שתף קטע נבחר

סוריה על הסרת האמברגו: מכשול לשלום

דמשק מגיבה לראשונה באופן רשמי להחלטת אירופה להסיר את אמברגו הנשק ולאפשר לחמש את המורדים באסד ואומרת כי הוא יפגע במאמץ לפתוח במו"מ. הבית הלבן הודיע: תומכים בהסרת האמברגו

סוריה מיישרת קו עם רוסיה, נגד האיחוד האירופי וארה"ב. דמשק הגיבה הערב (יום ג') רשמית להחלטת אירופה להסיר את אמברגו הנשק עליה ואמרה כי הוא "מכשול לשלום". ההחלטה נועדה לאפשר למדינות האיחוד לספק נשק למורדים. היא התקבלה על רקע המאמצים הדיפלומטיים הגוברים לשים קץ למלחמת האזרחים באמצעות מו"מ ישיר בין נציגי האופוזיציה לממשלתו של בשאר אסד. הצדדים אמורים להיפגש בחודש הבא בז'נבה.

 

ומה דעתכם? כתבו בפייסבוק שלנו , ונפרסם תגובות נבחרות

 

במקביל, הודיע הערב הבית הלבן כי הוא תומך בהחלטה האירופית להסיר את האמברגו.

בארה"ב מתנהל דיון על האפשרות של חימוש המורדים. אחד הקולות הבולטים בעד הגברת התמיכה במורדים, הסנאטור הבכיר ג'ון מקיין, ביקר בסוריה במפתיע אתמול. הבית הלבן הודיע היום כי ידע על הביקור.

 

בהצהרתה מיישרת סוריה קו עם רוסיה, שהאשימה קודם לכן את המערב בפגיעה במאמצים המשותפים לכנס את ועידת השלום בז'נבה. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי "טווח שלם של פעולות שננקטו, לא ללא השתתפותם ותמיכתם של שותפינו במערב, כולל ארה"ב וצרפת, פוגע ברעיון של הוועידה".

 

מוסקבה עמדה לצד אסד לאורך השנתיים האחרונות שבהן משתוללת מלחמת האזרחים שגבתה את חייהם של 80 אלף בני אדם.

היא פועלת במשותף עם ארה"ב ואירופה כדי לכנס את הוועידה. "עלינו להחליט אם אנחנו רוצים את הוועידה. אז לא צריכות להיות פעולות שמכוונות לפגוע ברעיון", אמר לברוב.

 

רוסיה נוקטת פעולות בעצמה. היום היא הודיעה כי בכוונתה לממש הסכם למכירת טילי S-300 נגד מטוסים לדמשק. ההתפתחויות האחרונות מעלות את החשש שהסרת האמברגו תביא למירוץ חימוש במדינה המדממת. סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבקוב, אמר כי הוא מבין את החשש מאספקת כלי נשק כאלה לאסד, אך מאמין כי הם עשויים "לעזור לרסן כל מיני חמומי מוח שחושבים לתת ממד בינלאומי לסכסוך הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים