שתף קטע נבחר

החשוד בניסיון דקירה שוחרר - ורצח אחרי 9 ימים

מוחמד עומאר, אזרח אריתריאה, נעצר באמצע מרס בחשד לניסיון תקיפה בסכין. אחרי חמישה שבועות במעצר החליטה השופטת מעיין בן-ארי לשחררו. כעבור תשעה ימים נעצר בחשד לרצח בתל-אביב. במשטרה זועמים: "זה היה ידוע מראש"

רצח ידוע מראש? "ניתן להורות על תנאי שחרור שיבטיחו את התייצבותו לדיונים", כך פסקה שופטת בית משפט השלום בתל-אביב, מעיין בן-ארי, בעניינו של אזרח אריתריאה שנחשד בניסיון דקירה של אזרח אריתריאה אחר. שלושה שבועות לאחר מכן הסכימה השופטת לשחרר את החשוד "למשך ארבעה ימים" וכעבור תשעה ימים נעצר בחשד לרצח שביצע באזור התחנה המרכזית הישנה בעיר.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

החשוד, מוחמד עומאר, נעצר ב-11 במרס לאחר שניסה להצית אוהל של שני אזרחים זרים מאריתריאה באזור גינת לוינסקי. המשטרה ייחסה לו אז גם איום בסכין, ניסיון תקיפה בסכין, הצתה והחזקת סכין. למחרת הגישה המשטרה כתב אישום נגד האריתריאי בהליך מזורז וביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים.

 

בדיון בבקשה להארכת המעצר שהתקיים בארבעה באפריל ציינה התובעת המשטרתית בתיק, עו"ד שירלי אקמן, בפני בית המשפט כי "מדובר על משיב בגילופין. ללא כל התגרות וללא כל סיבה הנראית לעין, פשוט השתמש במצית וחרך את מכנסי המתלונן. אין ספק שמדובר במסוכנות גבוהה, לכך מתווסף החשש להימלטות, זה לא תיק לשחרור".

 

אולם השופטת בן-ארי החליטה אחרת וציינה כי "סבורתני, נוכח נסיבות המקרה וכי המדובר באירוע נקודתי, ובהינתן העובדה כי ככל שעולה מהנתונים המשיב מסוכן למתלונן ויש להרחיקו ממקום מגוריו של המתלונן וחברו, כי ניתן להורות על תנאי שחרור אשר יבטיחו את התייצבותו לדיונים וכן את הרחקתו המרוחקת מהמתלונן והעדים בתיק".

 

השופטת קבעה כי עומאר ישוחרר ממעצר רק אם יעמוד בתנאים המגבילים שהציבה: ערבות עצמית בסך 5,000 שקל, ערבות צד ג' בסך 5,000 שקל והפקדת 2,000 שקל במזומן. השופטת בן-ארי אפשרה לאריתריאי להשיג את הערבויות, אך בכל שלושת הדיונים הבאים הוא לא הצליח להשיג אותן ובשל כך נותר במעצר.

 

המשטרה לא ערערה על השחרור

בדיון האחרון שהתקיים באולמה של השופטת בן-ארי ב-25 באפריל ביקשה התובעת המשטרתית שוב לעצור את עומאר עד תום ההליכים נגדו. בתום הדיון קבעה השופטת כי "בשים לב לנימוקים אותם מניתי בהחלטתי המקורית, לעובדה כי המשיב שוהה במעצר כחמישה שבועות ראיתי ליתן ארכה לשתי ערבויות (עצמית וצד ג') וזאת למשך ארבעה ימים".

 

התובעת נדהמה מהחלטת השופטת, אולם בסופו של דבר הנאשם שוחרר

 ממעצרו. יצוין כי המשטרה בחרה שלא לערער על החלטת השופטת. ארבעת הימים חלפו, עומאר לא עמד בתנאי השחרור שהוצבו לו, אלא שכעבור כמה ימים הוא נעצר כאמור שוב בגין חשד לרצח.

 

לפי בדיקת צוות החקירה המיוחד במרחב יפתח בראשותה של סגן-ניצב מירי פלד, החשוד פגש בשבת שעברה באזרח אריתריאה אחר במהלך מסיבת חג ומבלי שום התגרות מצדו של המנוח, שלף סכין ודקר את הקורבן. מותו נקבע בדרך לבית החולים איכילוב בעיר.

 

חוקרי המשטרה שהוזעקו למקום לא התקשו לאתר את עומאר שניצב כמה מאות מטרים מהזירה. במקרה זה לא התקשו השוטרים לשכנע את בית המשפט לעצור את החשוד ובימים הקרובים יוגש נגדו כתב אישום בגין רצח. במשטרה זועמים: "זה היה ידוע מראש, סתם רצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים