שתף קטע נבחר

נשות הכותל: "היינו מול 5,000 חרדים ויכולנו להם"

המהומה בין נשות הכותל לאלפי החרדים שהתקבצו במקום בהוראת הרבנים לוותה בפרובוקציות הדדיות. קתרין בת ה-17: "זרקו עלינו אבנים גדולות. היה אדרנלין מטורף". יעקב, חרדי בן 21: "נילחם בהן ולא נפסיק. אישה לא תתעטף בטלית"

הקרב על הכותל: בסיום התפילה והמהומה היום (יום ו') ברחבת הכותל בין נשות הכותל ואלפי מפגינים חרדיים, ניגש בחור חרדי לצעיר קנדי עם פרח על אוזנו ואמר לו "אתה מתחת לאדמה, והפרח למעלה פורח". הקנדי ספג את העלבון ושאל אותו מדוע - "צריך לעשות תשובה", הסביר האברך.

 

 

הסיטואציה המוזרה הזאת מסמלת אולי את תמצית האמוציות בכותל המערבי. מול נשות הכותל שהגיעו להתפלל בו כמדי ראש חודש, רק הפעם לבושות בטלית - אחרי שהשיגו את הסכמת בית המשפט לכך. בהמשך, כך על פי מתווה שרנסקי, אמורה רחבת הכותל להתרחב כך שתהיה מיועדת לנשים, גברים וקהל מעורב. מולן התייצבו הפעם אלפי צעירים חרדים ובנות סמינר, שהתייצבו בהוראות הרבנים. שוטרים נאלצו לחצוץ בין הצדדים במגן אנושי וגדרות ברזל, כששקיות זבל, כיסאות ומים נזרקים לעבר המתפללות והשוטרים. בסיום התפילה חרדים גם יידו אבנים לעבר האוטובוס של נשות הכותל. שלושה תלמידי ישיבה נעצרו, שני שוטרים נפגעו קל.

 

מארגני המחאה החרדית הדגישו כי הוראת הרבנים היא לשאת תפילה בלבד ולהימנע ממעשי פרובוקציה ואלימות. לנערות הסמינרים קראו: "על כל אחת להשתדל לגרום קידוש שם שמיים בהליכותיה ובהתנהגותה". מרבית האלימות הגיעה מהצד הגברי, בעוד כמה מהחרדיות דווקא חילקו פרחים לנשות הכותל. בפתק שצורף לפרחים נקראו חברות המניין השוויוני להתארח בשבת בקהילה הדתית של הרובע היהודי בעיר העתיקה.

 

מתפללת בכותל. דת של כולם (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתפללת בכותל. דת של כולם(צילום: גיל יוחנן)

פחד לצד רצון להתפלל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פחד לצד רצון להתפלל(צילום: גיל יוחנן)

כוחות הביטחון מנעו מהומות גדולות יותר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כוחות הביטחון מנעו מהומות גדולות יותר(צילום: גיל יוחנן)

 

לדברי קתרין לף בת ה-17, שאביה הוא רב קונסרבטיבי, האירועים דווקא חיזקו את נשות הכותל. "האזור כולו היה מכוסה באנשים עם כובעים שחורים", סיפרה. "מדהים בעיניי שנשות הכותל מנהלות מאבק כזה גדול. הייתי שם עם אחותי שחגגה בת מצווה, ופחדתי שיפגעו בנו. זה אדרנלין טוב ומטורף שגרם לאנשים לשיר ולהתפלל חזק יותר. בשלב מסוים ירקו לעברנו כמה אנשים והיו צעקות, אבל המשטרה הרחיקה אותם. האוטובוס שהחזיר אותנו ספג אבנים גדולות וכולנו התכופפנו לרצפה. בסופו של דבר אף אחד לא נפגע. עמדנו מול 5,000 חרדים ויכולנו להם, מבחינתנו זו הייתה הצלחה".

 

 

נשות הכותל, היום. חציצה מצד השוטרים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נשות הכותל, היום. חציצה מצד השוטרים(צילום: גיל יוחנן)

 

החרדים התייצבו בהוראת הרבנים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
החרדים התייצבו בהוראת הרבנים(צילום: גיל יוחנן)

 

בין קבוצת נשות הכותל היו גם תלמידי המכינה הקדם צבאית של התנועה הרפורמית. "באנו לפה מתל אביב כדי להביע תמיכה", סיפר אחד מהם. "בשבילנו זה גם שיעור בדמוקרטיה, הרי אין שום חוק או איסור שאומר שנשים לא יכולות להתפלל ככה. אין ספק שיש כאן קצת אקשן היום, מהומות ובלגן".

 

פרובוקציות נרשמו משני הצדדים. במהלך התפילה ניגשה אישה לעבר בחורי הישיבה וצעקה "רב ראשי לישראל תהיה אישה". אמירתה הלהיטה את הרוחות והיא זכתה לקריאות בוז רמות והורחקה מהמקום על ידי שוטרים. במשך כל התפילה נשמעו גידופים באוויר וקריאות "נאצים" ו"תתביישו" לצד שריקות בוז וכסאות פלסטיק שנזרקו.

 

האלימות בכותל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
האלימות בכותל(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ מירי רגב במוקד המהומות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ מירי רגב במוקד המהומות(צילום: גיל יוחנן)

 

"זו פשוט בושה, זה נגד התורה מה שהן עושות", קבל יעקב בן ה-21. "אנחנו נילחם בהן ולא נפסיק - אם צריך נהיה פה כל ראש חודש. זה פשוט מגוחך שאישה מתעטפת בטלית. ככה לא מתנהגים יהודים. אני מוכן גם שיעצרו אותי. יש דברים שמצדיקים לנהוג באלימות, כאשר רוצים להחריב אותנו".

 

במקום היו גם אנשים שלא באו להזדהות עם אחד הצדדים אלא להתפלל. "לצערי, יש אנשים שלא מקשיבים לתורה שדרכיה דרכי נועם ולא מכבדים את התורה", אמרה רבקה, שלדבריה הגיעה להתפלל עבור אחדות ישראל. "הבעיה היא שמטרתן של נשות הכותל נועדה לשרת צרכים פוליטיים ומצד שני - גם החרדים שהגיעו לעשות הפגנה בכותל הם לא בסדר כי זה אזור תפילה ואסור לשפוך פה מים

 ולהתנהג ככה, זה חילול השם".

גורמים חרדים בכירים, שהיו שותפים בארגון המחאה, אמרו כי אם לא יימצא פתרון לעניין עד החודש הבא יגיעו לכותל גם הרב עובדיה יוסף והרב שטיינמן. "במקרה כזה ינהרו אחריהם עשרות אלפים מכל הציבור הדתי והחרדי, כי תפילה משותפת עם גדולי הדור זה לא דבר שקורה כל יום. מברכת הכהנים ועצרות התפילה והסליחות המיוחדות אפשר ללמוד איך זה ייראה", אמר.

 

הגורם קרא לשר לשירותי דת נפתלי בנט ליישם את ההחלטה המשותפת לו וליועץ המשפטי לממשלה, ולשנות את תקנות המקומות הקדושים באופן שלא יהיה נתון לפרשנות מקלה כך שהאיסור על נשות הכותל להתפלל כמנהגן במקום יהיה חד משמעי.

 

השתתף בהכנת הידיעה קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הכותל, היום. הסתיים במטר אבנים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים