדיווח צוין כי עד כה אירעו 30 תקריות של ירי תועה מסוריה, ובחמישה מהמקרים כוחות צה"ל השיבו אש.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס F-16. אחראי לתקיפה?
צילום: Getty Images
חיילי צה"ל ליד גבול לבנון, היום
צילום: רויטרס
מומלצים