שתף קטע נבחר

אירופה הסירה האמברגו על נשק למורדים באסד

זה לקח יותר משנתיים: דרישת בריטניה וצרפת וחילוקי הדעות באיחוד הובילו להסרת האמברגו על חימוש האופוזיציה הסורית. עם זאת, הם הבהירו: אין בכוונתנו לחמש עתה את המורדים. במקביל, הוארכו בשנה הסנקציות הכלכליות על משטר אסד

האם זו נקודת המפנה במלחמת האזרחים הסורית? אחרי יותר משנתיים של קרבות במדינה ומחוצה לה, שהובילו ליותר מ-80 אלף הרוגים, למעל 4.2 מיליון סורים שנעקרו מבתיהם ולכמעט 1.5 מיליון פליטים, אירופה סוף-סוף מתעוררת. האיחוד האירופי ביטל הלילה (יום ג') את אמברגו הנשק על המורדים, והאריך בשנה את הסנקציות הכלכליות על משטר אסד - דווקא בעקבות חילוקי דעות בין המדינות השונות.

 

עוד בערוץ החדשות:

רצח את אמו, דקר חברתו: "אהב את הנשים בחייו"

נתניהו ליעלון: אל תעכב את חוק גיוס החרדים

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם 

 

שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, שהודיע על כך לתקשורת, מסר כי מדינות האיחוד החליטו בבריסל להסיר את האמברגו על חימוש המורדים בסוריה. עם זאת, הוא הבהיר כי לבריטניה אין תוכניות מיידיות לשלוח נשק למורדים הסורים, "אולם ההחלטה מעניקה לנו את הגמישות לעשות זאת, אם המצב בסוריה ימשיך להידרדר". גם שאר המדינות הודיעו שבשלב הזה הן מעדיפות להימנע מהעברת נשק לסוריה.

 

מורדים סורים בעיירה קוסייר. עוד יאלצו להמתין למשלוח נשק (צילום: AP) (צילום: AP)
מורדים סורים בעיירה קוסייר. עוד יאלצו להמתין למשלוח נשק(צילום: AP)

 

"שמנו סוף לאמברגו הנשק על האופוזיציה הסורית", אמר הייג, לאחר שהשיחות בין

שרי החוץ האירופאים על הרחבת אמברגו הנשק, שהיה אמור לפוג בסוף השבוע, לא הובילו לתוצאות. שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון הוסיפה כי מדינות האיחוד יבחנו מחדש את עמדתן בנוגע לסנקציות על סוריה עד תחילת אוגוסט.

 

לפני ההודעה הדרמטית על הסרת האמברגו אמר הייג, בהתייחסו לוועידת השלום הבינלאומית המתוכננת בז'נבה, כי "חשוב לנו להראות שאנחנו מוכנים לשנות את האמברגו כך שמשטרו של אסד יקבל את האות הברור שעליו להיכנס למשא ומתן רציני". שרי החוץ של האיחוד נפגשו בבלגיה, על רקע דרישתן של בריטניה וצרפת לאפשר לספק נשק למורדים. בחודש שעבר שכנעה בריטניה את מדינות האיחוד לרכך את האמברגו ולאפשר העברת סיוע שאינו נשק למורדים.

 

אירופה החליטה לבטל את האמברגו, למרות האיום שהשמיע וינה בשבוע שעבר. שר ההגנה האוסטרי ג'ראלד קלוג הצהיר אז כי אם האיחוד האירופי יחליט לחמש את המורדים בסוריה ולסייע להם בלחימתם, ארצו תשקול להסיג את 380 חייליה מכוח שמירת השלום ברמת הגולן. לדברי קלוג, "אם אמברגו הנשק שאירופה מטילה על סוריה לא יוארך, כוח שמירת השלום בגולן לא יוכל לשמור על מעמדו הניטרלי באזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מחמשים את המורדים?
צילום: AP
מומלצים