שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פרס לאבו מאזן: אתה הפרטנר שלנו, אנחנו שלך

  בנאומו בכנס הכלכלי בירדן קרא נשיא המדינה למנהיגי ישראל והפלסטינים לשוב בהקדם לשולחן המו"מ: "חייבים להתגבר על הסכנות". אבו מאזן אמר כי יש לפעול לפי יוזמת השלום הערבית: "אם תיסוגו מהשטחים, כל המדינות הערביות יכירו בכם"

  "אתה הפרטנר שלנו ואנחנו הפרטנרים שלך", כך אמר הערב (יום א') נשיא המדינה שמעון פרס לראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן שקרא מצדו לישראל "לסגת מהשטחים תמורת הכרה". השניים נאמו במליאת הסיכום בכנס הכלכלי-עולמי שנערך בצדו הירדני של ים המלח. בכנס שהוגדר "יוצאים מהקיפאון" השתתפו גם מלך ירדן עבדאללה ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.  ynet העביר בשידור חי את נאומו של פרס.

   

  רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

    

  בשלושה קולות: נאומי שמעון פרס, אבו מאזן וג'ון קרי בירדן    (צילום: רויטרס)

  בשלושה קולות: נאומי שמעון פרס, אבו מאזן וג'ון קרי בירדן    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  פרס עם מזכיר המדינה קרי וראש הרשות אבו מאזן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  פרס עם מזכיר המדינה קרי וראש הרשות אבו מאזן(צילום: רויטרס)

   

  "אנחנו ושכנינו הפלסטינים חייבים לחזור למשא ומתן בהקדם האפשרי ולהביא שלום", אמר הנשיא פרס בנאומו. "הנשיא עבאס (אבו מאזן. ר"ק), אתה הפרטנר שלנו ואנחנו הפרטנרים שלך. אנחנו יכולים וצריכים לעשות את פריצת הדרך".

   

  פרס התייחס בנאומו ליוזמת השלום הערבית ואמר כי מדובר ב"שינוי משמעותי והזדמנות אסטרטגית. היא מחליפה את אסטרטגיית המלחמה עם חוכמה של שלום. אנחנו, ישראלים ופלסטינים, מודעים לכך כי השלום תלוי בראש ובראשונה בנו".

   

  עוד אמר הנשיא כי "המנהיגים שלנו חייבים לומר כן לעתיד של שלום. המנהיגים שלנו חייבים להתגבר על הקשיים והסכנות ולהוביל את אנשיהם למחר טוב יותר. אני כאן כדי להביע את התקוות והרצונות של העם הישראלי להביא לקץ הסכסוך ולהתחיל עידן חדש של שלום".

   

  פרס נועד עם מלך ירדן עבדאללה (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
  פרס נועד עם מלך ירדן עבדאללה(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

   

  טרם נאומו של פרס קרא כאמור יו"ר הרשות הפלסטינית לישראל "ליסוג מהשטחים בתמורה להכרה". יו"ר הרשות הפלסטינית ציין בנאומו כי "אני שמח שיש פה ישראלים ופלסטינים שחשים שיש צורך בשינוי ואנשי עסקים שמאמינים בפתרון שתי המדינות – מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, שתחיה בשלום לצד ישראל. הדור החדש מתחיל לאבד את הסבלנות כי מה שהם רואים על הקרקע גורם להם לחוסר תקווה לשתי מדינות בעתיד ולכן אנחנו מזהירים מייאוש".

   

  "חטיפת שליטים זו לא התרבות שלנו"

  אבו מאזן התייחס לטענות בנוגע להסתה בספרי הלימוד הפלסטיניים ואמר כי "אנחנו עובדים על הפצת השלום בין הילדים שלנו והאנשים שלנו ובספרי הלימוד שלנו. יש האומרים כי יש הסתה בספרי הלימוד שלנו ובאמצעי התקשורת שלנו. בזמנו הקמנו ועדה משולשת של ארצות הברית, ישראל והפלסטינים שישבה כל שבוע כדי למנוע את כל סוגי ההסתה". הנשיא הפלסטיני הוסיף כי צריך לשקול מחדש את חזרת עבודת הוועדה שהופסקה.

   

  אבו מאזן הציג את מסמך היוזמה הערבית והקריא את הסעיף שאומר כי אם ישראל תיסוג מהשטחים הפלסטיניים והערביים, כל המדינות הערביות והאיסלאמיות ינרמלו את כל היחסים עם עמה ויכירו בה. לדבריו, "איך אפשר להחמיץ הזדמנות כזאת?". הוא הגדיר את היוזמה הזאת כיקרה ביותר והדגיש כי היוזמה הערבית היא הדרך: "תיסוגו מהשטחים ותקבלו הכרה". הוא התייחס לסוגיית האסירים ואמר: "אתם רוצים שנחטוף עוד שליטים? זו לא התרבות שלנו".

   

  מזכיר המדינה האמריקני קרי הודה בפתח דבריו על הדברים של אבו מאזן ופרס במליאה ואמר בבדיחות: "יש הסכם שמוכן לחתימה על ידכם", מה שעורר חיוכים בקרב הקהל וגם מצדו של אבו מאזן. קרי שיבח את הרשות הפלסטינית על כך שהיא קיבלה על עצמה מדיניות בלתי אלימה ותהה: "אם ייכשל הניסיון הזה, מה יבוא במקום?".

   

  קרי הוסיף בנאומו כי היעדר השלום, משמעותו מלחמה גם אם בעוצמה נמוכה. מזכיר המדינה גם אמר כי הוא סבור שהמניע האסטרטגי לשלום על בסיסי פתרון שתי המדינות הוא חזק היום יותר מאי פעם על רקע המצב באזור. לדבריו, "אין שום פתרון אלטרנטיבי לפתרון שתי המדינות". קרי אף אמר כי הילדים בשדרות לא צריכים לדאוג מכך שהם יצטרכו להסתתר ואילו הילדים הפלסטינים צריכים לחיות במקום ללא הרס. קרי

   

  "זה הזמן לשלום"

  מוקדם יותר אמר פרס לכתבים בנוגע לסוגיה הפלסטינית כי יש לפנות למשא ומתן ולהגיע לפתרון מוסכם במתווה של שתי מדינות לשני עמים. לדבריו, "זה הזמן לשלום, אסור לנו להחמיץ את ההזדמנות".

   

  השר לנושאים אסטרטגיים יובל שטייניץ מתח ביקורת על הנשיא בעקבות דבריו בירדן ואמר לפני ישיבת הממשלה כי "לא ידעתי שפרס הפך להיות דובר הממשלה. החלטות נקבעות בממשלה, וכל הצהרה כזו, איך אומר במילים עדינות, לא מועילה לישראל". בתגובה לכך אמר פרס כי "המנדט שלי הוא של המדינה ואני שומר אותו". על השר שטייניץ אמר פרס: "יש לו בעיה".

   

  פרס בירדן: הזדמנות בלתי חוזרת לשלום    (רויטרס)

  פרס בירדן: הזדמנות בלתי חוזרת לשלום    (רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בירדן: מדברים שלום מודאגים מסוריה    (צילום: אבי חי וניצן דרור)

  בירדן: מדברים שלום מודאגים מסוריה    (צילום: אבי חי וניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  פרס הוסיף בעקבות הפגישה שקיים בסוף השבוע עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "התרשמתי בהחלט שראש הממשלה מבין את ההזדמנות שנוצרה ואת ההחלטות שצריך לקבל. הן לא פשוטות אבל הן

  אפשריות. יש הזדמנות וזה הרושם שלי מהשיחות עם ראש הממשלה".

   

  שר התיירות עוזי לנדאו (הליכוד ביתנו) הזהיר מחזרה לגבולות 67' והזכיר לפני ישיבת הממשלה ציטוט ישן של שר החוץ לשעבר אבא אבן שאמר כי גבולות 67' הם גבולות אושוויץ.

   

  ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר בירדן כי ישראל צריכה לחזור לקווי 67' ולהפסיק את ההתנחלויות. לדבריו, לא מדובר בתנאים מקדימים אלא במחויבויות.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים