שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אסון ברמת הגולן: חייל צה"ל נהרג מפיצוץ מוקש

  רב"ט רועי (ישראל) אלפי, לוחם הנדסה קרבית בן 19 מגן יבנה שהשתתף בהכשרה שכללה פינוי שדה מוקשים, נהרג מפיצוץ מוקש נגד טנקים ליד מושב יונתן. הודעה נמסרה למשפחתו. שני חיילים נפגעו קל מאוד מההדף. הופסקה פעילות סילוק המוקשים בצה"ל: "לא יודעים מה הסיבה לפיצוץ"

  אסון במהלך פינוי שגרתי של מוקשים: הבוקר (יום ד') הותר לפרסום כי רב"ט רועי (ישראל) אלפי, בן 19 מגן יבנה מחיל ההנדסה, נהרג אתמול בצהריים מפיצוץ של מוקש ישן נגד טנקים בדרום רמת הגולן. הודעה נמסרה למשפחתו. שני חיילים נוספים נפגעו קל מאוד באירוע. האירוע התרחש במהלך פינוי שדה מוקשים סמוך למושב יונתן. כוחות שהוזעקו למקום נאלצו לקבוע את מותו של אלפי. בצבא פתחו בחקירת נסיבות האירוע ובמקביל הוחלט להפסיק את פעילות פינוי המוקשים בצה"ל עד לסיום תחקיר האירוע.

   

  עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  פעילות פינוי שדות מוקשים נחשבת שגרתית עבור לוחמי חיל ההנדסה, הן באזור רמת הגולן והן בבקעת הירדן. המוקש שהתפוצץ באירוע בצהריים מיועד לפגוע בטנקים והוא בעל נפח חומר נפץ גדול יותר מאשר מוקשים קטנים שאמורים לפגוע בבני אדם.

   

  לוחם בהנדסה קרבית נהרג מפיצוץ מוקש    (צילום: עידו בקר ואביהו שפירא)

  לוחם בהנדסה קרבית נהרג מפיצוץ מוקש    (צילום: עידו בקר ואביהו שפירא)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אלפי, שהתגייס לצה"ל לפני כמה חודשים, ביצע את משימת פינוי המוקשים כחלק מהכשרתו ביחד עם חבריו שהגיעו מפרק אימון מתקדם בבסיס בית הספר למקצועות ההנדסה. פינוי שדה המוקשים אינו קשור למתיחות בגבול הסורי, והוא חלק מסדרת פינויי מוקשים שמבצע צה"ל בכמה אזורים. כחלק מהחקירה, הגיע למקום גם מפקד פיקוד צפון, אלוף יאיר גולן. מפקד זרוע היבשה, אלוף גיא צור, מינה צוות מומחים לתחקור האירוע, בראשות אלוף-משנה.

   

  גורם בכיר בחיל הנדסה אמר כי בצה"ל עדיין לא יודעים מה הסיבה לפיצוץ: "זה לא מוקש שלא ראו אותו לפני כן, אלא מוקש שנחשף היום במהלך הפעילות יחד עם מוקשים אחרים וסומן. זה מוקש ישראלי שהיה לנו מידע לגביו".

   

  הגורם הוסיף כי "הוא היה עם כל ציוד המגן וכל לבוש המגן כמו יתר החיילים, וזו הייתה הרמת שדה המוקשים הראשונה שלו. הם עברו את כל ההכנות הנדרשות. נמצאו מוקשים בהמשך השורה מלבד המוקש שהתפוצץ. במוקש כזה יש 10 ק"ג חומר נפץ, מספר חיילים נוספים באותה חוליה עפו אבל נפגעו קל מאוד. בוצעה סריקה ראשונית כדי לזהות את השלד של שדה המוקשים והם היו בשלב הזיהוי של השורות בשדה המוקשים".

   

  נהרג ממוקש נגד טנקים (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  נהרג ממוקש נגד טנקים(צילום: אביהו שפירא)

    

  תחקיר ראשוני העלה כי החייל, שהיווה חלק מחוליית פינוי מוקשים שמנתה שלושה חיילים, עמד בסמיכות למוקש בזמן הפיצוץ. הפלוגה שאליה השתייכה החוליה הגיעה לשדה מוקשי הנ"ט שהוטמנו בשנות ה-90 והחלה בהכנות לפינוי המוקשים, שכללו חיפוש וחישוף.

   

  הקצינים הבכירים בשטח בזמן האירוע היו מפקד הפלוגה ומפקד ההכשרה, קצין בדרגת רב-סרן. המוקש שהתפוצץ לא הפעיל מוקשים סמוכים. "אירוע כזה, שחייל עומד ליד מוקש שמתפוצץ, לא היה לנו", הסביר הגורם הבכיר בחיל, "מוקשים לרוב מופעלים ממנגנוני לחץ כתוצאה מדריכה, וכאן לא הייתה דריכה. בנוסף, מוקש נ"ט כזה מופעל מדריכת רכב משוריין או משקל של לפחות 150 ק"ג".

   

  על השאלה מדוע לא בוצע הפינוי באמצעים מכניים הנדסיים כבדים השיב הגורם הבכיר כי שימוש באמצעים מכניים מתבצע בפינוי מוקשים נגד אדם. לדבריו, "זו הדרך שבה אנו מפנים מוקשי נ"ט. הפיצוץ עצמו אירע במהלך הרחבת פעילות החיילים אך בשלבי החישוף הראשונים. אנו עושים פעילות כזו כל השנה ויש לנו מרשם מסודר על שדות המוקשים כמו במקרה זה". הגורם ציין עוד כי לוחמי מסלול ההכשרה בפלוגה שבה אירע האסון, אמורים להיקלט בקרוב בגדודי ההנדסה: "זו פעילות שאנו עושים גם בקורסי מ"כים ובקורסי הקצינים שלנו. הם עברו את כל מערכת ההכנות הנדרשת".

   

  המקרה הקשה הקודם שבו נפגע חייל צה"ל מפיצוץ מוקש אירע במאי 2007. החייל ששירת בבסיס חיל האוויר בדרום עלה אז על מוקש באזור קטורה בערבה ונפצע קשה. מתחקיר האירוע עלה אז כי החייל חצה גדר ונכנס בשוגג לאזור שבו מוטמנים מוקשים צה"ליים.

   

  המאבק של דניאל יובל 

  במרס 2011 אושר בכנסת "חוק פינוי המוקשים", שהועלה בעקבות האסון שפקד את הנער דניאל יובל. הנער נפצע קשה בפברואר 2010 מפיצוץ של מוקש כשטייל עם משפחתו ברמת הגולן. בעקבות האירוע נקטעה רגלו של דניאל.

   

  זמן קצר לאחר מכן דניאל התאושש ויצא למסע הסברה ברחבי העולם ובדרך רתם למטרתו - פינוי שדות מוקשים, גם כמה מחברי הכנסת. "אנחנו מאושרים, במיוחד דניאל מאושר", בירכה אמו טלי לאחר אישור הצעת החוק, "הוא עבד על זה כל השנה". האם גם הבטיחה: "הוא ימשיך במאבק כדי שגם יישמו את החוק ולא רק יסתפקו באישורו".

   

  החוק הוא פרי יוזמתו של ח"כ צחי הנגבי ולאחר סיום כהונתו הקודמת בכנסת, לקח ח"כ לשעבר רוני בר-און את המושכות לידיו. החוק קבע כי יש להסדיר את פינוי שדות המוקשים באמצעות רשות לפינוי שדות המוקשים שתפעל במשרד הביטחון. כמו כן נקבע אז כי פינוי שדות המוקשים יבוצע על-ידי חברות המתמחות בכך, בהתאם למפרט שתקבע הרשות, ולצד כל חברה תפעל חברה נוספת לצורכי בקרה.

   

  Read this article in English

   


  פורסם לראשונה 21/05/2013 21:56

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רב"ט רועי אלפי
  צילום: אביהו שפירא
  שדה המוקשים שבו נהרג החייל
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים