שתף קטע נבחר

פצמ"ר בגולן גם הבוקר: "יורים ליד הדלת"

בחודשים האחרונים התחזקו הדי הפיצוצים ברמת מגשימים, אתמול הגיעו פצצות המרגמה הסוריות לפתחם של בתי התושבים - והבוקר עוד אחת נפלה בשטח ישראל. "יש חשש באוויר", אמר אחד מהם. אחרת תהתה על קולות הנפץ בצד הסורי: "מישהו נפגע, ואפילו אם מדובר באויב אלה בני אדם"

כבר כמה חודשים שתושבי רמת הגולן המתגוררים סמוך לגבול סוריה שומעים את הדי היריות והפיצוצים מעבר לגבול. הבוקר (יום ג') שוב זלגה האש לתחום ישראל, כשפצצת מרגמה נפלה סמוך לגדר המערכת בדרום רמת הגולן. לא היו נפגעים או נזק. אתמול התפוצצו שתי פצצות מרגמה כמה מאות מטרים מבתי מושב רמת מגשימים שבדרום הרמה. חלק מהתושבים העידו כי הם מודאגים ואילו אחרים שאננים יותר. הפעם, בניגוד לכמה פעמים קודמות, צה"ל לא הגיב בירי טיל מדויק - ככל הנראה בשל המצב הרגיש שנוצר לאור התקיפה הישראלית בסוריה בשבוע שעבר.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet 

 

לאחר הנפילות אתמול יצאו חלק מהתושבים לצפות במתרחש מראש תל סאקי הסמוך, שם נאספו גם כוחות גדולים של צבא ומשטרה. אלבר אנקונינה, אחד התושבים, סיפר: "הירי היה ממש חזק, זה נשמע כמו קרב רציני שם, בתוך סוריה".

 

דליה פלודיס, ממייסדי רמת מגשימים, סיפרה כי היא וחבריה מורגלים בעיקר לשקט. "במשך 40 שנה היו פה בעיקר שקט ושלווה, אבל כבר שנתיים למעשה אנחנו שומעים את הקרבות. בתקופה האחרונה זו פשוט קטסטרופה. בגלל הקרבה זה נשמע כאילו יורים לנו מאחורי דלת הבית".

 

פצצות מרגמה נפלו ביישוב (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
פצצות מרגמה נפלו ביישוב(צילום: אביהו שפירא )

 (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
(צילום: Google Maps)

 (צילום: שולי אנקונינה) (צילום: שולי אנקונינה)
(צילום: שולי אנקונינה)

רמת מגשימים, אמש (צילום: שולי אנקונינה) (צילום: שולי אנקונינה)
רמת מגשימים, אמש(צילום: שולי אנקונינה)
 

את הנפילות אתמול שמעו התושבים היטב. גם לאחריהן נמשכו הקרבות בסוריה במלוא עוזם. "ברור שכל הזמן מטים לשם אוזן, אתה נשאר דרוך. בתוך הראש אתה גם קולט שאלה לא סתם קולות שאתה שומע. מישהו נפגע מהפיצוצים האלה. אפילו אם מדובר באויב, אלה בני אדם, ילדים", הוסיפה פלודיס. "פה גם רואים את הצביעות של העולם שלא מתערב ומפסיק את זה". מבחינת התושבים ברמה, לדבריה, "אנחנו מאמינים שהממשלה והצבא נמצאים עם היד על הדופק, ואנחנו סומכים על כך שמי שצריך לדעת יודע מתי לפעול".

 

שרה דגן, ראש צוות חירום במושב, מתגוררת אף היא במקום כבר 40 שנה. לדבריה, עד לאחרונה זה היה "האזור הכי שקט במדינה. אנחנו לא מוגבלים בשום דבר, אנשים יוצאים לעבודה והילדים לבית הספר, עוקבים בדריכות כמו כל אזרח במדינת ישראל". אך אתמול לדבריה

החלה לקבל שיחות טלפון מקרובי משפחה, שדרשו בשלומה. "הבומים שאנחנו שומעים לא מטרידים אותי כי זה מעבר לגבול. אני בטוחה שאם יקרה משהו מדאיג יהיה מישהו שיעדכן אותי על כך, הצבא עם יד על הדופק ואנחנו בקשר עם מחלקת הביטחון במועצה. ברמה האישית אני לא מודאגת. זה מטריד ברמה הבסיסית אבל אף אחד לא קם ואומר, 'אני נוסע מכאן עד שיהיה פה שקט'. אנשים ממשיכים בשגרת יומם, אין פה פחד שמשהו יקרה". 

 

אוהד גולן, אב לשניים, מעיד גם הוא כי הדי הפיצוצים שנשמעים קרובים מוכרים להם בחצי השנה האחרונה. "יש חשש באוויר אבל הוא לא מתורגם למעשה בפועל. כל כמה ימים יש קרבות בכפרים שקרובים אלינו, ביומיים האחרונים היה ירי מסיבי". אך גם הוא הוסיף: "זה הגבול הכי שקט במדינה, האווירה פסטורלית. מרגישים נוכחות צבאית אבל אין פה לחץ". 

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 06/05/2013 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שולי אנקונינה
חיילים ברמת הגולן
צילום: שולי אנקונינה
צילום: אביהו שפירא
מפנים את הנפלים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים