שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לפיד: אחיי החרדים אשר וחיים, תראו גם אותנו

  אחרי שאושר המתווה שמאפשר סנקציות פליליות על משתמטים, בחר שר האוצר לפנות לציבור החרדי: " אם סוריה מתפוררת זה קורה גם לכם ואנו זקוקים לכם, עם נשק ביד. החוק ישפר את מצבכם הכלכלי ויביא לכך שתפסיקו לספור שקל לשקל"

  אחרי ההכרעה הסופית על הצעת חוק הגיוס, יאיר לפיד  פונה ל"אחיי החרדים" ומבקש מהם לאחוז בנשק. שר האוצר, שהניף במערכת הבחירות את דגל השוויון בנטל, כינס מסיבת עיתונאים בכנסת, תקף את הפוליטיקאים החרדים ואמר כי החוק לא יפגע בעולם לומדי התורה. בבוקר הצביעה ועדת השרים בראשות השר יעקב פרי להחיל סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו אם לא ימולאו מכסות הגיוס, אבל לדחות את יישום החוק לעוד ארבע שנים במקום שלוש. ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים של לפיד וחברי "יש עתיד".

   

  רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו , ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

   

  "אני רוצה לפנות לאחיי החרדים", אמר לפיד בתחילת מסיבת העיתונאים, "לא אל הפוליטיקאים החרדים, לא אל העסקנים החרדים". אחרי שהשתמש בעבר בדמות הדמיונית "ריקי כהן מחדרה", בחר שר האוצר לחזור שוב לדמויות דמיוניות ודיבר על "אשר בן 28 ואב לחמישה ילדים מירושלים" ו"חיים בן 16 מבני ברק". הוא אמר לאותן דמויות: "אתם מוכרחים להבין שסתם מעוניינים להפחיד אתכם".  

   

  לפיד במסיבת העיתונאים, הבוקר    ( צילום: רועי עידן)

  לפיד במסיבת העיתונאים, הבוקר    ( צילום: רועי עידן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לפיד אמר עוד כי "אין לאף אחד מאיתנו חס וחלילה רצון לכפות עליכם את החילוניות או את הגרסה שלנו לישראליות. המדינה הזו הוקמה כדי שאנשים יוכלו להיות יהודים בלי לפחד. מה שקורה באמת הוא שאי אפשר להמשיך לחיות ככה. אני רוצה להגיד לאשר ולחיים ולכל צעיר חרדי במדינת ישראל: אם סוריה מתפוררת ואלפי מחבלים של אל-קאעידה מסתובבים ליד הגבול הצפוני שלכם, זה קורה גם לכם ואנחנו זקוקים גם לכם שם, עם נשק ביד".

   

  בהמשך ביקש לפיד מהחרדים לדמיין מצב שבו מאות מהם רוכנים מעל ספרים ואז ברדיו נשמעת הודעה שפרצה מלחמה ונקראת הבקשה מכל אזרח לעזור. "מבקשים להגן על הילדים שלנו מפני האויב ואף אחד לא זז, אף אחד לא זז ממקומו. כולם מעמידים פנים שזה לא מתרחש. זה כן מתרחש מחוץ לחלון שלכם, בדיוק כמו שהמשבר הכלכלי מתרחש מחוץ לחלון שלכם והגיע הזמן להפסיק להעמיד פנים ש'אנחנו לא קיימים'".

   

  "מבקשים להגן על הילדים ואף אחד לא זז". לפיד, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  "מבקשים להגן על הילדים ואף אחד לא זז". לפיד, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

   

  לפיד המשיך בדבריו הישירים אל החרדים: "אם אתם מאמינים שיש לכם מה לתרום, אל תסתגרו ואל תתבדלו. ההתחייבות שלנו היא לקבל אתכם כמו שאתם. ההתחייבות שלנו היא להפסיק להתייחס אלינו כאל גויים. החוק הזה ייתן לכם הזדמנות להסיר את מחיצות העוינות. החוק הזה ייתן לכם גם הזדמנות לשפר את מצבכם הכלכלי ולהתפרנס בכבוד ולהפסיק לספור בכל יום שקל לשקל".

   

  בהמשך חזר לפיד לדמויות הדמיוניות ואמר כי "חיים שמוכשר במתמטיקה יהיה מאושר הרבה יותר כרואה חשבון או כיועץ פיננסי וגם הרב שלו יהיה מאושר יותר שהוא יוכל לעזור לאחיו הגדול שמוכשר ממנו בתורה. אחיי החרדים, החוק הזה לא יפגע בעולם לומדי התורה אלא להפך - הוא ישמור עליו. אנשים לא צריכים ללמוד תורה בארץ היהודים כמו גנבים בלילה".

   

  "באים לתקן עיוות של 65 שנה". ח"כ שלח והשר פרי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  "באים לתקן עיוות של 65 שנה". ח"כ שלח והשר פרי(צילום: אוהד צויגנברג)

   

  יו"ר הוועדה לשוויון בנטל, השר יעקב פרי, אמר כי "כל ששת השרים בוועדה הבינו מראש את גודל האחריות המוטלת על כתפיהם וכך היה גם אופי העבודה בוועדה. היא הייתה יסודית, אינטנסיבית, ממלכתית ויצאה מנקודת ההנחה שהפעם חייבים להיות נחושים וברורים ועל כך אני רוצה להודות לכל חבריי השרים. בפעם הראשונה מאז קום המדינה יוצבו גבולות ברורים לתופעה - תופעת ההשתמטות".

   

  ח"כ עפר שלח אמר כי "אנחנו באים היום לתקן עיוות בן 65 שנה. כשאתה מתקן עיוות בן 65 שנה שהגיע לממדים שהוצגו כאן, לממדים שמאיימים על מודל צבא העם בצה"ל. אני רוצה לדבר אל הפוליטיקאים החרדים שאיתם אני יושב בוועדות ומקיים שיח גלוי. הם חייבים להבין שמהרגע הזה, אם הם רוצים לעזור לציבור לאינטרסים שעליו הם מופקדים, הם חייבים לעזור לשיח".

   

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)
    

   (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  (צילום: בני דויטש)

   

  בניגוד לדרישה המקורית, הוסר תת-הסעיף שמפקיע משר הביטחון סמכות בנושא, מה שעשוי להקנות לו פרצה להתערבות. בהמשך אמור החוק שנחשף בשבוע שעבר ב-ynet לעבור לאישור הממשלה ואז לכנסת.

   

  התנגדותו של שר הביטחון משה יעלון להטלת סנקציות פליליות

  על חרדים שישתמטו משירות עמדה ברקע הדיון. בסופו של דבר הצביעו השרים לימור לבנת, יצחק אהרונוביץ', יעלון ויעקב פרי בעד הסעיף, ואילו השר פרץ נמנע. השר אורי אריאל התנגד.

   

  הסעיף שאושר קובע שאם לא יעמדו ביעדי הגיוס של תקופת הביניים, יחול על כל המתגייסים מלבד 1,800 תלמידי ישיבה "מתמידים", חוק שירות ביטחון ובהתאמה יחולו הסנקציות הפליליות הקבועות בחוק על המפרים אותו. בתזכיר החוק שגובש הוצאה השורה שמעניקה לשר הביטחון את הסמכות להחיל אותו על המשתמטים, אולם הפשרה קבעה שהסעיף יישאר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג
  יאיר לפיד, היום. אנחנו לא גויים
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים