שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  טורקיה: פיצוי על המרמרה - רק למסירי התביעות
  בראיון לעיתון הטורקי "טודיי זמאן" אישר סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינץ' כי הסכם הפיצויים בין אנקרה לירושלים יכלול את הסרת התביעות המשפטיות נגד קציני צה"ל. הבכיר הטורקי הבהיר כי רק משפחות שיסירו את תביעותיהן יזכו לפיצוי

  סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינץ' הצהיר כי הסכם הפיוס המתגבש בין ישראל לארצו יחייב את משפחות הרוגי המרמרה להסיר את תביעותיהן המשפטיות בתמורה לפיצויים. התבטאותו של ארינץ' שפורסמה הלילה (א') בעיתון הטורקי "זמאן" היא האישור הראשון מצד הממשלה באנקרה כי ההסדר יכלול את הפסקת ההליכים המשפטיים נגד בכירי צה"ל. עם זאת, משפחות קורבנות המרמרה נחושות להמשיך במאבק המשפטי.

   

  עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  סגן ראש הממשלה הטורקי הבהיר בראיון כי הממשלה באנקרה מודעת לעמדת המשפחות, "המשא ומתן נסוב סביב פיצוי גדול פי עשרה או פי 20 מסכום הפיצוי שהם דורשים בתביעות. אם בסופו של דבר ייחתם ההסכם, משפחות הקורבנות יתבקשו לזנוח את ההליכים המשפטיים, אחרת הן לא יקבלו כל פיצוי שהוא".

   

  המאווי מרמרה. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  המאווי מרמרה. ארכיון(צילום: רויטרס)

   

  קרובי משפחותיהם של הקורבנות שבים ואומרים כי הם נחושים להמשיך במאבק המשפטי נגד קציני הצבא שהיו אחראים למבצע ההשתלטות על הספינה. איסמעיל אילמיז, אחד מנציגי המשפחות, אמר כי "המשפחות אינן יכולות להסכים לכוונתה של הממשלה לסגור את התיקים המשפטיים". לדבריו, המשפחות אף מתנגדות לעצם קיום המגעים בשלב זה. "אנחנו לא מבינים כיצד מדברים על פיצויים עוד לפני שישראל הסירה את המצור מעל עזה".

   

  משרד ראש הממשלה הודיע בשבוע שעבר כי בקרוב צפויה הסכמה סופית על הסכם פיוס בין ישראל לטורקיה. בפגישה בירושלים בין נציגי אנקרה, בראשות סגן שר החוץ הטורקי, לנציגי הממשלה גובשה טיוטה מסכמת, אולם נדרשות הבהרות נוספות בכמה סוגיות. סבב השיחות השלישי בין הצדדים יתקיים בשבועות הקרובים.

   

  אחת הנקודות המרכזיות שבמחלוקת הייתה שאלת הפיצויים למשפחות הרוגי המרמרה, כשישראל סירבה לפצות את
  משפחות ההרוגים באופן ישיר והסכימה להקמת קרן לנפגעים. במהלך הפגישה בירושלים, סוכם על מנגנון העברת הכסף, אך פערים גדולים עדיין קיימים לגבי סכום הפיצויים הסופי. כבר עתה ידוע כי השורה התחתונה תעמוד בכל מקרה על מיליוני שקלים.

   

  בחודש מרס התנצל ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחת טלפון בפני ראש ממשלת טורקיה

  רג'פ טאיפ ארדואן על אירועי המשט לעזה וההשתלטות על הספינה "מאווי מרמרה", במהלך ביקורו של הנשיא האמריקני ברק אובמה. מאז החלו דיונים סביב הפיצויים שתשלם ישראל לנפגעי המשט ולמשפחות ההרוגים.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים