שתף קטע נבחר

מרקל הנערה "הקומוניסטית", באימונים צבאיים

על רקע טענות שתפקידה במשטר הקומוניסטי היה משמעותי מכפי שהודתה, פורסמה תמונה של קנצלרית גרמניה במדי תנועת הנוער של מזרח גרמניה, מחייכת במהלך תרגול צבאי. עוזרה: היא לא משועשעת

היום התמונה המחויכת הזאת לא מעלה חיוך על פניה של קנצלרית גרמניה. לאחרונה נאלצה אנגלה מרקל, אחת המנהיגות החזקות אך גם השנואות באירופה, להתמודד עם טענות על כך שמילאה במשטר הקומוניסטי תפקיד פעיל יותר מכפי שהודתה. אמש (יום ג') פרסם ה"דיילי מייל" הבריטי תמונה שלה במדים כנערה במהלך אימונים במזרח גרמניה.

 

חדשות נוספות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

מרקל מובילה את מאמצי האיחוד האירופי בהתמודדות עם משבר החוב, ועמידתה האיתנה על קיצוצים נרחבים כתנאי לקבלת סיוע מהאיחוד הפכה אותה לשנואה במדינות החייבות. ביוון היא מוצגת באורח קבע בהפגנות במדי אס-אס וכ"היטלר חדש" של אירופה.

 

מרקל צועדת בסך. תרגילי סדר, ניווט ועזרה ראשונה ()
מרקל צועדת בסך. תרגילי סדר, ניווט ועזרה ראשונה

מרקל במדים נאציים על גלויה ביוון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרקל במדים נאציים על גלויה ביוון(צילום: רויטרס)

התמונה שפורסמה צולמה ב-1972, כשמרקל הייתה בת 17, במסגרת אימונים בבית הספר התיכון בעיר טמפלין שבה גדלה. היא הועברה לידי עיתון גרמני על ידי חברה לספסל הלימודים, סוניה פלסברג, בת 58.

 

"כשהיינו באימונים כולנו ישנו בחדר עם מיטות קומתיים", סיפרה פלסברג על התרגילים הצבאיים, "ביום למדנו על טיפול בפצועים, כמו מה שלומדים בקורס עזרה ראשונה של הצלב האדום. אבל גם היינו צריכים לתרגל צעידה וללמוד להשתמש במפות ובמצפן בסיורים בטבע. זה היה לפני זמן רב אבל אני זוכרת זאת היטב – וגם את אנגלה".

 

ספר חדש, "החיים הראשונים של אנגלה מ", טוען כי הקנצלרית הייתה מחויבת למשטר הקומוניסטי יותר מכפי שהודתה, או הייתה רוצה להודות. על פי הספר, היא הייתה אחראית על החינוך המרקסיסטי ביחידת נוער של המדינה, תפקיד שהוא מעבר לחובותיה כנערה שגדלה תחת משטר קומוניסטי, מאחורי מסך הברזל.

 

מרקל במדים נאציים בעיתון ספרדי, עם סמל האירו במקום צלב קרס ()
מרקל במדים נאציים בעיתון ספרדי, עם סמל האירו במקום צלב קרס

מרקל כ"מחסלת" על שער עיתון שמאל. "המנהיגה המסוכנת באירופה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרקל כ"מחסלת" על שער עיתון שמאל. "המנהיגה המסוכנת באירופה"(צילום: רויטרס)
 

מרקל התייחסה לטענות בביטול השבוע ואמרה כי תמיד דיברה על עברה בגילוי לב ועל פי מיטב זיכרונה. "אני יכולה להסתמך רק על הזיכרונות שלי, אתם חייבים לקבל את זה. אם יצוץ עוד משהו, אני אוכל לחיות עם זה. מה שחשוב הוא שמעולם לא הסתרתי דבר".

 

היא גם התייחסה בבדיחות לאפשרות של גילוי עוד "שדים מהעבר" כשאמרה: "זה תמיד קורה, כשמשהו צץ וכמובן נראה שונה מאוד מהפרספקטיבה של מערב גרמניה, אנשים אומרים 'היא לא סיפרה לנו את זה עדיין'. לא יודעת, אולי יש עוד דברים שלא דיברתי עליהם כי איש לא שאל אותי על אודותיהם".

 

והיום - מתלוצצת עם האפיפיור פרנסיסקוס  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
והיום - מתלוצצת עם האפיפיור פרנסיסקוס (צילום: AFP)

 

מרקל דיברה בעבר על תפקידה החינוכי-תרבותי בתנועת "הנוער הגרמני החופשי", תנועה שהרוב המוחלט של בני נוער במזרח גרמניה הצטרפו לשורותיה. מרקל שימשה בתפקיד בשנות ה-30 המוקדמות לחייה, בעת שעבדה כמדענית במכון מחקר. היא המעיטה בערכו הפוליטי של התפקיד ואמרה כי כלל ארגון סיורים, הזמנת כרטיסי תיאטרון וארגון ערבי קריאה של סופרים סובייטים צעירים.

 

מרקל, שתתמודד בבחירות בשנה הבאה לכהונה שלישית כקנצלרית, לא הגיבה לפרסום התמונה. אך על פי אחד מעוזריה, שצוטט בעיתון הבריטי, "הגברת הקנצלרית לא הייתה משועשעת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרקל מחייכת באימון, לצדה קצין
מומלצים