שתף קטע נבחר

צילום: AP

ד"ר רוני ומיסטר אוסאליבן

גם לאחר שהוכיח כי בגיל 37 הוא נשאר השחקן המוכשר אי פעם, רוני אוסאליבן עדיין לא השתכנע שסנוקר זה בשבילו. מהמאסר של אביו, התקפי הדיכאון, איומי הפרישה ועד לזכייה החמישית באליפות העולם. מבט על גאון ומלחמתו בשדים הפנימיים

שני רגעים בלתי נשכחים ממחישים במדויק את תופעת רוני אוסאליבן והסתירות הרבות המרכיבות אותה. הרגע הראשון התרחש לפני 16 שנים במהלך אליפות העולם בסנוקר. בתוך 5:20 דקות עוצרות נשימה, השיג אוסאליבן את הרצף המקסימאלי (147) המהיר ביותר בהיסטוריה והדגים בפני חובבי הענף, שלמות ספורטיבית מהי. הרגע השני היה באליפות בריטניה ב-2006, אוסאליבן נקלע לפיגור 4:1 מול יריבו הגדול, סטיבן הנדרי ובהבזק של ייאוש לחץ את ידם של הסקוטי ושל השופט, פרש מהמשחק ונטש את האולם לתדהמת הצופים.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

השיא המדהים והנטישה המבישה הם רק שני מקרים בולטים מני רבים המדגימים את התנודה הבלתי פוסקת של אוסאליבן, בין הגאונות לשערורייתיות. פנומן יחיד בדורו אשר הביס כל יריב על השולחן הירוק אך פעם אחר פעם הפסיד לשדים המשתוללים בתוכו.

 

אוסאליבן עם הוקינס, לאחר שזכה באליפות העולם בפעם החמישית (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
אוסאליבן עם הוקינס, לאחר שזכה באליפות העולם בפעם החמישית(צילום: Gettyimages)

 

אמש, בגיל 37, זכה אוסאליבן באליפות העולם בפעם השנייה ברציפות והחמישית בקריירה לאחר שגבר 12:18 על בארי הוקינס בגמר בקרוסיבל. אוסאליבן כמו תמיד גנב את ההצגה לאורך 17 ימי האליפות על השולחן הירוק ומחוצה לו, עם תצוגות סנוקר מעולם אחר לצד איומי פרישה והתבטאויות חושפניות על הצרות הכלכליות אליהן נקלע.

 

 

"סנוקר זה לא בשבילי, לא אשחק יותר בטורנירים גדולים", הדהים מי שנחשב בעיני רבים כשחקן המוכשר ביותר אי פעם לאחר שלב רבע הגמר ושוב גרם לדפיקות לב מואצות אצל מעריציו הרבים החוששים מהיום בו יממש את איומיו החוזרים ונשנים ויניח את מקל הסנוקר בפעם האחרונה.

 

אוסאליבן, הנדרי ולחיצת היד שהדהימה את עולם הסנוקר (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
אוסאליבן, הנדרי ולחיצת היד שהדהימה את עולם הסנוקר(צילום: Gettyimages)

 

אוסאליבן הגיע אל האליפות הנוכחית כחידה. מאז שזכה באליפות העולם בשנה שעברה, הוא שיחק משחק אחד בלבד בעקבות הפסקה ארוכה שכפה על עצמו מהענף והוא עצמו הבהיר כי הוא מגיע בכושר לקוי ושכל הקאמבק המדובר עלול להסתיים ב"תאונה".

 

אלא שמהר מאוד הפך סימן השאלה של אוסאליבן לסימן קריאה. בזמן שפייבוריטים אחרים לזכייה כמו מארק סלבי או ניל רוברטסון הודחו כבר בשלבים מוקדמים, "רוקט רוני" כפי שהוא מכונה בשל סגנון המשחק המהיר שלו הוכיח שוב שהוא רמה בפני עצמה. אוסאליבן גבר בשמינית הגמר על פיינליסט השנה שעברה, אלי קארטר, הביס ללא כל קושי את סטיוארט בינגהאם ברבע הגמר וסירב להעביר את השרביט לכוכב של הדור הבא, ג'אד טראמפ, כשניצח אותו בחצי הגמר.

 

עם הגביע הראשון מאליפות העולם. אוסאליבן ב-2001 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
עם הגביע הראשון מאליפות העולם. אוסאליבן ב-2001(צילום: Gettyimages)

 

בין לבין, חשף אוסאליבן כי חזרתו לסנוקר אינה נבעה מגעגועים אלא מהסתבכות כלכלית אשר הקשתה עליו לשלם לבית הספר של ילדיו. הוא בעצמו התקשה להסביר לאן נעלמו כספי הזכיות הרבים שצבר במהלך הקריירה, אך הפנה אצבע מאשימה בעיקר למאבק המשפטי הקשה שניהלה מולו זוגתו לשעבר. "יש נגדי צווי בתי משפט מכל הכיוונים, בכל שבוע אני צריך לספק סכום מסוים. בשלוש השנים האחרונות הוצאתי רבע מיליון פאונד רק על עורכי דין".

 

סיפור חייו של אוסאליבן לא פשוט. כשהיה בן 17 וכבר נחשב למטאור סנוקר, נשלח אביו, בעלים של רשת חנויות סקס מצליחה ל-18 שנות מאסר על רצח במועדון לילה. אימו ישבה אף היא שנה בבית סוהר בעקבות עבירות מס.

 

החזרה לסנוקר נבעה מהסתבכות כלכלית. אוסאליבן עם ילדיו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
החזרה לסנוקר נבעה מהסתבכות כלכלית. אוסאליבן עם ילדיו(צילום: AFP)

 

על השולחן הירוק נראה היה כי הטרגדיה המשפחתית לא השפיעה עליו ועוד בטרם מלאו לו 18 הוא הפך לשחקן הצעיר ביותר בהיסטוריה הזוכה בטורניר דירוג לאחר שגבר על הנדרי בגמר אליפות בריטניה הפתוחה ב-1993, שיא המחזיק מעמד עד היום.

 

עם זאת ברמה הרגשית היה למאסר של הוריו השפעה עצומה על אוסאליבן הצעיר והוא שקע בדיכאונות רבים שלוו בצריכה מוגזמת של סמים ואלכוהול ושערוריות כמו הכאת שופט, התבטאויות גסות נגד עיתונאים והשתלחויות מקניטות ביריביו. ב-1998 אף נשללה ממנו הזכייה בטורניר מאסטרס באירלנד לאחר שנתפס על שימוש במריחואנה.

 

ילדות קשה, דכאונות, שימוש בסמים ושערוריות (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
ילדות קשה, דכאונות, שימוש בסמים ושערוריות(צילום: Gettyimages)

 

מעבר לרקע האישי הקשה, אוסאליבן סובל מלקות נפשית אשר פגעה בהישגיו לאורך הקריירה, פרפקציוניזם. למרות שטכניקה עילאית ודיוק נכללים בדרישות הענף, אוסאליבן לא אחת מצא את עצמו שוקע בדיכאונות איומים בשל המרדף התמידי המוגזם שלו אחר השלמות. ימים רבים הוא בילה מתחת לשמיכה בלי טיפת מוטיבציה לצאת מהמיטה. אפילו לאחר ניצחונות אדירים הוא הביע מורת רוח מהיכולת שלו וכשהציג משחק רע הוא איפשר ליצר ההרס העצמי לגבור עליו, כשהשיא היה באותה פרישה פתאומית מהמשחק מול הנדרי.

 

הקשיים הנפשיים הללו הם ככל הנראה שמנעו ממי שנחשב בעיני רבים לשחקן הסנוקר המוכשר ביותר אי פעם לזכות ביותר תארים מאגדות אחרות בענף כמו סטיבן הנדרי או סטיב דייויס.

 

סטיב דייויס: "ראיונות עם אוסאליבן הם כמו תחזית מזג האוויר" (צילום: Gettyimages)
סטיב דייויס: "ראיונות עם אוסאליבן הם כמו תחזית מזג האוויר"(צילום: Gettyimages)

 

בשנים האחרונות אוסאליבן מטופל אצל ד"ר סטיב פיטרס, פסיכיאטר ספורט אשר זכה לשבחים רבים על עבודתו עם נבחרת האופניים הבריטית. מטרת העבודה המשותפת של פיטרס ואוסאליבן הייתה החזרת הרעב למשחק שאבד ל"רוקט" לאחר שרשרת של הפסדים בשנת 2011. עם שתי אליפויות עולם בשנתיים וחצי מאז שהחלו להיפגש, בהחלט אפשר להכתיר את הטיפול הפסיכיאטרי כהצלחה.

 

"עבדתי איתו מאוד חזק על היכולת לשלוט ברגשות שלי. הרבה פעמים ראיתם אותי מאבד את שלוותי, כיום אני עדיין מרגיש בפנים לפעמים שקשה לי אבל אני יודע איך להתגבר על זה. לא משנה כמה מתוסכל אהיה, אני לא אנטוש משחק באמצע יותר", סיפר אוסאליבן על השינוי שעבר בזכות הטיפול אצל ד"ר פיטרס.

 

הטיפול הפסיכיאטרי שעבר אוסאליבן הוכתר כהצלחה (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
הטיפול הפסיכיאטרי שעבר אוסאליבן הוכתר כהצלחה(צילום: GettyImages)

 

לאחר שהוכיח פעם נוספת כי הוא הגדול מכולם,

השאלה שנותרה עדיין פתוחה היא כמה עוד נזכה ליהנות מהגאון המיוסר. אוסאליבן לדבריו מעדיף לעשות דברים אחרים בחייו, אך גם התבטאויותיו האחרונות לא מהוות סוף פסוק על הקריירה המפוארת שלו או כפי שהגדיר זאת סטיב דייויס, "ראיונות עם אוסאליבן הם כמו תחזית מזג האוויר, הם נוטים להשתנות".

 

אוסאליבן עצמו מודע היטב לחשיבותו לסנוקר והשווה את עצמו בכך לגאון ספורטיבי אחר, "כשטייגר וודס יצא לפגרה אני הפסקתי לצפות בגולף, במובן הזה זה גם מה שאנשים רוצים ממני, להמשיך ולשחק סנוקר ולא משנה אם אפסיד או אנצח".

 

לתגובות: deuel@012.net.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
רוני אוסאליבן
צילום: Gettyimages
מומלצים