שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

לפיד עונה: הכעס מובן, אבל היינו קורסים

תוך שימוש בדוגמאות לכלכלות קורסות מרחבי העולם, הסביר שר האוצר את מקור הגזירות הרבות על מעמד הביניים. "בדרך הזו לפחות זה יהיה קצר. תוך שנתיים המדינה תיראה אחרת לגמרי"

"בכל פעם שאתם רואים בטלוויזיה כיכרות אפופות עשן של מדינה שהתפוררה, תדעו שמאחוריהן עמדו פוליטיקאים בזבזניים שלא עמדו בלחצים", כך הסביר היום (ג') שר האוצר יאיר לפיד את שרשרת הגזירות הקשות שיוטלו על מעמד הביניים במסגרת הצעת התקציב החדשה. תוך שימוש בכלכלות קורסות כדוגמה להתנהלות כושלת - כפי שנוהג לעשות ראש הממשלה בנימין נתניהו - הבהיר לפיד: "זה לא הולך לקרות במשמרת שלי. בדרך הזו, לפחות זה יהיה קצר. תוך שנתיים המדינה כבר תיראה אחרת לגמרי". 

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

בסטטוס שהעלה בעמוד הפייסבוק שלו, הביע לפיד הזדהות עם הביקורת הציבורית הרבה וכתב: "כן. זה קשה. ידענו שיהיה קשה, אבל זה לא אותו דבר כשזה באמת מגיע. זה קשה, ואנשים כועסים, אבל זה בדיוק הפירוש של לקיחת אחריות: לעשות את מה שקשה, בידיעה ברורה שיכעסו עליך".

 

 

לדבריו, "לא צריך לתת לכעס לעוור אותנו אל מול האמת: האפשרות האחרת הייתה קריסה של המשק, לא פחות. אם היינו יושבים בחיבוק ידיים, הבור התקציבי היה גדל וגדל, החובות היו מתנפחים, השירותים החברתיים היו מתמוטטים".

 

שר האוצר הדגיש כי התקציב החדש מגלם בחובו גם גזירות שמכוונות כלפי העשירונים העליונים והחברות, והוסיף כי "אנחנו צריכים גם להיות מסוגלים להרים עיניים לרגע מעל מה שפורסם, ולראות את התוכנית כולה. נכון שמעמד הביניים נפגע בטווח הקצר, אבל הקיצוץ הזה הוא רק חלק מתוכנית כוללת שתקטין את יוקר המחיה, תוסיף מקומות עבודה, תוזיל את הדיור, את המים, תביא לשוויון בנטל ותשפר את חייו של האדם העובד. בתקופות קשות תמיד יש שתי אלטרנטיבות: להחליט שאתה לבד, או לצאת מהן ביחד", חתם.

 

לעיון בהצעת התקציב המלאה - לחצו כאן

 

ההצעה, שנשלחה לשרי הממשלה וצפויה לעלות לדיון ביום שני הקרוב, כוללת קיצוץ בפעילות הממשלה בשווי של 6.5 מיליארד שקל ב-2013 ו-18 מיליארד שקל ב-2014.

 

בתחום העלאות המסים, כוללת הצעת התקציב שורה של צעדים לכל אורכה ורוחבה של מערכת המיסוי בישראל. כבר בתחילת החודש הבא יעלה המע"מ ב-1% ויעמוד על 18%, ובתחילת השנה הבאה תיכנס לתוקפה העלאה של שיעור מס הכנסה ב-1.5% בכל מדרגות השכר.

 

בנוסף, יועלו המכסים על שורה של מוצרי יוקרה וגם על מוצרים פחות יוקרתיים, כמו טבק לגלגול שעליו יחול מס קניה בשיעור של 800 שקלים לק"ג. מס החברות יעלה באחוז לרמה של 26%. עוד הוחלט על ביטולם של מגוון הטבות ופטורים ממס. הפטור ממע"מ על שירותי תיירות יבוטל, הפטור ממס על הפרשה לפנסיה יבוטל אף הוא ובמקומו תינתן הטבה חלקית של 35% משיעור המס. כמו כן, תבוטל נקודת הזיכוי לבעלי תואר אקדמי ועקרות בית יחויבו בתשלום ביטוח לאומי ודמי בריאות.

 

בשיחה עם ynet, הזהיר מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופסור שלמה מור יוסף, כי "יותר מ-40 אלף משפחות יידרדרו אל מתחת לקו העוני ומשפחות עניות רבות יהיו עניות יותר". לדבריו, "כבר היום המשפחות שנמצאות מתחת לקו העוני שורדות בקושי, ועם הקיצוצים המתוכננים - קצבאות הילדים, העלאת המע"מ וביטול שירותי רווחה נוספים כמו טיפולי שיניים וסבסוד מעונות - המשפחות האלו לא ישרדו".

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' תקפה אף היא את תוכנית האוצר ותיארה אותה כ"אכזריות, בגידה בציבור, ובעיקר שגיאה כלכלית מרה שאין בה ולו בשורה אחת". לדבריה, "הבור בתקציב נוצר כי איש לא העז לגבות ממקורות הגבייה המשמעותיים ביותר – ההון הגדול, ומשום שהגזירות ויוקר המחיה והשחיקה בשכר פגעו קשות במעמד הביניים ובעניים והם הפסיקו לצרוך. לפיד ממשיך את אותה טעות קשה בדיוק אך באופן ברוטלי וחסר בושה עוד יותר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים