שתף קטע נבחר

שותפות הגז שילמו רק שליש מהתמלוגים למדינה

נובל אנרג'י ודלק הקטינו חד-צדדית את התמלוגים לפרויקט הקידוח ים תטיס בכ-10 מיליון שקל לחודש. הסיבה: הן מבקשות להכיר בהוצאות חריגות שביצעו

השותפות בפרויקט ים תטיס, קבוצת דלק ונובל אנרג'י, הקטינו חד-צדדית את היקף התמלוגים שהן משלמות למדינה. החברות, ששילמו מראשית השנה רק כשליש מהתמלוגים שנדרשו לשלם על ידי המדינה, הפחיתו את התשלומים בכ-10 מיליון שקל לחודש.

 

 

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

נובל ודלק טוענות כי המדינה צריכה להכיר להן בהוצאות שהיו להן על פיתוח מאגרי הפיניקלס הצמודים לים תטיס וחיבור אסדת תמר לאסדת ים תטיס.

 

קידוח גז טבעי (צילום: Shuttestock) (צילום: Shuttestock)
קידוח גז טבעי(צילום: Shuttestock)

 

מאגר ים תטיס היה עד לפני כמה שבועות מאגר הגז הטבעי היחד שסיפק גז טבעי לישראל בקביעות, וככזה גם היה אמור להיות מקור התמלוגים העיקרי וכמעט הבלעדי לקופת המדינה. 

 

דו"ח ועדת ששינסקי העלה כי השיטה הנהוגה בישראל הביאה לידי כך שבשנים 2004־2009 עמדו היקפי התמלוגים ששילמה השותפות על 649 מיליון שקל. אלא שבשל הטבות מס ייחודיות (הכרה בפחת במאגר ובהוצאות שונות‭,(‬ היא קיבלה הטבות מס של 710 מיליון שקל – כך שבפועל קוזזו התמלוגים ששילמה השותפות. הוועדה קבעה כי יש לבטל את ההטבות בעתיד. 

 

לצורך חישובי התמלוגים, המדינה מכירה לשותפויות בהוצאות שיש להן על פיתוח מאגרים חדשים. שותפות ים תטיס פנתה לאחרונה למשרד האנרגיה וביקשה להפחית את היקף התמלוגים שהיא משלמת על רקע העלויות שהיו לה בפיתוח מאגרי הפיניקלס (כיסי גז קטנים שנקדחו בתקופת המחסור בגז טבעי כדי לנסות להגדיל את התפוקה) וחיבור אסדת תמר לאסדת ים תטיס לצורך הזרמת הגז לארץ.

 

עד כה, כשהיו לשותפות השגות, הנוהג היה שהן משלמות עד שהנושא נבדק על ידי אנשי המשרד, ואם טענותיהן מתקבלות, הכסף מקוזז להן מת־ שלומים עתידיים או מוחזר להן, אלא שבחודשים האחרונים גילו במשרד האנרגיה כי השותפות החלו לקזז חד-צדדית את הסכומים שלדעתן יש להפחית להן מתשלום התמלוגים. היקף הקיזוז עמד בתחילת השנה על כ-11 מיליון שקל בחודש, והוא למעשה שני שלישים ממה שהיו אמורות לשלם. במשרד האנרגיה הגדירו את פעולת החברות כ"הפרה‭,"‬ ובעקבות זאת סירבה מועצת הנפט לאפשר העברת תמלוגים מקבוצת דלק וחברת דלק אנרגיה לדלק תמלוגים.

 

גורמים בשותפות טוענים ששילמו ב-2012 יותר תמלוגים ממה שמגיע למדינה לפי נוסחה מוסכמת, והמדינה הבטיחה לבחון את טענותיהם. לטענתם, המדינה לא גיבשה איתם מנגנון מסודר להחזר כספים, ולכן לא יכלו להגיע איתה לסיכומים. לטענתם, בימים האחרונים הועבר להם מתווה להסדר החזר כספים, ואם זה יכלול את כל המרכיבים הנדרשים, בכוונת השותפות לשלם למדינה את הסכומים המלאים על פי חישוביה, ובמקביל תימשך ההתדיינות על ההחזר.

 

מנובל אנרג'י נמסר שהיא בוחנת את הנושא מול משרד האנרגיה ותשלם כל שקל שיידרש. במשרד האנרגיה סירבו להתייחס.

 

נובל אנרג'י הודיעה אתמול כי במאגר כריש יש ‭TCF 1.8‬ גז טבעי. מדובר ב-‭BCM 50‬ גז טבעי, כמות כפולה ממה שהיה בים תטיס במקור.

   

הידיעה התפרסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים