שתף קטע נבחר

בכיר במורדים: הירי על ביירות - אזהרה לנסראללה

מזכ"ל צבא סוריה החופשי: ירי הרקטות על מעוז חיזבאללה נועד להזהיר את נסראללה שאם לא יפסיק לעזור לאסד - ביירות תיפגע, כולל נמל התעופה שדרכו מועבר נשק איראני. נטילת אחריות אין. בחריין: נסראללה טרוריסט, חייבים לעצור אותו

שעות ארוכות אחרי ירי הרקטות לעבר רובע הדאחייה בביירות, מעוזו של ארגון חיזבאללה, אף ארגון בלבנון או בסוריה לא קיבל על עצמו עדיין את האחריות לירי. שתי רקטות הגראד שהתפוצצו הבוקר (יום א') וגרמו לחמישה פצועים נורו מאזור הנמצא במרחק של כ-15 קילומטרים דרומית-מזרחית למקום הנפילה, בין העיירות בסאבא ועיתאת. גורמי ביטחון לבנוניים מצאו באזור שלושה כני שיגור, ורשת "אל-מנאר" של חיזבאללה דיווחה כי רקטה שלישית שנורתה משם נפלה באזור לא מיושב.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

ירי הרקטות הבוקר נתפש כעדות נוספת למתיחות העדתית הגואה בלבנון על רקע התערבותו של חיזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה והתייצבותו לצד משטרו של בשאר אסד. בשבועות האחרונים משתתפים אלפי לוחמים של חיזבאללה במלחמה נגד המורדים בשלטונו של אסד, בניסיון לבצר את שלטונו. לבנון, שידעה בעצמה מלחמת אזרחים עקובה מדם בשנים 1975-1990, מורכבת מפסיפס עדתי דומה לזה של סוריה, הכולל מוסלמים סונים, שיעים ועלווים, נוצרים ודרוזים, בעלי נאמנויות שונות.

 

בשנה האחרונה ידעה לבנון כמה סבבי אלימות, בראש ובראשונה בעיר טריפולי שבה יש ריכוז הן של מוסלמים סונים והן של עלווים. על רקע הידיעות האחרונות על גופותיהם של לוחמי חיזבאללה שהוחזרו מסוריה, עדות לכך שנסראללה עוזר לאסד להילחם במורדים הסונים, פרצו בימים האחרונים שוב קרבות בטריפולי. מאז סבבי האלימות הראשונים בשנה שעברה נהרגו בלבנון כבר יותר מ-130 בני אדם, ומאות נוספים נפצעו. ירי הרקטות היום עשוי להיות מסר של ארגון סוני כלשהו, על רקע הבטחתו של נסראללה אתמול להישאר לצד אסד ולהמשיך לעזור לו להילחם במורדים הסונים.

 

ראש ממשלת לבנון המתפטר, נג'יב מיקאתי, אמר היום כי ירי הרקטות על מעוזו של חיזבאללה נועד לזרוע כאוס ביטחוני. הוא קרא לנהוג בערנות ובזהירות לנוכח המצב העדין כדי למנוע מהחותרים למלחמת אחים להשיג את מבוקשם. מיקאתי הפציר בבכירי הממשל בלבנון להרגיע את המצב ולשתף פעולה בשל מה שהגדיר "תקופה רגישה ומסוכנת באזור".

 

גם נשיא לבנון, מישל סלימאן, גינה את הירי ואמר כי אלו שביצעו אותו הם טרוריסטים שאינם חפצים בשלום וביציבות של לבנון ושל אזרחיה. סלימאן דרש ממנגנוני הביטחון במדינה לפתוח בחקירה אינטנסיבית כדי ללכוד את היורים בהקדם האפשרי ולהעמידם לדין. הוא גם קרא לאזרחי לבנון לגלות ערנות ולדווח באופן מיידי על חשודים או על כל תנועה חשודה, כדי לסכל כל ניסיון לעורר מלחמת אחים ומתיחות ביטחונית.

 

המורדים תוקפים אבל נזהרים לא לקחת אחריות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המורדים תוקפים אבל נזהרים לא לקחת אחריות(צילום: רויטרס)

 

ובתוך כך, גם גורמים בקרב כוחות המורדים בסוריה, שעליהם נופל כאמור החשד המרכזי לירי הרקטות, הגיבו לאירוע - מבלי לקבל עליו אחריות מפורשת. המזכיר הכללי של "צבא סוריה החופשי", ארגון המורדים הגדול והמסודר ביותר בסוריה, אמר כי נפילת הרקטות במעוז חיזבאללה בביירות היא אזהרה לארגונו של חסן נסראללה. הוא הזהיר כי אם הממשלה בלבנון לא תעצור את פעולות חיזבאללה, יהיו לכך השלכות על ביירות, טריפולי ונמל התעופה המרכזי של הבירה הלבנונית, שלדבריו הפך לציר שדרכו מעבירים מטוסים איראניים נשק לסוריה. בעקבות הדברים פרסם אחד מדוברי "צבא סוריה החופשי" הודעת הכחשה נמרצת ואמר כי למורדים בסוריה אין קשר לירי הרקטות על ביירות. הוא כינה את הצהרת המזכיר הכללי "לא אחראית".

 

הערב אמר יו"ר המועצה המבצעת של חיזבאללה, נביל קאווק, בטקס בנבטיה שבדרום לבנון: "אלה המפגיזים את הפרבר הדרומי של ביירות רוצים להשיג מטרה ישראלית מובהקת. הם נכשלו אם הם רצו להפחיד אותנו או להשליט טרור עלינו ולהפעיל לחץ על ההתנגדות, משום שההתנגדות לא תהיה נתונה לסחיטה ולא תרשה לאף אחד לסחוט אותה. ההתנגדות אינה עוסקת בטרור נגד אף אחד והיא לא תרשה לאף אחד להטיל טרור עליה. כל יד פנימית או חיצונית המבקשת לדקור את גב ההתנגדות תיגדע".

 

קאווק התייחס גם לאפשרות של מלחמה נגד ישראל: "לא ניגרר למלחמת אחים, אולם לא נרשה לאף כוח בתוך לבנון או מחוצה לה לפגוע ביכולות ובמשוואת הנשק של ההתנגדות. ההתנגדות מתכוננת לכל אפשרויות העימות עם ישראל, וכשאנחנו נלחמים אנחנו מגנים על אסטרטגיית ההתנגדות לישראל. העמדה של חיזבאללה בנוגע ללחימה בסוריה ובפרט באל-קוסייר היא שהיא קשורה ישירות להגנה על אסטרטגיית ההתנגדות מול ישראל".

 

בחריין: חובה דתית לעצור את נסראללה

ובצהריים, שר החוץ של בחריין הנפיק הצהרה חריגה מאוד מפיו של בכיר ערבי כשכינה את  נסראללה טרוריסט והזהיר כי לוחמיו עלולים להביא את הניצחון במלחמת האזרחים לאסד. הצהרתו של שר החוץ הבחרייני היא סטייה ברורה מהקו הערבי המסורתי, הרואה בחיזבאללה כוח מרכזי במאבק נגד ישראל, והיא מעידה גם על הפילוג העדתי ההולך וגובר בעולם הערבי סביב מלחמת האזרחים הסורית.

 

הנזק ברובע של חיזבאללה. בחריין: "חובה דתית לעצור את נסראללה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנזק ברובע של חיזבאללה. בחריין: "חובה דתית לעצור את נסראללה"(צילום: רויטרס)

 

בחריין, מדינה הנשלטת על-ידי בית מלוכה סוני, התמודדה בעצמה עם טלטלה פוליטית משמעותית מאז שאלפים מבני הרוב השיעי החי במדינה יצאו לרחובות בשנת 2011 בדרישה לרפורמות ודריסת רגל משמעותית יותר בתוך הממשלה. שליטי בחריין האשימו אז את המעצמה השיעית הגדולה בעולם איראן ואת חיזבאללה עצמו, ארגון שיעי שהוא בן חסות של טהרן, בהצתת ההתקוממות העממית במדינת האי.

 

"שר החוץ, שייח חאלד בן אחמד אל-חליפה, אמר כי מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הוא טרוריסט ומכריז מלחמה על בני אומתו שלו", דיווחה

סוכנות הידיעות הבחריינית הממלכתית, שציטטה את חשבון הטוויטר של השר. "עצירתו של נסראללה והצלת לבנון מידיו היא חובה לאומית ודתית", אמר עוד.

 

בנאום שנשא אתמול נסראללה במלאות 13 שנה לנסיגת ישראל מדרום לבנון, אמר נסראללה כי סוריה מתמודדת עם איום הנשקף לה מצד איסלאמיסטים סונים קיצונים, וטען כי מדובר במזימה שחרשו ארה"ב ובנות בריתה כדי לשרת את האינטרסים של ישראל. אחרי אותה נסיגה ומלחמת לבנון השנייה הפך נסראללה לגיבור בעולם הערבי, אולם ההתייצבות של ארגונו לצד משטר אסד והמיעוט העלווי שממנו הוא בא נגד הרוב הסוני, גרמה לרבים מהערבים להפוך למבקריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מקום הפגיעה בביירות. מלחמה עדתית לכל דבר
צילום: רויטרס
מומלצים