שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

לפיד איים - לפיד מקיים: "מעמד הביניים ישלם"

"ברגע האמת הם יתכנסו בחדרים האחוריים וכשיצאו משם נגלה ששוב מי שמשלם את החשבונות הוא מעמד הביניים שיעלו לו מסים". הדובר: יאיר לפיד, דצמבר 2012. "אני אומר לכם - עד כאן!", הוא הצהיר מעט לפני הבחירות. ועכשיו הוא מטיל את הגזירות

"ממשלת ישראל יצרה בתקציב בור של למעלה מ-15 מיליארד שקל ועכשיו היא מעמידה פנים שהיא לא יודעת מאין תביא את הכסף... הפוליטיקה הישנה שלנו והפוליטיקאים הישנים שחושבים רק על עצמם מגיעים תמיד לאותה תשובה, פעם אחר פעם, שנה אחרי שנה. הם יעלו עוד מסים ועוד מסים למעמד הביניים הישראלי. הם הרי לא יקצצו לחרדים, הם לא יקצצו למתנחלים, לוועדים הגדולים, הם לא יקצצו לאף אחד מהסקטורים, מהמגזרים, מקבוצות האינטרסים ומאלה שיתפקדו אליהם למפלגה. ברגע האמת הם יתכנסו בחדרים האחוריים של הפוליטיקה הישראלית הישנה וכשיצאו משם אנחנו נגלה ששוב פעם מי שמשלם את החשבונות הוא מעמד הביניים הישראלי, ולמי שיעלו את המסים הוא מעמד הביניים הישראלי".

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

לקריאת תוכנית התקציב המלאה

 

על המונולוג המרגש הזה חתום לא אחר מאשר שר האוצר של ישראל - יאיר לפיד. זה קרה ב-25 בדצמבר 2012, בכנס "כלכליסט", אז הציג יו"ר מפלגת "יש עתיד" את הפצצה המתקתקת האמיתית בישראל, מעמד הביניים הקורס. נאום הפצצה שלגלג על אותו נאום מוכר של נתניהו בעצרת האו"ם, היה אחד הרגעים הזכורים בקמפיין המוצלח של לפיד, שהסתיים ב-19 מנדטים והוביל אותו לכיסא שר האוצר.

 

קצת פחות מחצי שנה מאוחר יותר, האיש שהבטיח להגן ולשמור על מעמד הביניים אחראי באופן ישיר לשורת התייקרויות, קיצוצים והעלאות מסים, ומיישם בדיוק את הגזירות שמהן הזהיר.

 

"כבר בינואר הקרוב הם יעלו למעמד הביניים את מס ההכנסה ומיד אחר כך הם יעלו את מחירי החשמל ויעלו את מחירי מוצרי המזון ויעלו את תעריפי המים ויעלו את מחיר הדלק. למה? כי מעמד הביניים הישראלי תמיד סופג הכול", אמר לפיד בנאום ההוא - וצדק. מינואר יעלה מס ההכנסה ב-1.5%, בחודש הבא יגיע מחיר החשמל לאחר עלייה של 6.3% והמע"מ יעלה ל-18% ויגרור איתו מעלה את מחיר המים ומוצרי המזון - כמעט את הכול.

 

הקיצוצים שלפיד הציע - אז והיום

לפיד לא הסתפק אז בלחזות את הנולד. כשעוד היה אזרח מהשורה הוא גם דאג להסביר מהיכן אפשר לקצץ כדי לא לפגוע במעמד הביניים. לא נגענו: "ואני אומר לכם - עד כאן! זו הסיבה שיש עתיד הוקמה, זו הסיבה שאנחנו מביאים לשולחן פוליטיקה חדשה, כי אי אפשר להמשיך כך ואנחנו לא ניתן לזה לעבור. הם רוצים לקצץ? בואו נתחיל:

 

"בתקציב משרד החינוך יש 909 מיליון שקלים תשלומי העברה לאברכים שבכלל לא לומדים במסגרת משרד החינוך. בואו נקצץ את זה. מיליארד שקל הועברו לחריש לבנייה לחרדים בלבד. בואו נקצץ גם את זה. בואו נקצץ בתקציב הכבישים והסובסידיות המופקעות של התנחלויות שנמצאות מחוץ לגושי היישובים. בואו נקצץ בהסכמי השכר השערורייתיים של עובדי נמל אשדוד ובואו נקצץ בחשמל חינם של עובדי חברת החשמל. ובואו נקצץ את הממשלה הזאת".

 

לפיד בוועדת הכספים. הסכמי השכר של נמל אשדוד והחשמל בחינם לעובדי חברת חשמל - מחוץ לקיצוץ (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד בוועדת הכספים. הסכמי השכר של נמל אשדוד והחשמל בחינם לעובדי חברת חשמל - מחוץ לקיצוץ(צילום: גיל יוחנן)

 

אבל היום אנחנו יודעים שתוכנית הקיצוצים שהציע לפיד בנאום ההוא לא בדיוק הולכת לצאת אל הפועל:

 

במשרד החינוך אמנם מדברים על קיצוץ מסוים בתשלומים לאברכים, אבל הוא רחוק שנות אור מהבטחה לקיצוץ בסך 909 מיליון שקלים.

לא ניתן לקצץ את מיליארד השקלים מחריש משום שאנשים קנו בתים ולקחו משכנתאות על סמך ההנחות שניתנו להם.

את תקציב הכבישים והסובסידיות המופקעות של ההתנחלויות קברו עמוק בקיצוצים של משרד התחבורה.

הסכמי השכר של נמל אשדוד והחשמל החינמי של עובדי חברת חשמל נמצאים כרגע מחוץ לקיצוץ, ברמת ההבטחות בלבד.

 

לזכותו של לפיד ניתן לומר שהוא כן קיצץ את מספר השרים בממשלה.

 

לפיד ונתניהו בהשבעת הממשלה. "ראש הממשלה שכח"  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד ונתניהו בהשבעת הממשלה. "ראש הממשלה שכח" (צילום: גיל יוחנן)

 

לפיד חתם את הנאום ההוא בהשתלחות בראש הממשלה בנימין נתניהו:

"מאיפה מעמד הביניים אמור לשלם את זה - מהאוברדרפט, מהמשכנתה, מהחובות? ההסבר היחיד להתנהלות הזאת הוא שראש הממשלה שכח. כל כך הרבה שנים הוא נוסע במושב האחורי של האוטו עם החלונות הכהים, כל-כך הרבה שנים הוא מבוצר מאחורי חומות של מאבטחים וחנפנים, שכבר אין לו מושג איך נראים חייו של מעמד הביניים שמחזיק לו את המדינה בחיים".

 

לפיד טען אז שנתניהו מנותק ממעמד הביניים. אולי כדאי שישוב ויקרא היום את השורות שכתב אז, וייזכר מיהם האנשים שהושיבו אותו בכיסא שר האוצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד הישן. נאום הפצצה
צילום: מוטי קמחי
לפיד החדש. קיצוצים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים