שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הלוחם יממה לפני האסון: "פינוי מוקשים זה מגניב"
  רב"ט רועי אלפי, שנהרג בפיצוץ של מוקש ישן נגד טנקים ברמת הגולן, התגאה מאוד בשירות הקרבי. קרובים וחברים הגיעו לבית המשפחה בגן יבנה ומתקשים לנחם את הוריו ואת ארבעת אחיו. חברו: "רועי תמיד חייך כשמסביבו היו עצובים וכועסים"

  "אני מוהנדס, אני הולך באימון לפרק מוקשים, זה מגניב". יממה לפני שנהרג בפיצוץ מוקש ברמת הגולן, שוחח רועי אלפי ז"ל עם חברו הטוב נאור אספיר וסיפר לו שוב על הגאווה שאחזה בו כלוחם בשירות בהנדסה קרבית. רועי (19) נטל חלק אתמול (יום ג') בתהליך חישוף של מוקשים סמוך למושב יונתן ונהרג בפיצוץ של מוקש ישן נגד טנקים. טרם נקבע מועד הלווייתו.

   

  עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  משעות הבוקר המוקדמות הגיעו קרובי משפחה וחברים לבית משפחת ההרוג בגן יבנה בניסיון לנחם את הוריו וארבעת אחיו של הלוחם שהתגייס ליחידה בנובמבר האחרון לשירות קרבי. הקרובים סיפרו על "ילד מקסים, ילד טוב, ילד נהדר. מלאך שלא יודע להגיד לא, בחור קורן, מחייך ומלא חברים. קשה לנו מאוד, המוח לא מעכל איך נתמודד עם החלל שנוצר".

   

  לוחם בהנדסה קרבית נהרג מפיצוץ מוקש    (צילום: עידו בקר ואביהו שפירא)

  לוחם בהנדסה קרבית נהרג מפיצוץ מוקש    (צילום: עידו בקר ואביהו שפירא)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  רועי היה בן הזקונים של דן, בעל עסק בתחום הנדל"ן ומרים, עובדת בבית הספר נעמי שמר ביישוב. החבר נאור סיפר כי "הייתי איתו מגיל אפס, היינו חברים הכי טובים, נהנים לעשות הכול, אפילו סתם לשבת על הספה. אני לא יודע למה זה קרה דווקא לו. כל החברים רצו להיות קרביים, להראות לבורא עולם ולמשפחות מה אנחנו שווים, שיהיו גאים בשביל מה שאנחנו נותנים למדינה".

   

  על השיחה האחרונה שהתקיימה יממה לפני האסון סיפר נאור כי "הוא סיפר לי שהוא הולך לסלק מוקשים ואמר ש'זה מגניב'. לאן הוביל אותו ה'מגניב' הזה. הייתי צוחק עליו שההתמודדות שלי בצבא היא יומיומית ושלו תהיה בשעת מלחמה, אבל נראה שטעיתי. אני לא חושב שהוא פחד, הוא תמיד חייך כשמסביבו היו עצובים וכועסים. הוא דאג לחייך וזה השפיע על כולם. הוא הסב לכולם אושר".

   

  רועי אלפי (מימין, בלבן). "הסב לכולם אושר" ()
  רועי אלפי (מימין, בלבן). "הסב לכולם אושר"

   

  בית משפחת ההרוג בגן יבנה, הבוקר (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
  בית משפחת ההרוג בגן יבנה, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

   

  "הוא היה בחור מצחיק מאוד ופשוט לא מגיע לו למות",  סיפר עדיאל כהן, בן דודו של רועי. "אנחנו לא ממש יודעים מה קרה באירוע, שמענו רק מהתקשורת. אנחנו יודעים שהוא בא לטפל במוקש שלא היה אמור להתפוצץ והתפוצץ. יש בנו כעס, אבל רוצים קודם להבין מהגורמים הרשמיים מה קרה שם".

   

  אסון באימון השגרתי. רמת הגולן, אתמול (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  אסון באימון השגרתי. רמת הגולן, אתמול(צילום: אביהו שפירא)

    

  בתוך כך, בצה"ל ממשיכים לחקור את נסיבות האירוע. אלפי ביצע את משימת פינוי המוקשים כחלק מהכשרתו ביחד עם חבריו שהגיעו מפרק אימון מתקדם בבסיס בית הספר למקצועות ההנדסה. פינוי שדה המוקשים אינו קשור למתיחות בגבול הסורי, והוא חלק מסדרת פינויי מוקשים שמבצע צה"ל בכמה אזורים. כחלק מהחקירה, הגיע למקום גם מפקד פיקוד צפון, אלוף יאיר גולן.

   

  גורם בכיר בחיל ההנדסה אמר אמש כי בצה"ל עדיין לא יודעים מה הסיבה לפיצוץ: "זה לא מוקש שלא ראו אותו לפני כן, אלא מוקש שנחשף היום במהלך הפעילות יחד עם מוקשים אחרים וסומן. זה מוקש ישראלי שהיה לנו מידע לגביו".

   

  הגורם הוסיף כי "הוא היה עם כל ציוד המגן וכל לבוש המגן כמו יתר החיילים, וזו הייתה הרמת שדה המוקשים הראשונה שלו. הם עברו את כל ההכנות הנדרשות. נמצאו מוקשים בהמשך השורה מלבד המוקש שהתפוצץ. במוקש כזה יש 10 ק"ג חומר נפץ, מספר חיילים נוספים באותה חוליה עפו אבל נפגעו קל מאוד. בוצעה סריקה ראשונית כדי לזהות את השלד של שדה המוקשים והם היו בשלב הזיהוי של השורות בשדה המוקשים".

   

  ההרוג עמד סמוך למוקש 

  תחקיר ראשוני העלה כי החייל, שהיווה חלק מחוליית פינוי מוקשים שמנתה שלושה חיילים, עמד בסמיכות למוקש בזמן הפיצוץ. הפלוגה שאליה השתייכה החוליה הגיעה לשדה מוקשי הנ"ט שהוטמנו בשנות ה-90 והחלה בהכנות לפינוי המוקשים, שכללו חיפוש וחישוף.

   

  הקצינים הבכירים בשטח בזמן האירוע היו מפקד הפלוגה ומפקד ההכשרה,

   קצין בדרגת רב-סרן. המוקש שהתפוצץ לא הפעיל מוקשים סמוכים. "אירוע כזה, שחייל עומד ליד מוקש שמתפוצץ, לא היה לנו", הסביר הגורם הבכיר בחיל, "מוקשים לרוב מופעלים ממנגנוני לחץ כתוצאה מדריכה, וכאן לא הייתה דריכה. בנוסף, מוקש נ"ט כזה מופעל מדריכת רכב משוריין או משקל של לפחות 150 ק"ג".

   

  על השאלה מדוע לא בוצע הפינוי באמצעים מכניים הנדסיים כבדים השיב הגורם הבכיר כי שימוש באמצעים מכניים מתבצע בפינוי מוקשים נגד אדם. לדבריו, "זו הדרך שבה אנו מפנים מוקשי נ"ט. הפיצוץ עצמו אירע במהלך הרחבת פעילות החיילים אך בשלבי החישוף הראשונים. אנו עושים פעילות כזו כל השנה ויש לנו מרשם מסודר על שדות המוקשים כמו במקרה זה". הגורם ציין עוד כי לוחמי מסלול ההכשרה בפלוגה שבה אירע האסון, אמורים להיקלט בקרוב בגדודי ההנדסה: "זו פעילות שאנו עושים גם בקורסי מ"כים ובקורסי הקצינים שלנו. הם עברו את כל מערכת ההכנות הנדרשת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים