שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

'נאבקים כל יום, יהיה יותר קשה'. משפחות והגזירות

עם מאות שקלים פחות בחודש, הצהרות הבחירות של שר האוצר על הצורך להיטיב עם מעמד הביניים נתקלו אחרי פרסום הצעת התקציב בזעם ציבורי: "לפיד התמזג יופי עם המדיניות והאישיות של ביבי". ויש מי שבעדו: "הבכיינים רק רוצים שהאחר ייפגע"

מחשבות שניות על הרחבת המשפחה, חיפוש מתסכל אחר מקורות הכנסה נוספים וכעס עצום על הפער בין הבטחות הבחירות של יאיר לפיד לסעיפי התקציב החדש. שרשרת הגזירות שנוחתות על הציבור והקיצוצים הרבים במשרדי הממשלה מביאים משפחות רבות בישראל לתחושות קשות. בין ביקורת על "הפיכתו" המהירה של שר האוצר לפוליטיקאי מן המניין והבעת תקווה לירידה מהארץ, תוהים האזרחים בעיקר כיצד יגמרו את החודש הבא.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"לא חשבתי שלפיד יתמקד דווקא במעמד הביניים שעליו הגן כל כך בקמפיין הבחירות", הודתה תמר אריכא, אם חד-הורית בת 50 מנתניה שגרה בשכירות. עם שתי עבודות - כמעצבת תכשיטים ומדריכת כושר - היא "בקושי מגרדת 10,000 שקל". "אני נאבקת יומיום על כלכלת המשפחה ונאלצת לעסוק במספר תחומים. עכשיו ניאלץ להוציא עוד כסף כל חודש והדבר יביא להגדלת המאזן השלילי שמולו אני נלחמת". היא הגדירה את הצעת התקציב כ"אגרוף בבטן", והוסיפה כי לתחושתה, ידיה קשורות מאחורי הגב. "אני כל הזמן חייבת להמשיך להמציא את הגלגל מחדש ולהביא עוד כסף הביתה כדי לכסות על ההוצאות שגדלות ללא הרף. אלו לא הפתרונות שלהם ייחלנו".

 

הכנסתם של ד' ואשתו מהקריות - נהג הסעות ועובדת קבלן בחברת הסעדה - נעה סביב 9,000 שקל בחודש. עד כה, הם לא הגיעו לסף הנדרש לתשלום מס הכנסה, אך התקציב החדש טומן בחובו הוצאות נוספות גם עבורם. "גם ככה אנחנו חיים בצמצום. אי אפשר שלא לחיות, אבל למעשה אנחנו חיים כבר כעת מתחת לקו, משתדלים להרים את הראש מעל המים, אבל עדיין המינוס גדל בכל חודש", בשעה שאחיו עומד לעזוב את הארץ לאוסטרליה, הביע גם ד' תקווה להגר ותהה מהיכן ירוויח את הסכום שיענה לצרכים הכלכליים החדשים. "ככה זה אצלנו במדינה. מי שקרוב לצלחת אוכל, ומי שרחוק אוכל אותה".

 

עדי מחיפה הדגיש כי הגזירות משפיעות לרעה לא רק על אנשי משפחה, אלא גם על בעלי הכנסות ממוצעות-נמוכות נטולי ילדים. "אשתי מורה ואני עובד מדינה. ההכנסה הממוצעת שלנו היא כ-10,000 שקל בחודש, וגם עם זה לא פשוט להסתדר, ולא תמיד גומרים את החודש. הגזירות יגרמו מצד אחד להקטנת ההכנסות ומצד שני לגידול בהוצאות".

 

 

הצעת התקציב, שנשלחה לשרי הממשלה וצפויה לעלות לדיון ביום שני הקרוב, כוללת קיצוץ בפעילות הממשלה בשווי של 6.5 מיליארד שקל ב-2013 ו-18 מיליארד שקל ב-2014. בתחום העלאות המסים, כוללת הצעת התקציב שורה של צעדים לכל אורכה ורוחבה של מערכת המיסוי בישראל. כבר בתחילת החודש הבא יעלה המע"מ ב-1% ויעמוד על 18%, ובתחילת השנה הבאה תיכנס לתוקפה העלאה של שיעור מס הכנסה ב-1.5% בכל מדרגות השכר.

 

בנוסף, יועלו המכסים על שורה של מוצרי יוקרה וגם על מוצרים פחות יוקרתיים, כמו טבק לגלגול שעליו יחול מס קניה בשיעור של 800 שקלים לק"ג. מס החברות יעלה באחוז לרמה של 26%. עוד הוחלט על ביטולם של מגוון הטבות ופטורים ממס. הפטור ממע"מ על שירותי תיירות יבוטל, הפטור ממס על הפרשה לפנסיה יבוטל אף הוא ובמקומו תינתן הטבה חלקית של 35% משיעור המס. כמו כן, תבוטל נקודת הזיכוי לבעלי תואר אקדמי ועקרות בית יחויבו בתשלום ביטוח לאומי ודמי בריאות.

 

לעיון בהצעת התקציב המלאה - לחצו כאן

 

"הוא (לפיד) יכול לשכוח מהקול שלי", אמרה מורן, בת 22, שפוטרה לאחרונה מעבודתה בחנות בגדים לאחר שבעל המקום נקלע לקשיים.

"הצבעתי לו, האמנתי לכל הבולשיט שהוא אמר, שהכול בסדר, שנוריד את המחירים, שצעירים יוכלו לשכור דירה ולחיות את החיים, אבל הכול עולה: מים, חשמל, ארנונה ומסים". היא ובן זוגה, שעובד בקידוחים, צפויים להתחתן בעוד כחודש, אך מורן צופה כי לא תביא ילדים לעולם "בשנה או בשנתיים הקרובות, למרות שזה החלום שלי. אין לי כסף לגן או למעון. לא נראה שאני יכולה לעמוד בזה בזמן הקרוב. לא אכפת לי להיות מוכרת או פקידה, העיקר לעבוד. אנחנו גרים בדירה שכורה, אין לנו כסף בשביל להתחיל אפילו לחשוב על לקנות בית".

 

"כל הכבוד לו"

בסטטוס שהעלה בעמוד הפייסבוק שלו, הביע לפיד הזדהות עם הביקורת הציבורית הרבה וכתב: "כן. זה קשה. ידענו שיהיה קשה, אבל זה לא אותו דבר כשזה באמת מגיע. זה קשה, ואנשים כועסים, אבל זה בדיוק הפירוש של לקיחת אחריות: לעשות את מה שקשה, בידיעה ברורה שיכעסו עליך".

 

תוך שימוש בכלכלות קורסות כדוגמה להתנהלות כושלת - כפי שנוהג לעשות ראש הממשלה בנימין נתניהו - הבהיר לפיד: "בכל פעם שאתם רואים בטלוויזיה כיכרות אפופות עשן של מדינה שהתפוררה, תדעו שמאחוריהן עמדו פוליטיקאים בזבזניים שלא עמדו בלחצים. זה לא הולך לקרות במשמרת שלי. בדרך הזו, לפחות זה יהיה קצר. תוך שנתיים המדינה כבר תיראה אחרת לגמרי".

 

אבי פלבסקי, בן 50 משוהם, מגבה את שר האוצר. "מה שצריך להיעשות יאיר לפיד כנראה לא מפחד לעשות, ועל כך כל הכבוד", אמר. "לא הצבעתי לו בבחירות הקודמות ואני חושב שכן אצביע לו בפעם הבאה, עם ובלי קשר לגזירות הנוכחיות. הבכיינים רק רוצים שהאחר ייפגע, ואף פעם לא הם".

 

סיגל (44) מבאר שבע, שסיפרה כי כל אחיותיה הצביעו עבור יש עתיד בבחירות האחרונות, לא התרשמה וכינתה את שר האוצר "חוצפן". לדבריה, "ברגע שלאדם יש את הכיסא הכל משתנה. זה הולך להשפיע על כולם. יותר טוב שאנשים יישבו בבית. כל ההכנסות שלנו יירדו, וההוצאות יהיו יותר מההכנסות".

 

רינת מתל אביב, אם לשלושה, הסכימה כי שר האוצר "אינו שונה מאחרים", ולורנס מבת הדר, אם לשניים ובעלת עסק עצמאי, הביעה אכזבה מהתנהלותו. "הוא מאוד אכזב אותי. עוד אחד שפתח פה גדול, נתן הבטחות - וכלום. אני צפויה להפסיד אלפי שקלים בשנה. לפיד התמזג יופי עם האישיות והמדיניות של ביבי", סיכמה.

 

יונתן (38) ואיילת (35) בורגהיימר גרים בשכירות ברמת השרון, הורים ליעל (3) ודניאל (5). שניהם עובדים - יונתן כמנהל שיווק ומכירות ואיילת במשרד החינוך.  הכנסתם המשותפת בהחלט עונה להגדרת מעמד הביניים ושניהם הצביעו ליאיר לפיד. "לפיד צריך לצאת מהקופסה ולנקות אורבות באופן רדיקאלי, אומר יונתן. "לא חסר מאיפה לקחת, ב-10 השנים האחרונות אנשים עשו למען ביתם וכספים הוזרמו על ידי מקורבים מכיסו של מעמד הביניים לכיסן של השכבות העליונות. מעמד הביניים הפך להיות כמו עכבר שמסתובב על גלגל. בגלל הסיבות האלו יצאנו ב-2011 לרחובות". ובכל זאת, אומרים שני בני הזוג, הם לא מתחרטים שהצביעו ללפיד.

 

יפה מלכה (49), בעלת מספרה בשדרות, גידלה את שלושת ילדיה (בת חיילת ושני בנים בשנות ה-20 לחייהם)

 מתוך ידיעה שהיא ובעלה שייכים למעמד הביניים. עכשיו, היא כבר לא בטוחה. "הצבעתי ללפיד כי האג'נדה שלו הייתה לעזור למעמד הביניים ולחלשים, אבל הגזירות שלו מתחילות דווקא בנו. הסיכויים של ילדי לרכוש דירה, אחרי הגזירות האלה, רק הולכים ופוחתים. צר לי שכך הוא מתחיל את הקדנציה".

 

"עלייה של אחוז במע"מ מעלה עבורי את המוצרים שאני קונה לעסק במאות שקלים, מצד שני אני לא יכולה להעלות את המחירים כי גם ללקוחות שלי קשה, ואם זה לא מספיק, אז מעלים לי גם את מס הכנסה. בעלי הוא עובד מדינה וגם שם יהיה קיצוץ, כך שאנחנו לא יודעים כמה תעלה לנו הגזירה הזו, כעת רק נותר לי לחכות ולקוות לטוב".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, אילנה קוריאל, בועז פיילר, גלעד מורג ונרי ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמר ובתה. "מאבק יומיומי"
יפה מלכה משדרות. "מתחיל דווקא בנו"
צילום: EPA
לפיד בכנסת
צילום: EPA
מומלצים