שתף קטע נבחר

הקיצוץ בחינוך: תלמידים יגיעו בחולצות שחורות

"לא נעמוד מהצד כאשר תהיה פגיעה בעתיד ילדינו", אמר יו"ר ארגון ההורים הארצי, בעקבות הכוונה לקצץ בתקציב החינוך. יו"ר מועצת התלמידים הארצית: "לא ניתן לקצץ". היוזמה: ביום שישי יגיעו התלמידים בחולצות שחורות, למרות טקסי שבועות

לקראת שבועות נקראו תלמידים להגיע בלבן - אבל הם מתכוונים להגיע דווקא בשחור: נוכח הקיצוץ הצפוי בתקציב החינוך יוצאים ארגון ההורים הארצי ומועצת התלמידים הארצית בקריאה לתלמידי ישראל להגיע ביום שישי הקרוב למוסדות החינוך בחולצות שחורות.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

הצעת התקציב שנשלחה לשרי הממשלה כוללת קיצוץ של כ-1.5 מיליארד שקל מתקציב משרד החינוך. הוא מורכב מקיצוץ של 400 מיליון שקל בשנה בתמיכה במוסדות תורניים; 345 מיליון שקל בסבסוד הוצאות הורים על לימודים וספרי לימוד; הקפאת תוכנית להוספת שעות לימוד לתלמידי כיתות א' ו-ב', ודחייה בת חמש שנים של יישום תוכנית להארכת יום הלימודים. בנוסף, תוקפא הרחבתה של התוכנית לסבסוד צהרונים שעליה המליצה ועדת טרכטנברג. יישום התוכנית החל השנה באופן הדרגתי ב-81 יישובים, ובשל ההקפאה הוא לא יתרחב ליישובים נוספים.

 

 

ארגון ההורים הארצי ומועצת התלמידים הארצית קוראים להורים, מורים, תלמידים וסטודנטים להגיע ביום שישי למוסדות החינוך לבושים בחולצות שחורות. "בואו כולנו נלבש חולצות שחורות בהגיענו למוסדות החינוך על מנת לצעוק את כאבנו על הפגיעה הקשה במערכת החינוך", אמר יו"ר ארגון ההורים, עו"ד גדעון פישר. "לא נעמוד מהצד כאשר תהיה פגיעה בעתיד ילדינו". יו"ר מועצת התלמידים הארצית, יובל כחלון, הוסיף: "זה אות אזהרה. פגיעה בתקציב החינוך משמעה פגיעה ישירה בנו ולא ניתן לזה לקרות".

 

הקיצוצים והגזירות - כתבות נוספות ב-ynet:

 

בחלק מבתי הספר יתקיימו ביום שישי טקסים לרגל חג השבועות, והתלמידים התבקשו להגיע בחולצות לבנות. פישר וכחלון מבהירים כי דבר אחד לא יבוא על חשבון האחר. "אין לנו כל כוונה לפגוע בחגיגיות של שבועות ועל כן אנו קוראים להגיע עם חולצות שחורות, ובזמן הטקס להחליף לחולצה לבנה", אומר פישר, "אנו נצלם את התלמידים לבושים שחור ונפרסם את התמונות ברשת החברתית, על מנת ששרים וחברי כנסת יבינו מה אנו מרגישים לגבי הקיצוץ והעלאת תשלומי ההורים".

 

פישר המשיך: "אין כמעט אדם שהחינוך לא נוגע בו. אנחנו מבקשים לא לעשות את הדבר הקל - לפגוע במי שעד כה לא אמר מילה. אמנם נראה כאילו מדובר באקט צבעוני, יצירתי, אבל המשמעות שלו היא רחבה. אף אחד לא מדבר איתנו, קובעים לנו עובדות, מניפים את החרב. אנחנו לא נשב בשקט".

 

התאחדות הסטודנטים הארצית הביעה תמיכה במהלך וקראה גם היא לסטודנטים שלומדים ביום שישי הקרוב להגיע לאוניברסיטאות ולמכללות בחולצות שחורות. יו"ר התאחדות הסטודנטים אורי רשטיק אמר: "אנו מתנגדים לכל פגיעה בתקציב החינוך ובהשכלה הגבוהה, שהם המנוע העיקרי לצמיחה של המשק. מפתיע שדווקא בתחילתו של עשור החינוך, בוחרים לעשות מהלך שיפגע באופן ישיר בסטודנטים, בתלמידים ובהוריהם".

 

אגפי החינוך: צעד קיצוני מדי

להבדיל, יו"ר איגוד מנהלי אגפי החינוך, אבי קמינסקי, יצא נגד המהלך: "גם אם יש גזירות וגם אם יש קשיים, לא מגיעים לבתי הספר בחולצות שחורות. עדיין לא מדובר בהלוויה. אני לא רואה זאת באור חיובי. גם בתקופות קשות צריך להרים את הראש וללכת קדימה. זה קיצוני מדי, רחוק מדי ואסור שזה יקרה".  

 

ומה אומרים ההורים? שמעון יום טוב, אב לשני ילדים בני 12 ו-14, אמר: "אני אשלח את הילדים ביום שישי בחולצות שחורות. לא ייתכן שהקיצוצים

 האלה באים על חשבון ההורים. עבור ילד בבית ספר יסודי הורה נאלץ לשלם סכום של 450-800 שקל בשנה לפעילויות בית ספריות. עבור ילד בתיכון נע הסכום בין 2,000-1,500 שקל. כעת נאלץ לשלם יותר. כל הדברים האלה פוגעים במעמד הביניים שיספוג יותר ויותר, שלא לדבר על השכבות החלשות שכבר לא יכולות לשאת בנטל".

 

לדבריו, משמעותו של האקט ביום שישי היא העברת מסר ברור. "אנחנו לא בעד השבתה, זו לא המטרה שלנו. מדובר במחאה שקטה. אנחנו באים להראות שיש לנו מה להגיד בנושא, שהממשלה תבין שאי אפשר לבוא כל פעם ולהגיד 'מפה אנחנו מקצצים'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיצוץ של כ-1.5 מיליארד שקל. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
גדעון פישר
צילום: דפנה פישר
מומלצים