שתף קטע נבחר

קבינט הדיור: 150 אלף דירות להשכרה ב-10 שנים

קבינט השרים לדיור, בראשות שר האוצר, התכנס לדיון ראשון והקים מטה לאומי לדיור שיקדם את תוכניות הדיור להשכרה לטווח ארוך. הדירות יושכרו במחיר קבוע לטווח ארוך, במטרה לצנן את שוק הנדל"ן. חלקן ייבנו בפריפריה ורבע מהן יושכרו למורים, שוטרים ואחיות

קבינט השרים לדיור, בראשותו של שר האוצר יאיר לפיד, התכנס היום (ד') לישיבה ראשונה ובסיומה קיבל החלטה לייסד מטה לאומי לדיור במשרד האוצר, שיהיה ממונה על קידום התכנית לדיור להשכרה לטווח ארוך. המטה יכלול 7 עובדים הכפופים לשר האוצר ועבודתו תתוקצב בסכום של 5 מיליון שקל לשנה. תפקידו יהיה לפקח על יישומה של התכנית להקמת 150 אלף דירות במרכז הארץ ב-10 השנים הקרובות, שיושכרו לציבור במחיר קבוע לתקופות ארוכות.

 

 

הדירות ייבנו במימון של קרנות הפנסיה וחברות הביטוח בישראל, שמשקיעות כבר בפרויקטים דומים בחו"ל. החברות ייהנו מפטור ממס על ההכנסות משכירות ומהנחה משמעותית במחיר הקרקע. בתמורה יציעו חלק מהדירות במחיר מופחת וחלק מהדירות במחיר מלא, אך בכל מקרה ישכירו את הדירות לתקופות של לפחות 3 שנים.

 

מטרת הפרויקט היא לתת מענה לחלק ממצוקת הדיור הקיימת בישראל. תנאי השכירות בשוק החופשי, שבו לרוב מושכרות דירות לשנה בלבד מבלי אופציה להארכה ומבלי הבטחה ששכר הדירה לא יעלה משנה לשנה, תורמים כיום לכך שזוגות צעירים מעוניינים לרכוש דירה בהקדם האפשרי. מגמה זו תורמת להתגברות הביקוש לרכישת דירות ותומכת בעליות המחירים.

 

באמצעות הקמת פרויקטים לשכירות לטווח ארוך, מעוניינים בממשלה להביא לכך שגם הורים לילדים, שזקוקים במיוחד ליציבות במקום מגוריהם, על מנת שלא להעביר את הילדים ממוסד לימוד למוסד לימוד מדי שנה, יוכלו לדחות בכמה שנים את רכישת הדירה וכך לצנן את הביקוש לדירות חדשות.

 

המטה שיוקם יכלול נציגים מכמה משרדי ממשלה. תפקידו יהיה לנסח את המדיניות הממשלתית בנוגע לשכירות ארוכת טווח, ולתאם את העבודה בנושא בין משרדי הממשלה השונים. בין היתר, ידון המטה ביסוד מסלול תכנוני מיוחד ומזורז לפרויקטים אלה, בשיעור התשואה שמעוניינת הממשלה להעניק לחברות שניגשות למכרזים, בשיעור ההנחה לזכאים לדיור מוזל, בקריטריונים לזכאות להנחה ובאורך החוזים. המטה יגיש תכנית מפורטת לאישורו של קבינט הדיור תוך 90 יום.

 

"מורה יגור ליד תלמידיו"

ההחלטה על הקמת מערך דירות להשכרה לטווח ארוך התקבלה עוד בימיה של הממשלה הקודמת ועד עתה התקיימו שני מכרזים, האחד ברעננה והאחד בבאר שבע. ההחלטה הנוכחית הוסיפה כמה אלמנטים חדשים לתכנית. הראשון הוא העברת הפרויקטים למסלול תכנוני מיוחד, שיקצר את זמן הקמתם. השני הוא קביעת שיעור מסוים של דירות שייבנו בפריפריה בשיטה זו והשלישי הוא ההחלטה שרבע מהדירות יושכרו למורים, שוטרים ואחיות.

 

שר האוצר לפיד שהתעקש על הוספת האלמנט האחרון עוד במהלך מערכת הבחירות, ציין היום כי "יש אלמנט חברתי יפה בכך ששוטר גר ליד האנשים עליהם הוא שומר, שמורה גר ליד תלמידיו".

 

שר הפנים גדעון סער, שהתעקש על הקצאת דירות לפריפריה התייחס לנושא ואמר כי "חשוב שהפרויקט לא יפסח על הפריפריה. אמנם זו הייתה טעות חמורה בתקופת ממשלת קדימה לעצור את הבנייה במרכז הארץ, דבר שתרם משמעותית לזינוק במחירי הדיור, אך חיוני שהפרויקט יכלול את אזורי הפריפריה לצד המרכז".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
המטרה: לצנן את שוק הדיור. לפיד
צילום: AP
מומלצים