שתף קטע נבחר

השר פירון: "פרזיטים לא יקבלו תעודת הכשר"

אחרי שראש הממשלה נתניהו הנחה את שר הביטחון יעלון שלא לעכב את רפורמת הגיוס, מצהיר שר החינוך כי איומי הפרישה של מפלגתו מהממשלה היו ממשיים. הוא גם עקץ את השר יעלון: "אתאכזב מאוד אם הוא הפקיר את החיילים בשביל החרדים"

"אמרו לנו שאנחנו לא מנוסים ולא נקבל 15 מנדטים, במשא ומתן הקואליציוני סובבו אותנו והצלחנו, אמרו לנו שבחיים לא נקבל את תיק החינוך ושר החינוך יושב לפניך ואני אומר לך שאנחנו נעביר את החוק הזה". יממה אחרי איומי הפרישה של "יש עתיד" מהקואליציה בעקבות המחלוקות ברפורמת חוק הגיוס, מביע שר החינוך שי פירון ביטחון בהפיכת החוק לעובדה מוגמרת ושולח מסר ברור לחרדים: "פרזיטים לא יקבלו תעודת הכשר".  

 

בראיון היום (ג') לאולפן ynet ציין פירון כי מפלגתו הייתה עשויה לממש את איומי הפרישה מהממשלה, לולא התערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שביקש משר הביטחון משה (בוגי) יעלון למנוע את עיכוב החוק. המשבר פרץ לאחר שיו"ר הוועדה לשוויון בנטל, השר יעקב פרי, הפסיק את דיוני הוועדה על רקע התנגדותו של השר יעלון להטיל אוטומטית סנקציות פליליות על משתמטים מגיוס.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

"לא הייתה פוליטיקה ולא היו תרגילים", אמר פירון אחרי שיו"ר מפלגתו ושר האוצר יאיר לפיד הצהיר אתמול בישיבת הסיעה: "או שיהיה שוויון בנטל או שהממשלה תתפרק". פירון הוסיף כי "כשאני עוצם את העיניים אני

רואה אימהות של חיילים ואת החיילים ששוכבים כרגע בכל מיני מקומות ברחבי הארץ ואני רואה את התמונה שלהם שאומרת לי 'אתה נבחרת לכנסת כדי להתחיל תהליך שוויון בנטל'".

 

בהתייחסות ישירה לדרישה לשוויון בנטל אמר פירון כי "אם יש ציבור שרוצה לקבל את הזכויות כמו ביטוח לאומי, כמו מערכת חינוך מיטבית, כמו שירותים עירוניים, אבל אומר 'אנחנו כשנפר חוק לא תחול עלינו אחריות פלילית ונתייחס לצבא כתוכנית כבקשתך', זה בעיניי שבר היסטורי והחמצה של הזדמנות. מה שהליכוד בעצם ניסה לעשות זה לייצר תהליך שאין בו תהליך והשר יעלון אמר שבסופו של דבר המתווה יהיה שאין מתווה".

 

"רואה אימהות של חיילים". השר פירון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"רואה אימהות של חיילים". השר פירון(צילום: גיל יוחנן)

 

על השאלה האם שר הביטחון ניסה לקרוץ לחרדים לקראת בחירות עתידיות השיב השר פירון כי "אני מאוד אהיה מאוכזב אם שר הביטחון הפקיר את החיילים בשביל עתיד החרדים, אהיה מאוכזב מאוד מהעניין".

 

עוד אמר השר פירון בעניינו של יעלון כי "אני רוצה להאמין שאם שר הביטחון חש אחריות כלפי חיילי ישראל אז מה שהניע אותו זו איזושהי תפיסה אידיאולוגית שלא ברורה לי שאני לא מבין אותה. אני לא רוצה להעלות על הדעת שבשל איזושהי מניפולציה עתידית שר הביטחון של מדינת ישראל לא עמד לצדם של החיילים ולצדן של אימותיהם. שמחתי שראש הממשלה לקח את המנהיגות והורה לשר הביטחון לקדם את המהלך".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

שר החינוך סבור כי עד להשלמת העברת החוק בכנסת עוד ייעשו ניסיונות לטרפד את המהלך, אך משוכנע כאמור כי בסופו של דבר החוק יעבור. לדבריו, "אנחנו נעביר את החוק הזה לא בגלל שיש לנו תכסיסנים טובים אלא בגלל שאני חושב שאין ח"כ אחד שיהיה מסוגל אחר-כך להישיר מבט לרעייתו ששולחת את הילד המשותף שלהם לצבא ולהגיד 'הייתי בפינה ההיסטורית הזו והחמצתי את ההזדמנות'".

 

במהלך הראיון החמיא השר פירון לראש הממשלה נתניהו, "אני סבור שלראש הממשלה יש אחריות ציבורית תקפה, הוא עומד בה ואני מאמין שהוא רוצה להעביר את הדברים".

 

על קולות ההתנגדות לגיוס שנשמעו בציבור החרדי אמר פירון כי "פרזיטים לא יקבלו הכשר, לא גלאט כשר ולא גלאט יושר. מי שרוצה להיות אזרח במדינת ישראל חייב לשאת בנטל, הוא חייב להיכנס מתחת לאלונקה וכל מיני אמירות פופוליסטיות שלוקחים את התורה, שאתה יודע כמה הוא יקר לי, והופכים אותו להיות בית כלא של ציבור רחב שלא מתאים ללמוד בישיבה כל ימיו רק כדי שהילד שלהם והילד שלי לא ייפגשו ביחד - הדברים האלה נגמרו והסתיימו".

 

"היסטריה גדולה סביב הבגרות במתמטיקה" 

בנוגע לגזירות הכלכליות אמר השר פירון כי "האש שמופנית כלפינו בסוגיה היא באמת כואבת אבל היא חלק מהמנהיגות שאנחנו רוצים לגלות וכשאתה מגלה מנהיגות אנחנו עושים דברים שגם לא נעימים".

 

פירון התייחס גם לבחינת הבגרות האחרונה במתמטיקה, שלדברי תלמידים

 ומורים הייתה קשה מבעבר. לדבריו, "יש היסטריה גדולה מדי מסביב לבגרות במתמטיקה. הלוואי וילדי ישראל היו מוטרדים כל כך מהבחינה בהיסטוריה, באזרחות ובתנ"ך. הבחינה הייתה קשה מדי, היא לא הייתה לא הוגנת אבל היא הייתה קשה מדי. אני חושב שבחינות בגרות צריכות להיות טיפה יותר מותאמות לסך כל הממוצע של כל התלמידים".

 

שר החינוך אמר עוד בנושא כי "הוקמה על ידי ועדה והיא תבחן את דרכי אישורן של בחינות ותגיש את המלצותיה במהלך השבועיים-שלושה הקרובים. אם נגיע למסקנה שהתלמידים נפגעו מהבחינה הזו נמצא דרך כדי לייצר מצב שעתידם של התלמידים לא ייפגע. אני מבין את התלמידים באופן עמוק. אני לא רוצה מצד אחד לפנק אותם ואני רוצה שידרשו מהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
איום ממשי. פירון עם לפיד
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים