שתף קטע נבחר

אסד מאשים: ישראל מוסרת למורדים היכן לתקוף

בכיר מודיעין טען כי ישראל מעדיפה שאסד ישרוד, אבל הנשיא הסורי בטוח שירושלים מסייעת למורדים. בראיון בארמונו, שנערך כשברקע קולות ירי ארטילרי, לא שלל אפשרות שהמערב יתערב: "עד אז הם שלחו את ישראל לחזק את מוראל הטרוריסטים"

שלוש פעמים בשנה האחרונה תקפה ישראל בשטח סוריה, על פי מקורות זרים, והשמידה טילי נ"מ מתקדמים וטילי קרקע-קרקע שיועדו להגיע לחיזבאללה. אבל הנשיא בשאר אסד, בראיון נדיר, טען אתמול (שבת) כי זו לא המעורבות היחידה של ישראל במלחמת האזרחים בארצו. בראיון לעיתון הארגנטיני "קלארין", טען אסד שישראל והמורדים משתפים פעולה, והפצצת כוחות האופוזיציה - בסיוע צה"ל - איפשרה למטוסי חיל האוויר לחדור את ההגנה האווירית הסורית.

 

 

מלחמת האזרחים בסוריה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

"ישראל תומכת ישירות בגורמים הטרוריסטיים בשתי דרכים", אמר אסד ופירט: "ראשית, היא נותנת להם סיוע לוגיסטי ואומרת להם אילו אתרים לתקוף ואיך לתקוף אותם. לדוגמה, הם תקפו מכ"ם שהוא חלק ממערכות נגד מטוסים, שיכול לזהות אילו מטוסים מגיעים מחוץ לארץ - במיוחד מישראל".

 

צפו באסד מתראיין

 

הראיון התפרסם ביום שבו ציטט עיתון "הטיימס" הלונדוני גורם מודיעין בכיר בישראל, שאמר שישראל דווקא מעדיפה שאסד ישרוד את מלחמת האזרחים מאשר לראות השתלטות של ארגונים איסלאמיים קיצוניים על המדינה. "עדיף את השטן שאנחנו מכירים מאשר השדים מכל קצוות העולם הערבי שישתלטו על סוריה", אמר הגורם.

 

אסד לא שלל בראיון אפשרות כי המערב, שבשנתיים האחרונות נמנע מלשלוח כוח צבאי לסוריה, בכל זאת יתערב בסכסוך שגבה עד כה יותר מ-90 אלף בני אדם והפך מיליון וחצי איש לפליטים: "זו אפשרות סבירה, במיוחד לאחר שהצלחנו להביס את הקבוצות החמושות באזורים רבים בסוריה. המדינות הללו שלחו את ישראל כדי לחזק את מוראל הטרוריסטים. אנחנו מצפים שהתערבות תתרחש בשלב מסוים, אבל היא תהיה כנראה בהיקף מצומצם".

 

לא יתפטר לטובת השלום

הראיון נערך בספרייה בארמון הנשיאות בדמשק, כשברקע נשמעו קולות ירי ארטילרי. אסד פנה לארצות הברית ורוסיה ואמר כי מאמציהן להגיע לשיחות בינלאומיות במטרה לסיים את מלחמת האזרחים לא יועילו. לדבריו, מעצמות המערב מנסות ללבות את הסכסוך, ולא לסיימו.

 

הראיון בארמון. בחוץ: ירי ארטילרי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הראיון בארמון. בחוץ: ירי ארטילרי(צילום: EPA)

   

הנשיא הסורי טען כי הפילוג הפנימי בקרב קבוצות המורדים השונות מונע כל אפשרות להפסקת אש. "הם לא גורם יחיד. הם כמה קבוצות שונות - לא עשרות, אלא מאות. הם שילוב של קבוצות, ולכל אחד מהם יש מנהיג אחד. מי יכול לאחד את אותם אלפי אנשים? אנחנו לא יכולים לדון בלוח זמנים, אם אנחנו לא יודעים מי הם".

 

אסד התייחס לוועידת השלום הבינלאומית שקורמת עור וגידים, ואמר: "לא יכול להיות פתרון חד-צדדי בסוריה. צריך לפחות שני צדדים. במציאות, כוחות האופוזיציה קשורים למדינות זרות ולא יכולים להחליט בעצמם. להאמין שוועידה פוליטית תוביל לסיום הטרור על הקרקע זה דבר לא מציאותי". כאשר נשאל אם יתפטר לטובת השלום, ענה כי הוא חייב להתמודד עם "חובתו", ולהישאר בתפקיד שאליו נבחר.

 

"איך אפשר להגדיר כוח מוגזם?"

הוא הכחיש את הדיווחים שלפיהם אנשי חיזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניים הגיעו לסוריה כדי להילחם לצד המשטר, אבל הודה שכמה מחבריהם אכן נמצאים במדינה. "אין לנו לוחמים מחוץ לסוריה. יש כאן אנשים מחיזבאללה ומאיראן, אבל הם באים והולכים מסוריה עוד זמן רב לפני שהחל הסכסוך".

 

בראיון המשיך אסד להכחיש שהמשטר השתמש בנשק כימי ושלח מסר למעצמות: "המערב משקר וממציא עדויות כדי להנדס מלחמה. ברור שכל מלחמה נגד סוריה לא תהיה קלה, זה לא יהיה טיול". הוא גם דחה את הטענות שכוחותיו משתמשים בכוח מוגזם ואמר בציניות: "איך אפשר להגדיר כוח מוגזם? איך מישהו יכול להחליט האם נעשה שימוש בכוח מוגזם? מה הנוסחה שמשתמשים בה?".


פורסם לראשונה 18/05/2013 19:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים