שתף קטע נבחר

עובדות הניקיון בבן גוריון הכריזו על סכסוך עבודה

כ-100 עובדות באוניברסיטה שבבאר שבע, המועסקות דרך חברת קבלן, מוחות על סירוב ההנהלה להחיל עליהן את ההסכם הקיבוצי שנחתם בין ההסתדרות לאוצר בחודש דצמבר. העובדות קובלות גם על מחיקת ימי מחלה שמגיעים להן. סכסוך עבודה הוכרז גם בחברה לשירותי איכות סביבה

לעובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע נמאס להמתין להחלת ההסכם הענפי לעובדי קבלן עליהן והן הכריזו על סכסוך עבודה מול הנהלת המוסד. מחר (ב') הן מתכוונות להפגין ב-10:00 בבוקר מול משרדי ההנהלה, יחד עם פעילים חברתיים, סטודנטים ומרצים.

 

 

מדובר בכ-100 עובדות המאוגדות במסגרת ארגון כוח לעובדים מאז 2008. הן מוחות על סירוב ההנהלה להחיל עליהן את ההסכם הקיבוצי הענפי שנחתם בין ההסתדרות למשרד האוצר בדצמבר האחרון, וכן דורשות להשיב להן ימי מחלה שאבדו עם מעבר האוניברסיטה להתקשרות עם קבלן חדש.

 

בכוח לעובדים מציינים כי זו הפעם הראשונה בה עובדי קבלן קוראים בדרך זו להחיל את ההסכם, שטרם יצא לדרך. ההסכם מעגן את זכויות עובדי הקבלן ומבטיח בין השאר העלאת שכר, הפרשות גבוהות יותר לקופת גמל, מתן קרן השתלמות, סבסוד ארוחות, שי לחג ועוד. "אנחנו תובעות מהאוניברסיטה את מלוא הזכויות המגיעות לנו כמו לכל עובד", אומרות העובדות, "לא נמתין לפתרונות מלמעלה ולא ניתן לאוניברסיטה להסתתר מאחורי הקבלנים".

 

מורן דנגור, שמלווה את ועד העובדות מטעם ארגון כוח לעובדים, מציינת כי "הממשלה הרחיבה את תחולת ההסכם לכל הגופים הנתמכים והמתוקצבים על ידה, לרבות אוניברסיטאות, אך האוניברסיטה מסרבת להחיל את ההסכם על העובדות". לנטינה ליכטוצ'ינסקי, ממנהיגות הוועד, מסרה כי "חותמים על הסכמים, אבל בסוף אנחנו העובדים לא רואים מזה כלום".

 

אובדן ימי מחלה

עוד קובלות העובדות, כי הן איבדו את ימי המחלה שצברו בחודש ספטמבר 2011, כאשר האוניברסיטה החליפה את קבלני הניקיון שלה. פאני דלמר, יו"ר הוועד, מסרה כי ניסיונותיהן של העובדות להביא את האוניברסיטה להכיר ברציפות צבירת ימי המחלה - נתקלו בהתעלמות.

 

דלמר מוסיפה כי חלק מהעובדות אף מגיעות חולות לעבודה בשל היעדר ימי מחלה. "אם החליפו קבלן, אז החליפו ימי מחלה, אבל העובדות נשארו אותן עובדות", היא אומרת. "אני צברתי לדוגמה 90 ימי מחלה בכמעט 20 שנות עבודה, שכולם ירדו לטמיון".

 

יניב בר אילן, דובר כוח לעובדים, מזכיר כי ועד עובדות הניקיון באוניברסיטה מנוסה בתקדימים: זהו ועד עובדות הקבלן הראשון שהוקם בארץ, ומהבודדים בענף עובדי הקבלן שהוקמו עד כה. בנוסף, הוועד גם היה הראשון לקיים שביתה של עובדות ניקיון במוסד להשכלה גבוהה והיה הראשון לחתום על הסכם קיבוצי מול חברת הקבלן ב-2011.

 

כעת מדובר במחאה הראשונה מאז חתימת ההסכם. "גם הפעם אנחנו מבינות שרק אנחנו יכולות לעזור לעצמנו. נפגין וניאבק עד להשגת מלוא זכויותינו החוקיות", אומרת דלמר. "הגיע הזמן שהאוניברסיטה תיקח אחריות".

 

עו"ד אילן שמעוני יו"ר ארגון חברות הניקיון בישראל, מסר כי "דווקא גוף חינוך כמו האוניברסיטה שבעצם מבטאת את השקפת העולם החברתית המובהקת של דאגה לחלש וצמצום פערים הייתה צריכה להרים את הכפפה ולהיות ראש חץ לשאר המוסדות המתוקצבים אשר נסמכים על תקציב המדינה". 

 

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: "לא מתקיימים כרגע יחסי-עובד מעביד ישירים בין אוניברסיטת בן גוריון לבין עובדות הניקיון. סכסוך העבודה הוא מול המעסיק הישיר, קרי הקבלן. אוניברסיטת בן גוריון פועלת על פי חוק ואם יוחלו הוראות ההסכם על עובדי הניקיון במגזר הציבורי, האוניברסיטה תפעל ליישומו הלכה למעשה". באשר לאובדן ימי המחלה עקב המעבר בין הקבלנים נמסר, כי מנכ"ל האוניברסיטה דוד ברקת, יבדוק את הנושא ויטפל בו.

 

סכסוך עבודה בחברה לשירותי איכות סביבה

גם עובדי החברה לשירותי איכות הסביבה (ESC) מרמת חובב, הכריזו היום על סכסוך עבודה, לאחר שלא הצליחו להגיע להסכם קיבוצי מול ההנהלה. מהסתדרות מרחב הנגב נמסר, כי הם נענו לבקשתו של יו"ר ועד העובדים, ליאור בוארון, ומסרו הודעה רשמית בנושא להנהלת החברה ולממונה על יחסי עבודה בירושלים.

 

החברה לשירותי איכות הסביבה מטפלת בכלל הפסולת הרעילה והמסוכנת המיוצרת בישראל. מדובר בחברה ממשלתית, אך 200 העובדים המועסקים בה אינם מוגדרים כעובדי מדינה. ביוני 2012 התאגדו העובדים, במטרה להסדיר את מעמדם ולעבור ממעמד של עובדים בחוזים אישיים לעובדי הסכם קיבוצי.

 

יו"ר הוועד בוארון מסר, כי העובדים הסכימו להמתין עד לתחילת חודש מאי, בעקבות חילופי מנכ"לים בחברה במהלך השנה האחרונה, "המנכ"ל התמנה, אך הסכם לא נחתם ולא עושה רושם שייחתם בקרוב", אמר בוארון.

 

לדבריו, "יש חוסר רצון מצד ההנהלה להגיע להבנות לגבי סעיפי ההסכם עם פתיחת המשא ומתן המחודש מול המנכ"ל שהתמנה. בנוסף, הנהלת החברה מבקשת מהוועד לוותר על המנגנון לישוב חילוקי דעות דבר אשר מותיר את תפקיד הועד וההתאגדות ריקים מתוכן". 

 

מהחברה לשירותי איכות הסביבה נמסר: "הנהלת החברה לשירותי איכות הסביבה הופתעה לקבל את הודעת נציגות העובדים על השבתת העבודה, שכן הליך המשא ומתן נמצא בעיצומו לקראת חתימה על הסכם עבודה.

 

הנהלת החברה לשירותי איכות הסביבה קוראת לנציגות העובדים לחזור לשולחן המשא ומתן במטרה להמשיך להתקדם ולמצות את הליך הכנת ההסכם העבודה על מנת לעגן ולשפר את זכויות העובדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי רוזן
פאני דלמר, יו"ר ועד עובדות הניקיון
צילום: אורי רוזן
צילום: אורי רוזן
הפגנת עובדות הניקיון (ארכיון)
צילום: אורי רוזן
מומלצים