שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

מנכ"ל הביטוח הלאומי: רבבות יהפכו לעניים

פרופ' שלמה מור יוסף הזהיר כי תוכנית הקיצוצים של משרד האוצר תמיט אסון על המשפחות העניות. "לוקחים להן שוב ושוב כי אין להן לובי. כשמורידים את קצבת הילדים ל-140 שקלים אין לה משמעות". יחימוביץ': זו אכזריות

"יותר מ-40 אלף משפחות יידרדרו אל מתחת לקו העוני, משפחות עניות רבות יהיו עניות יותר". כך הזהיר הבוקר (יום ג') מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, בשיחה עם ynet בתגובה על הקיצוצים המתוכננים בתקציב. "כבר היום המשפחות שנמצאות מתחת לקו העוני שורדות בקושי. עם הקיצוצים המתוכננים - קצבאות הילדים, העלאת המע"מ וביטול שירותי רווחה נוספים כמו טיפולי שיניים וסבסוד מעונות - המשפחות האלו לא ישרדו", מדגיש מור יוסף.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

לקריאת תוכנית התקציב המלאה

 

התוכנית הכלכלית של משרד האוצר לשנים 2014-2013 פורסמה הלילה והממשלה תדון בה ביום שני הקרוב. היא כוללת קיצוץ בפעילותה של הממשלה, בשווי של 6.5 מיליארד שקל ב-2013 ו-18 מיליארד שקל ב-2014. הציבור יישא בנטל על ידי העלאת מסים וקיצוץ בקצבאות. כבר מהחודש הבא יעלה המע"מ ב-1% ויעמוד על 18%. בתחילת השנה הבאה תיכנס לתוקפה העלאה של שיעור מס הכנסה ב-1.5% בכל מדרגות השכר. בתחום הקצבאות, הוחלט להפחית את הקצבה לכל הילדים ולהעמידה על רמה אחידה של 140 שקל לילד.

 

 

"לוקחים שוב ושוב מהמשפחות האלה כי לשכבות החלשות אין לובי. לכן אפשר להוריד עוד ועוד מקצבאות הילדים וזה עובר. בישראל גובה קצבת הילדים הוא מהנמוכים במדינות ה-OECD (ארגון המדינות המתפתחות שאליו הצטרפה ישראל)", ציין מור יוסף. עם זאת, על פי נתוני ה-OECD, שיעורי גדילת האוכלוסייה והפריון בישראל גבוהים מהממוצע בקרב חברות הארגון, שחשות צורך לעודד את הילודה.

 

"כשמגיעים לרמות של 140 שקלים לקצבת ילדים אפשר לבטל אותה כי אין לה שום משמעות. קצבת ילדים היא לא המצאה של החרדים, היא הדרך של המדינה לעזור לאזרחיה", אמר מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי.

  

כיום יש הבדל בגובה הקצבאות על פי מועד הלידה. עבור ילדים שנולדו עד סוף מאי 2003 משולמים הסכומים הבאים: 175 שקלים לילד הראשון, 263 לילד השני, 295 לילד השלישי, 459 לילד הרביעי ו-389 מהילד החמישי ואילך. עבור הילדים שנולדו מיוני 2003 משולמים הסכומים הבאים: 175 שקלים לילד הראשון, 263 לילד השני, השלישי והרביעי ו-175 מהילד החמישי ואילך.

 

ואילו בתוכנית החדשה הוחלט להפחית את הקצבה לכל הילדים ולהעמידה על רמה אחידה של 140 שקל לילד. ההפחתה תחול על כל ילדי המדינה. עוד הוחלט כי מי שמרוויח מעל 50 אלף שקל בחודש לא יהיה זכאי לקצבאות ילדים כלל. 


כמה המדינה תכניס מכל מס שיעלה?

כמה המדינה תכניס מכל מס שיעלה?
המס שיעלה

ההכנסה למדינה בשנה

העלאת המע"מ ל-18%

4.62 מיליארד שקל

העלאת מס הכנסה ב-1.5%

4 מיליארד שקל

שינוי הטבות המס על חיסכון לפנסיה

1.16 מיליארד שקל

מס רכישה על דירה יחידה – 3.5% (למעט על דירה ראשונה)

1.05 מיליארד שקל

העלאת מס חברות ל-26%

630 מיליון שקל

ביטול הפטור ממע"מ על תיירות

530 מיליון שקל

עצירת מתווה הפחתת המכסים

265 מיליון שקל

ביטול נקודת הזיכוי לבעלי תואר אקדמי

190 מיליון שקל

העלאת מכסים ומסים על מוצרי צריכה שונים

320 מיליון שקל

שינויים בחוק לעידוד השקעות הון

120 מיליון שקל

 

מור יוסף סיפר כי בעקבות הקיצוץ בקצבאות הציע המוסד לביטוח לאומי בדיוני התקציב להוסיף תשלום נוסף למקבלי קצבת הבטחת הכנסה. אך לדברי מור יוסף ההצעה הזאת לא עברה עד כה. "העניין הזה לא סגור אבל ההשפעה שלנו מועטה", אמר.

 

התוכנית של משרד האוצר משפיעה על אוכלוסייה מסוימת שבקושי חיה גם כך, אי אפשר לקחת את המסכנים האלה ועליהם להטיל עוד גזירות. לא מדובר פה על תקופה קצרה אלא על בעיה ארוכת טווח".

 

לפיד בוועדת הכספים. הביטוח הלאומי: "קצבת הילדים היא לא המצאה של החרדים, היא דרך של המדינה לעזור לאזרחיה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד בוועדת הכספים. הביטוח הלאומי: "קצבת הילדים היא לא המצאה של החרדים, היא דרך של המדינה לעזור לאזרחיה"(צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' תקפה את תוכנית האוצר ותיארה אותה כ"אכזריות, בגידה בציבור, ובעיקר שגיאה כלכלית מרה שאין בה ולו בשורה אחת". לדבריה, "הבור בתקציב נוצר כי איש לא העז לגבות ממקורות הגבייה המשמעותיים ביותר – ההון הגדול, ומשום שהגזרות ויוקר המחיה והשחיקה בשכר פגעו קשות במעמד הביניים ובעניים והם הפסיקו לצרוך. לפיד ממשיך את אותה טעות קשה בדיוק אך באופן ברוטלי וחסר בושה עוד יותר.

הגרעון עובר מהכיס של הממשלה לכיס של האזרח". יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אריאל אטיאס, תקף גם הוא את לפיד ואמר כי "מצבו הכלכלי של האדם העובד ילך ויחמיר הודות לו". "כעת אפילו ריקי כהן מרגישה שלפיד עבד עליה", אמר.

 

בתוך הקואליציה נשמעה בינתיים ביקורת מרומזת על המהלכים הכלכליים הצפויים. יו"ר ועדת הפנים, ח״כ מירי רגב (ליכוד), קראה לשר האוצר לבטל את העלאת המע"מ באחוז באופן גורף ולשקול הטלת מע"מ דיפרנציאלי, שיושת על מוצרי יוקרה ולא על מוצרי יסוד. ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) הסבירה בתגובתה כי ״הגזרות הכלכליות בלתי נמנעות" והאשימה את הממשלה הקודמת ב"ניהול לקוי" של התקציב. עם זאת, היא אמרה שהיה ניתן לקבל החלטות שונות שיכולות "להקל על האדם הסביר". היא הציעה לקצץ בתקציבי הביטחון והמגזר הציבורי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קשישים מלקטים מזון בשוק באשדוד (ארכיון)
צילום: אבי רוקח
מור יוסף. מציע לפצות את מקבלי הבטחת ההכנסה
צילום: עמית מגל
צילום: גיל יוחנן
יחימוביץ'. "בגידה בציבור"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אטיאס. "ש"ס תיאבק"
צילום: גיל יוחנן
מירי רגב ועדת הפנים והגנת הסביבה מדיניות מתן נשק מאבטחים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
שקד. לקצץ בביטחון ובמגזר הציבורי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים