שתף קטע נבחר

נגמרה החגיגת: "סמי הפיצוציות" מחוץ לחוק

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה פה אחד את שינוי פקודת הסמים המסוכנים. עם פרסומו ברשויות ייכנס לתוקפו הצו שימנע את מכירת "סמי הפיצוציות" ובהם "נייס גאי" ו"מבסוטונים". יו"ר הוועדה ח"כ כץ: "לא ניתן עוד שיסממו את בני הנוער ברישיון"

אין סמים קלים: ועדת הבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו) אישרה היום (ב') פה אחד את שינוי פקודת הסמים המסוכנים, ולפיו מרבית החומרים המרכיבים את "סמי הפיצוציות" שנמכרים כיום לא יהיו חוקיים עוד. הצו ייכנס לתוקפו מיד עם פרסומו ברשומות. בין המוצרים שייאסרו: "חגיגת", "נייס גאי", "מבסוטונים", "קטורת", "בולים" ועוד.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

בוועדה הסבירו כי בניגוד לשינויי פקודות מהשנים האחרונות, הפעם הגיש משרד הבריאות לאישור הוועדה רשימה ארוכה של חומרים פסולים לרבות נגזרות מבניות שלהם. הרחבה משמעותית זו מאפשרת להוציא אל מחוץ לחוק משפחות רבות של חומרים ותרכובות כימיות.

 

האישור ניתן בהמלצת המשרד לביטחון הפנים, משטרת ישראל, משרד הבריאות והרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול ומשמעותו שמעתה כינסו לפקודת הסמים המסוכנים סמים ממשפחת הקנבינואידים הסינתטיים. במשטרה אמרו כי "מדובר בפעולה אחת מתוכנית כוללת למלחמה ב'סמי הפיצוציות' אשר תוצג על ידי השר לביטחון הפנים והמשטרה במהלך השבועות הקרובים לממשלת ישראל".

 

"נרדוף אחרי העבריינים שמשחיתים את הנוער" (ארכיון) (צילום: אמיר מורל, דוברות משטרת תל אביב) (צילום: אמיר מורל, דוברות משטרת תל אביב)
"נרדוף אחרי העבריינים שמשחיתים את הנוער" (ארכיון)(צילום: אמיר מורל, דוברות משטרת תל אביב)

 

יו"ר הוועדה כץ אמר בדיון: "הגיע הזמן להיות יצירתיים ולנצח במאבק הזה. לא ניתן עוד שיסממו את בני הנוער שלנו ברישיון. במקום שאנחנו נרדוף אחרי העבריינים שמשחיתים את הנוער, הגיע הזמן שכל חומר הנמכר יעבור אישור מראש ולא בדיעבד".

 

סגן ראש אגף חקירות במשטרה חיים איפרגן אמר כי "בשבועיים האחרונים

ביקרה המשטרה בכ-1,300 מקומות ממכר, תפסה עשרות קילוגרמים של מוצרים, סגרה 70 חנויות, ועצרה 170 חשודים שנפתחו נגדם תיקים פליליים". מיקי אריאלי, ראש אגף אכיפה ופיקוח במשרד הבריאות, הסביר כי "'סמי הפיצוציות' חזקים עד פי 40 מחשיש. אלה חומרים סינתטיים מסין שהייצור שלהם נעשה בתנאים מחפירים ולא מפוקחים".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) קראה לשנות את פקודת הסמים, כך שכל חומר חדש ייאסר לשיווק, אלא אם עבר תהליך רישוי. יאיר גלר, מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, הצהיר בדיון כי האיסור על "סמי הפיצוציות" יהיה מגמת הרשויות מעתה. ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) ביקש לוודא שבמסגרת השינויים לא תיפסל לשיווק תרופה ראויה, ונענה כי לא צפויה בעיה כזאת. נציג משרד הבריאות הודיע בדיון כי המשרד יפרסם את ההחלטה שהתקבלה על מנת למנוע טענה אפשרית של אי ידיעה מצד הסוחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון
צילום: דוברות משטרת תל אביב
"הגיע הזמן שכל חומר הנמכר יעבור אישור מראש". ח"כ כץ
צילום: באדיבות דוברות הליכוד
מומלצים