שתף קטע נבחר

השוטרים שהמשטרה לא רוצה שתכירו

ניצב משנה ניסה להיכנס למופע בלי לשלם ואיים, קצין קיבל "הלוואה" כדי לעזור למאבטח לקבל ג'וב, שוטר ניסה להסתיר פגעי תאונה במדבקה - אלה ועוד בדו"ח המשמעת שהמשטרה לא מעוניינת להפיץ. ואם הייתם עושים דברים כאלה בעבודה?

קצין שקיבל הלוואה ממאבטח והבטיח לגייסו למשטרה, קצין בכיר שביקש להיכנס למופע עם בני משפחתו בלי כרטיס, ואחר ששלח מתנה לסגן מפקד המחוז כדי להתקבל לתפקיד חדש: כל אלה הם רק חלק ממקבץ מקרי התנהלות בלתי ראויה של שוטרים, שהועמדו לאחרונה לדין במשטרה הרחק מעיני הציבור. דו"ח מיוחד של מחלקת המשמעת במשטרה, שמסכם את עבירות השוטרים והקצינים רק בחודש אחד, הגיע לידי ynet וממנו עולה כיצד מוסתרים מעשיהם של שוטרי ישראל ובאיזו דרך מגונן עליהם הארגון.

 

עוד עדכונים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

כמעט בכל המקרים, מדובר במעשים שאם היו מיוחסים לאזרח מן השורה, היו כנראה מובילים להליך פלילי. המקרה הראשון שנדון בדו"ח הוא זה של קצין משטרה ביחידת המעברים שקיבל לחשבונו הפרטי סכום של 25 אלף שקלים כהלוואה ממאבטח. בתמורה הוא הפעיל קשרים כדי לקבלו לשירות המשטרה. הוא הורשע בבית הדין בעבירה של התנהגות שאינה הולמת שוטר, ננזף והורד בדרגה. ראש אגף משאבי אנוש פיטר אותו.

 

במקרה אחר הועמד לדין סייר שפגע עם הרכב המשטרתי ברכב אחר. אף שהתווכח עם הנהג הנפגע בנוכחות שוטרת, הוא הצהיר בדו"ח מיוחד כי פגע עם המכונית בעמוד. בית הדין הרשיעו בהתנהגות שאינה הולמת שוטר, הורדה בדרגה ל-20 חודשים ונזיפה חמורה.

 

במקרה נוסף נהג שוטר במכונית המשטרתית מחוץ לגזרתו, כדי לקנות אוכל, ובשוגג התנגש במונית. כתוצאה מכך נפער חור בפגוש הקדמי. השוטרים שהיו עמו ביקשו לדווח על התאונה, אבל הוא ביקש מהם לא לעשות כן ובעזרת מדבקה ניסה להסתיר את הנזק. גם הוא הורשע בהתנהגות שאינה הולמת שוטר, ננזף והורד בדרגה, אבל ראש אגף משאבי אנוש החליט לפטרו מהשירות.

 

מקרה אחר - שמחוץ לכותלי המשטרה היה אולי מוביל לחשד פלילי לניסיון שוחד - אירע בעת ששוטר התראיין אצל סגן מפקד המחוז שלו בנוגע לתפקיד. הקצין הבכיר הבטיח לו  כי עוד שלושה חודשים תיבדק התאמתו לתפקיד, והשוטר שלא רצה לפספס את ההזדמנות, שלח לו לאחר מכן מארז מעץ ובו בקבוק יין ופותחן. סגן מפקד המחוז הבין את הבעייתיות והחזיר את המתנה. השוטר הועמד לדין וקיבל נזיפה חמורה וקנס כספי של 5,000 שקלים.

 

קצין אחר בדרגת ניצב משנה ביקש "להתפלח" למופע בפסטיבל יחד עם בני משפחתו. הוא הגיע בלבוש אזרחי וניסה להיכנס לאירוע דרך מדרגות החירום. שם נעצר על ידי שוטרת שעבדה בשכר במקום ולא הכירה אותו. הקצין הבכיר שיקר לה כשאמר שעליו להגיע לשם במכוניתו ואף שלף תעודת שוטר. אך השוטרת לא נרתעה ולא איפשרה לו להיכנס. "את יודעת מי אני? תתקשרי למפקד התחנה שלך", איים עליה הניצב-משנה. בשלב מסוים הוא אף תלש את סרט הסימון המשטרתי, פגע במרפקו בשוטרת, דחף אותה וחזר ואיים: "אני אעיף אותך מהמשטרה".

 

הוא הורשע רק בהתנהגות שאינה הולמת שוטר, קיבל נזיפה חמורה וקנס כספי של 5,000 שקלים. נוכח דרגתו הבכירה אמור המפכ"ל להחליט על עתידו.

 

מקרה אחר של קצין שסרח נחשף עם העמדתו לדין של קצין אשר דיווח באורח שקרי על אחת מפקודותיו. הוא יצא במכוניתו לאסוף את השוטרת מביתה, שלא נמצא בגזרת התחנה שעליה פיקד. במקרים מסוימים הוא אף אישר לה לעבוד מביתה וחתם על טופסי הנוכחות שלה כאילו הגיעה לתחנה. הוא הורשע באי מילוי הוראה ובהתנהגות שאינה הולמת שוטר. בית הדין קנס אותו ב-10,000 שקל, נזיפה חמורה והורדה בדרגה למשך ארבעה חודשים. בהמשך הורה ראש מחלקת משאבי אנוש על פיטוריו מהמשטרה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
עבירות משמעת (ארכיון)
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים