שתף קטע נבחר

הפנים לסוריה: תרגיל בירדן, פיקוד אמריקני יישאר

בשבוע הבא יתקיים בירדן תרגיל בינלאומי נרחב של מספר צבאות ובראשם הצבא האמריקני. גורמים מערביים ל-ynet: "מפקדות יישארו בשטח בתום התרגיל כדי להיערך להתערבות בסוריה". דיווח: אובמה הורה לתכנן אזור ללא טיסה בסוריה

לא פחות מ-15 אלף חיילים מ-18 מדינות ישתתפו בשבוע הבא בתרגיל הבינלאומי "האריה המתכונן" שיתקיים בירדן. גורמים מערביים אמרו אמש (יום ג') ל-ynet כי מעבר לשיתוף הפעולה ולתרגול תרחישי לחימה, "יישארו בתום התרגיל מפקדות בשטח כדי לגבות את ירדן וגם להיות ערוכים ליום פקודה, למקרה שיהיה צורך להתערב בסוריה". ברקע הדברים דיווח ה"דיילי ביסט" כי הנשיא אובמה הורה לפנטגון לתכנן אזור ללא טיסה בסוריה.  

 

ומה דעתכם? כתבו בפייסבוק שלנו , ונפרסם את התגובות הנבחרות

 

התרגיל המיועד לשקף תמיכה בירדנים יתקיים בהובלת הצבא האמריקני וישתתפו בו בין היתר סעודיה, עיראק, לבנון, מצרים, פקיסטן, איטליה, בריטניה, צרפת וטורקיה. שר ההסברה הירדני מוחמד אל-מומני הצהיר שישראל לא תשתתף בתמרון המדובר.  

 

התמרון הצבאי ייערך במשך יותר משבועיים בשדות אימונים של צבא ירדן, בבתי ספר ובמרכזי אימון בממלכה ההאשמית. המטרות המוצהרות של התרגיל הן לשרת את הצרכים המבצעיים של הצבאות, להדק את היחסים בין המדינות המשתתפות ולהביא להפקת לקחים מהמלחמות המודרניות והאיומים הבלתי קונבנציונליים שמסכנים את הביטחון העולמי. גורם ירדני אמר ל-ynet כי "בלי שום ספק התרגיל השנה יהווה הכנה לקראת אפשרות של עימות עם סוריה". לדבריו, "המציאות מלמדת שירדן צריכה להתכונן לכל התפתחות חריגה בחזית הזו".

 

בירדן חוששים שהתפרקות סוריה או הפיכתה למדינת עוגן של אל-קאעידה או של האחים המוסלמים, תהפוך את הממלכה ההאשמית לבאה בתור. ישראל, שהצהירה שאינה לוקחת צד במלחמת האזרחים בסוריה, לא תשתתף כאמור בתרגיל, אך תמשיך במדיניות "הקווים האדומים": פגיעה במשלוחי נשק מתקדמים סורים אם אלו יעשו את דרכם לגורמים קיצוניים ובהם לחיזבאללה, העברת הנשק הכימי ללבנון או לגורמים רדיקליים, וירי סורי מהגולן הסורי לצדו הישראלי.

 

החשש העיקרי של ישראל והירדנים הוא ממאות פעילי אל-קאעידה והג'יהאד העולמי שמתבססים באזור משולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל. הם חולשים על המרחב שבין דרעא לדרום רמת הגולן. חלק מפעילים אלו חטפו את פקחי האו"ם הפיליפינים מספר פעמים בחודשים האחרונים, ובמערב מעריכים כי לאחר שאסד יפול, יכוונו קבוצות אלו, שהגיעו בין היתר מעיראק, את חצי המטרה לממלכה הירדנית.

   

נראה שירדן כבר החלה להתכונן להתפתחויות בלתי צפויות בגבול הצפוני. שר ההסברה הירדני הצהיר בתחילת השבוע כי הממלכה ההאשמית החלה בשיחות עם ידידותיה בעולם על מנת לפרוס סוללות פטריוט בגבול הצפוני עם סוריה "על מנת להגן על ירדן מכל סכנה אפשרית". לדברי השר הירדני, "האתגרים שעומדים בפני ירדן הם מסוכנים והמצב בסוריה אינו יציב. אנחנו רוצים להקים מערכת הגנתית על גבולנו כדי להתמודד עם כל סכנה אפשרית. זה מה ששואפים אליו כוחותינו המזוינים באופן מתמשך ואינטנסיבי".

 

רשת אל-ג'זירה דיווחה לפני מספר ימים כי בפגישה בין נשיא ארצות הברית ברק אובמה לעבדאללה מלך ירדן בוושינגטון בסוף אפריל ביקש האחרון מאובמה לצייד את ירדן בסוללות פטריוט. אובמה, על פי הדיווח, לא התנגד והבטיח לשלוח לירדן סוללות פטריוט אם תזדדק להן מדרום קוריאה תוך שלושה ימים מבקשתה. על-פי אל-ג'זירה, אובמה הסביר למלך שיש מחסור בסוללות פטריוט אמריקניות באזור המזרח התיכון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בשאר אסד. בירדן מתבוננים בדאגה לסוריה
צילום: AP
מומלצים