שתף קטע נבחר

לפיד: מס החברות בחוק לעידוד השקעות לא יירד

שר האוצר לפיד נגד ההטבות: החליט כי שיעורי מס החברות ייתקבעו על 15% באזור המרכז ו-10% בפריפריה. בעבר נקבע כי המס יירד בהתאם לרפורמה במס החברות שתיכנן בנימין נתניהו בכהונתו הקודמת כראש הממשלה

צעד ראשון נגד הטבות המס המופלגות שמקבלות חברות מהחוק לעידוד השקעות הון: שר האוצר יאיר לפיד החליט כי שיעורי מס החברות שמסגרת החוק יתקבעו על 15% באזור המרכז ו-10% בפריפריה.

 

  

כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט" (24/4/13) במסגרת דיוני התקציב נשקלה האופציה כי משרד האוצר יעצור את המתווה היורד של החוק לעידוד השקעות הון. על פי המתווה שתוקן בשנת 2011, נקבע שב־2012 שיעורי המס יעמדו על 10% לחברות יצואניות מהפריפריה ו־15% לחברות יצואניות ממרכז הארץ, ב־2013 הם יירדו לשיעורים של 7% בפריפריה ו־15% במרכז, וב־2016 יגיעו ל־6% ליצואניות מהפריפריה ול־12% ליצואניות מהמרכז.

 

מתווה הירידה נקבע בהתאם לרפורמה במס החברות שתיכנן בנימין נתניהו בכהונתו הקודמת כראש הממשלה, לפיו מס החברות אמור היה לרדת ל־18% עד שנת 2016. עם זאת, ועדת טרכטנברג עצרה את הרפורמה הזו וקיבעה את מס החברות הכללי ב־25%, בעוד חוק עידוד השקעות הון נותר על כנו.

   

עצירת מתווה הורדת המס הכללי בשעה שהחוק לעידוד השקעות הון על ההטבות המפליגות שבו נותר כשהיה יצרה פער משמעותי ולא פרופורציונלי בין שני סוגים של חברות - אלה שנהנות מהחוק לעידוד השקעות הון ואלה שמשלמות את המס הרגיל.

 

משמעות עצירת המתווה הפוחת של החוק לעידוד השקעות הון הוא שהפער יקטן, אך עדיין יישאר משמעותי. בשלב זה באוצר מתנגדים להעלאת שיעור המס באחוזים נוספים מעבר לעצירת המתווה הפוחת.

 

החוק לעידוד השקעות הון נועד לעודד פעילות תעשייתית בישראל, בעיקר בפריפריה, ולשם כך ניתנים המענקים והטבות המס למפעלים העומדים בקריטריונים שנקבעו בחוק. במסגרת פרויקט שעורך "כלכליסט" נבדקים הדו"חות הציבוריים של

חברות שונות ונמצא כי שיעורי המס שהן משלמות בישראל נמוכים משמעותית משיעורי המס במדינות האחרות בעולם. בין היתר נבחנו חברות כגון: כיל, מכתשים אגן, פרוטרום, פלסאון, גולן פלסטיק ועוד. בכולן נמצאו הבדלים משמעותיים בשיעורי המס שמשלמות החברות בישראל לעומת המדינות האחרות.

 

שר האוצר לפיד התבטא בנושא החוק לעידוד השקעות הון והטבות המס שמקבלות החברות הגדולות כתוצאה ממנו, כשאמר בישיבת הסיעה: "כתוב שם שהחברות שילמו מס אפקטיבי של 3.3% - חנות נעליים משלמת יותר. זה מקומם וגם אני זועם. אבל זה חוק שעבר בכנסת. חוק לא טוב שנותן הטבות עשור קדימה, אבל צריך לקיים אותו".

 

לפיד סיפר כי ביקש ייעוץ משפטי לראות מה לעשות עם החוק: "אכנס לדיאלוג עם החברות. נבדוק אם אפשר בהסכמה לשנות את חוקי המשחק. אנחנו על זה ונדאג שיתקיים משחק הוגן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
שר האוצר יאיר לפיד
צילום: EPA
מומלצים