שתף קטע נבחר

קרב סכינים: קישקע - אאוט, קיגל טופו - אין

לשווא חיפשתי נבגי אספרגוס, נגיעות כמהין או לפחות כמה פירורי פאנקו. בריאליטי הזה היו כמה מיגבלות: רק בזול, רק בריא, רק לא בשרי. תום פרנץ ושאול יהלום דירגו 130 בשלניות (ובשלן!) שנוהגות לפנק בשגרה פעוטות בני שלוש

לאחר עשור גדוש במאורעות ריאליטי, נדמה כי רף הגירוי הישראלי הגיע אל נקודת הקצה. אילו עוד משימות, פרועות ככל שתהיינה, יכולה הפקת בני אנוש עוד להעלות על דעתה? הרי הציבור כבר הורגל לראות על המסך אנשים הננגחים בידי שוורים מועדים בדרכם האחרונה אל המיליון, וסלבריטאים העסוקים במשימת מסיק עוגיות קוקוס באיי הפסחא.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

איך אפשר לחדש? בעוד סיפור קורע לב מהפריפריה על בן יחיד שאחיו השליכוהו לבור שמים אין בו, אך רייטינג יש בו? האמת שלא ידעתי למה לצפות מקרב הסכינים המשונה. במה כבר יכול ארגון נשים דתי להפתיע בתחום הקולינריה של הקינדערלך? גפילטע-פיש אנד צ'יפס?

 

בזכות נשים בשלניות

"אתם עובדים מאוד-מאוד מבולגן", קידם את פני קולו המהדהד של השף עדי שוורץ, במטבח רחב המימדים של "לגעת באוכל" שבפתח תקווה. "מה כל הכלים האלה?" נזף השף הזועם בעשרות נשים שעמלו תחת שרביטו במרץ על רשימת חומרי הגלם, שמהם ירכיבו את המנות המתחרות.

 

בשם אייל שני! איך מכינים מנות גורמה ברמת שלושה כוכבי מוצ"ש, מתקציב מוגבל של 80 ש"ח בלבד? הבשלניות עם תום פרנץ (צילום: יוסי זליגר) (צילום: יוסי זליגר)
בשם אייל שני! איך מכינים מנות גורמה ברמת שלושה כוכבי מוצ"ש, מתקציב מוגבל של 80 ש"ח בלבד? הבשלניות עם תום פרנץ(צילום: יוסי זליגר)

 

לשווא חיפשתי בהן נבגי אספרגוס, נגיעות כמהין או לפחות כמה פירורי פאנקו. מסתבר שלתחרות הריאליטי הזו כמה הגבלות שטרם נראו על המרקע הישראלי. "יש פה רק חמרי גלם המופיעים ברשימת מטבחי המעונות של 'אמונה", נשבעה לי שמרית לובלסקי, מנהלת אקדמיה קולינרית בתפקידה, בשמו של אייל שני. בנוסף, כל המנות שתוגשנה הן על טהרת הכשרות, ולכן הוגשו מנות שהן בחזקת חלבי או פרווה בלבד. אה, עוד משהו. זה כנראה הריאליטי הראשון שבו כבודו לא שוכח לברך לפני האוכל. בכל זאת, קצת יידישקייט.

 

המתמודדות בתחרות לוהקו ממיטב המעונות של רשת "אמונה" הפזורים ברחבי ישראל. מדובר ב-130 בשלניות (ובשלן אחד!) המאכילות מדי יום 9,000 ילדים במעונות הרשת. התחרות נועדה להוציא אל האור את המבשלות, שלרוב נמצאות במעמקי המטבחים ואינן זוכות לחמש-עשרה דקות התהילה שלהן הן, ללא ספק, ראויות.

 

שאול יהלום בספינג' תקשורתי (צילום: יוסי זליגר) (צילום: יוסי זליגר)
שאול יהלום בספינג' תקשורתי(צילום: יוסי זליגר)

 

כצפוי, התגובות לקיום התחרות עוררו התרגשות גדולה, מנתיבות ועד לקצרין. בתום השלבים המוקדמים בחר השף עדי שוורץ את המבשלות שהתבלטו ועלו לשלב הגמר. מעטפות חתומות נשלחו, ובהן שמות העולות לשלב הבא. גרף המתח נסק והשמועות רצו. הדריכות במטבחי המעונות עלתה לשיאים שכמותם לא נודעו מאז ההכרעה בין הראל סקעת למויאל, או בין דוד לגליית.

 

גמר טוב

המשימה שציפתה למתמודדות בגמר, ירדה מההפקה כדלהלן: הכנת מנות גורמה ברמת שלושה כוכבי מוצ"ש, מתקציב מוגבל של 80 ש"ח בלבד.

 

עם שוך ההתרגשות הגדולה, הפתיעו הבשלניות ולא הצהירו על כוונתן להביא שלום לעולם, רק דיאטה (צילום: יוסי זליגר) (צילום: יוסי זליגר)
עם שוך ההתרגשות הגדולה, הפתיעו הבשלניות ולא הצהירו על כוונתן להביא שלום לעולם, רק דיאטה(צילום: יוסי זליגר)

 

המתמודדות נחלקו לקבוצות בנות שלוש בשלניות, נאלצו לבחור רכיבים בתקציב המוגבל האמור, ללא היכולת

לקפוץ לרגע ל"רמי לוי" כדי להשלים חוסרים. להפתעתי נראה היה כי טרנד הבריאות אינו פוסח גם על ענפי המסעדנות המתבססים על הגיל הרך. לשאלתי האם בקרוב יידרשו הפעוטות לכרסם סאשימי, ללגום מיץ נבט-חיטה טרום נבוטה - ולנשנש זרעי פשתן מוריקים, ענתה יו"ר "אמונה", ליאורה מינקה: "היה לנו די קשה לשכנע את המבשלות שפחות שמן וסוכר זו לא קמצנות, זאת בריאות".

 

ההכנות נגמרו וכולם ציפו במתח להכרעת השופטים, ובהם: כוכב "מאסטר שף", תום פרנץ; מבקר המסעדות התורניות, שאול יהלום, ומינקה עצמה. בעניין זה עלי לציין כי אדם שלא שמע את שאול יהלום מתפייט בתיאורי קציצות, לא שמע שירה אפית מימיו. "אז ממה טעמת?" שאלתי. "באופן כללי, מהכל", ענה יהלום, ואף הואיל לפרט את המנעד: "קציצות דגים, קציצות סויה, קציצות תפוחי אדמה עם בצל מטוגן", ולשם הגיוון אף הוסיף: "וגם כמה קציצות פלאפל נהדרות". האם יוכל מי מקוראינו לזהות את המילה המנחה שבפיסקה?

 

בסופו של דבר, הוכרזה קבוצת המנצחות של רונית, קלריס ואילנה. לאחר מעמד חלוקת הפרסים (מארז כלי מטבח מושקע, אם ממש התעניינתם) ועם שוך ההתרגשות הגדולה, הפתיעו הבשלניות ולא הצהירו על כוונתן להביא שלום לעולם, רק להכין אוכל מופחת שומנים וסוכרים עבור אלה שיגדלו לדור שבו אולי סוף-סוף ייצא הנשיא פרס לפנסיה.

 

סוף דבר הכל נבלע

אז האם יש אמת בטענות כי ניתן לבשל כמעט ללא שמן, או שמא מדובר בספינג' תקשורתי? בניגוד לתוכניות ריאליטי שהמציאות רחוקה מהן כרחוק מזרח ממערב, את תוצרי הריאליטי הזה יאכלו ילדים רבים במציאות, ואין לנו אלא לברך על המגמה הפושה במחננו - לעבור למזון בריאות יהודי. קישקע - אאוט. קיגל טופו - אין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי זליגר
חשוד. זה מריח כמו שניצל
צילום: יוסי זליגר
מומלצים