שתף קטע נבחר

'איטליה נתנה למהגרים כסף ואמרה: סעו לגרמניה'

האשמות חמורות מאוד של ברלין נגד הרשויות באיטליה מאיימות על היחסים בין המדינות: לפי מסמך סודי הממשלה ברומא נתנה למאות פליטים מאפריקה 500 אירו ואשרת שהייה התקפה לכל מדינות אמנת שנגן כדי שיעזבו - ושלחה אותם לגרמניה

גרמניה מאשימה את איטליה כי שלחה אליה מאות מהגרים, תוך שהיא משלמת להם 500 אירו ומעניקה להם אשרה המאפשרת להם לשהות במדינות אזור שנגן שלושה חודשים באין מפריע. לפי גורמים רשמיים בברלין, הרשויות באיטליה עודדו את אותם מהגרים לעזוב את ארץ המגף ולנסוע לגרמניה, וההאשמות החמורות מאיימות ליצור משבר בין שתי המדינות.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

לפי משרד הפנים הגרמני, מדובר בכ-300 מהגרים הנמצאים כעת בהמבורג. בגרמניה טוענים כי מקורם של המהגרים הוא במדינות דמוקרטיות באפריקה כמו טוגו, ניגריה וגאנה, כך שבמקור הם אינם זכאים להטבות כמו פליטים ממדינות אחרות. אלא שאותם מהגרים הגיעו לאיטליה מלוב, שממנה נמלטו על רקע מלחמת האזרחים בין תומכי משטר קדאפי למורדים בו, ולכן זכו בה למעמד של פליטים או של גולים.

 

באיטליה זכאים אותם מהגרים להטבות, אולם בגרמניה הם אינם זכאים לסיוע ממשלתי, וכך הם מצאו עצמם ללא מגורים וללא עבודה, כשהם מתגוררים במבנים ארעיים בהמבורג. כל הניסיונות לשכנע אותם לעלות על הרכבת בחזרה לאיטליה, אפילו עם כרטיס חינם מתנת עיריית המבורג, לא הועילו.

 

המבורג. המהגרים מסרבים לשוב לאיטליה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המבורג. המהגרים מסרבים לשוב לאיטליה(צילום: EPA)

 

"הפליטים קיבלו מאיטליה כסף והמלצה לנסוע לגרמניה", האשים משרד הפנים הגרמני במכתב שאליו נחשף המגזין "די וולט". שר הרווחה של המבורג, דטלף שלה, אמר למגזין: "אין להם זכות למגורים או תמיכה מהמדינה, ויהיה זה בלתי אחראי לנטוע בהם תקוות שווא. אין ברירה, עליהם לנסוע למקום שבו הם יכולים לעבוד ולהיות בעלי זכות להתגורר - באיטליה או בארצות מוצאם".

 

אזור שנגן הוא אזור הכולל 29 מדינות באירופה החתומות על "אמנת שנגן" העוסקת במדיניות הגירה וביקורת גבולות. למדינות המקיימות אותה, בהן איטליה וגרמניה, יש אשרת שהייה אחידה, והמחזיקים בה אינם מוגבלים במעבר בין המדינות שבהן חלים כללי האמנה, אולם כל מדינה עדיין רשאית לקיים כללי הגירה משלה. לפי הרשויות בגרמניה, מעבר לכך ש-300 המהגרים שאיטליה "שלחה" לתחומיה אינם זכאים לסיוע ממשלתי גרמני, אשרת השהייה של רבים מהם כבר פגה.

 

ההאשמות הקשות של גרמניה נגד איטליה באות על רקע עיסוק מחודש וגובר באירופה בסוגיית המהגרים. זאת, על רקע המהומות שבהן שרפו מהגרים עשרות מכוניות בפרברים העניים של שטוקהולם בירת שבדיה בשבוע שעבר, ורצח החייל הבריטי בלונדון על-ידי בני מהגרים שהתאסלמו, רצח שבמהלכו ערפו את ראש החייל ושהוכרז על-ידי ממשלת בריטניה כמעשה טרור לכל דבר, שנעשה בשם האיסלאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהגרים מגיעים לחופי איטליה (ארכיון)
צילום: EPA
מומלצים